16. 9. 2024

Takové bylo hokejové MS 2024 v Praze a Ostravě!

Zdroj: Freepik

V pořadí 87. mistrovství světa v ledním hokeji se po devíti letech vrátilo do České republiky. Hlavními dějišti šampionátu byla pražská O2 arena a Ostravar aréna v Ostravě.

Stejně jako na předchozím Mistrovství světa ve Finsku a Lotyšsku 2023 platil i na tomto mistrovství zákaz startu pro reprezentace Ruska a Běloruska.

Jaký šampionát byl?

➡ Základní skupiny

Šestnáct účastníků bylo rozděleno do dvou skupin po 8 týmech. V rámci skupiny se ustál každý s každým.

Do čtvrtfinále, tedy play off, postoupily 4 nejlepší země s každé skupiny.

Skupina A – Praha

Česká reprezentace odehrála všechny zápasy domácího šampionátu v Praze.

Vyrovnanou a těžkou skupinu ovládli obhájci prvenství z Kanady.

Češi sice na úvod porazili Finsko, ovšem Švýcarsku i Kanadě podlehli v prodloužení.

Zajímavým počinem na sebe upoutalo Rakousko, které v poslední třetině dorovnalo stav utkání s Kanadou z 1:6 na 6:6.

Skupina B – Ostrava

Skupina hraná v Ostravě měla od začátku jasného lídra, kterým byl výběr Švédska. Hráči Tří korunek jako jediní neztratili ve skupinové fázi ani bod.

V hledišti táhla zejména Slovenská reprezentace, která si zajistila postup ze čtvrtého místa.

Hráči i fanoušci si během zápasů v Ostravar Aréně stěžovali na úmorné vedro.

Lotyšský brankář Kristers Gudlevskis musel po duelu se Slováky rovnou do nemocnice, když během vyčerpávajícího duelu shodil v horku neuvěřitelných sedm kilogramů hmotnosti.

💡 Čtvrtfinále

Do čtvrtfinále, tedy play off, postoupily čtyři nejlepší země s každé skupiny.

Kanada vs Slovensko 6:3

Kanada v cestě za obhajobou titulu ve čtvrtfinálovém duelu proti Slovensku neklopýtla a vítězství 6:3 se posunula do semifinále.

Už v páté minutě se po brankách Jared McCanna a Pierre-Luc Duboise dostala do vedení 2:0, ale Slovensku se povedlo snížit stav po vlastní brance Hagela.

Po gólech Nicka Paula, Dylana Guenthera a Brandona Taneva zvýšili skóre už na 5:1 a zdálo se být jasno, jenže Slováci dvěma trefami zápas zdramatizovali.

Kanadské vítězství v závěru stvrdil gólem do prázdné branky Nick Paul. Slováci se v turnaji loučí.

Branky a nahrávky: 3. McCann (Parayko), 5. Dubois (Byram, Tavares), 24. Paul (Bedard, Guenther), 47. Guenther (Paul, Hagel), 47. B. Tanev (Severson, Mercer), 60. Paul – 8. Cehlárik (Slafkovský), 48. Kelemen (Regenda), 57. Hrivík (L. Hudáček, Nemec). Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. Diváci: 17.275. Místo: O2 arena, Praha (Česko).

🎥 Sestřih utkání

Švýcarsko vs Německo 3:1

Hokejisté Švýcarska po dvou předchozích nezdarech na MS 2022 a 2023 dokázali ve čtvrtfinále mistrovství světa konečně porazit Německo.

Dvěma góly rozhodl o výhře Švýcarů 3:1 Christoph Bertschy.

Němečtí obhájci stříbra z MS 2023 v Tampere v předchozích čtyřech zápasech proti slabším soupeřům nastříleli 26 branek, proti Švýcarům byl však jejich útok bezzubý.

Branky a nahrávky: 8. Bertschy, 17. Hischier (Siegenthaler, Fiala), 60. Bertschy (Thürkauf, Siegenthaler) – 32. Kahun (Stachowiak). Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6583. Místo: Ostravar Aréna, Ostrava (Česko).

Česko – USA 1:0

Dvakrát čeští hokejisté v Praze s Američany v play-off duelech padli (v letech 2004 a 2015), do třetice v 21. století už to nepřipustili. Svěřenci Radima Rulíka zvládli tuhou bitvu s USA 1:0.

V brance se zaskvěl Lukáš Dostál s 36 zákroky a vítěznou branku, první na seniorském mistrovství světa, vstřelil Pavel Zacha.

Ostré souboje sváděli vyhlášení tvrďáci Radko Gudas a americký provokatér Brady Tkachuk.

Domácí hokejisté mohli vítězství potvrdit, ale dvakrát trefili tyčku. Martin Nečas při vyhození do prázdné branky a Dominik Kubalík napálil tyčku z boku po úniku právě s Nečasem.

Branka a nahrávky: 27. Zacha (D. Špaček, Červenka). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 17 413 (vyprodáno). Místo: O2 arena, Praha (Česko).

Švédsko – Finsko 2:1 v prodloužení

Ač favorizování Švédové střelecky jasně dominovali, po dvou třetinách oba brankáři drželi bezbrankové skóre.

Na gól Rasmuse Dahlina našel minutu před koncem odpověď Hannes Björninem.

Tre Kronor se ale přeci jenom dočkali stěhování do Prahy.

V prodloužení jim semifinále mistrovství světa s Českem vystřelil Joel Eriksson Ek.

Branky a nahrávky: 56. Dahlin (Lundeström, Raymond), 66. Eriksson Ek (Hedman, Dahlin) – 60. Björninen (Puustinen, M. Lehtonen). Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 6 691. Místo: Ostravar Aréna, Ostrava (Česko).

💡Semifinále

Mezi nejlepší čtyřku turnaje se probojovali oba vítězové skupin Kanada a Švédsko. K radosti pořadatelů nechyběl ani domácí český výběr.

Česko – Švédsko 7:3

Čeští hokejisté v semifinále mistrovství světa porazili na turnaji dosud suverénní Švédsko 7:3 a postoupili do finále.

Švédové sice v úvodu utkání dvakrát vedli, Kubalík a po něm Kämpf však dokázali ještě v první třetině srovnat.

Rozhodující rozdíl získal národní tým po skvělém vstupu do druhé části, kdy se v krátkém sledu prosadili Kaše, Nečas a znovu Kubalík.

Švédsko sice v závěru druhé třetiny z přesilové hry snížilo, postupovou pojistku však národnímu týmu dvěma brankami ve třetí části přidal Sedlák.

Branky a nahrávky: 8. D. Kubalík (Nečas, Kundrátek), 10. Kämpf (Nečas), 27. O. Kaše (L. Sedlák), 27. Nečas (D. Kubalík, Kämpf), 30. D. Kubalík (Kempný, Nečas), 46. L. Sedlák (O. Kaše), 54. L. Sedlák – 4. M. Johansson, 9. Pettersson (Kempe, Eriksson Ek), 36. Eriksson Ek (Raymond, Dahlin). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. Diváci: 17 413 (vyprodáno). Místo: O2 arena, Praha (Česko).

Kanada – Švýcarsko 2:3 po sam. nájezdech

Švýcarsko se po šesti letech probojovalo do finále mistrovství světa. Výběr helvétského kříže porazil v semifinálovém duelu Kanadu 3:2 po samostatných nájezdech.

Kanaďané i přes porážku znovu ukázali, že se za žádného stavu nevzdávají.

Se Švýcary prohrávali už o dva góly, ale nejprve snížil ve druhé třetině Brandon Tanev a dvě minuty před koncem zápasu srovnal na 2:2 kapitán John Tavares v početní výhodě.

Rozhodovalo se až v nájezdech. Za Kanadu se prosadil jen Connor Bedard v první sérii, naopak za Švýcary se trefili Kevin Fiala a Andrighetto.

Branky a nahrávky: 35. B. Tanev (Zellweger, Dubois), 58. Tavares (Bedard, Power) – 16. Fiala (Loeffel, Andrighetto), 18. Niederreiter (Josi, Fiala), rozhodující sam. nájezd Andrighetto. Proměněné nájezdy: Bedard – Fiala, Andrighetto. Neproměněné nájezdy: Dubois, Severson, Power, Cozens – Senteler, Loeffel. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:2. Diváci: 11 159. Místo: O2 arena, Praha (Česko).

Zápas o 🥉 místo

O bronzové medaile se utkaly favorizované celky Švédska a Kanady, které vyhrály svoje základní skupiny a čekalo se, že se potkají až ve finále.

Švédsko vs Kanada 4:2

Bronz na letošním mistrovství světa v Praze vybojovali hokejisté Švédska. V utkání o 3. místo porazili Kanadu 4:2. Dva góly vítězů vstřelil útočník Carl Grundström.

Seveřané získali první medaili od MS 2018 v Dánsku, kde obhájili titul mistrů světa.

Naopak nabitý tým kanadský hvězd odjel poprvé z pražského MS bez cenného kovu, neboť v předešlých letech 2004 a 2015 pražská MS opanoval.

Branky a nahrávky: 13. Grundström (L. Johansson, Dahlin), 50. Karlsson (Burakovsky, M. Johansson), 54. Grundström, 60. M. Johansson (Brodin, Lundeström) – 23. Cozens (Oleksiak, Mangiapane), 45. Dubois (Hagel, Tavares). Rozhodčí: Kaukokari (Fin.). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 14 929. Místo: O2 arena, Praha (Česko).

🏆 Finále

Trvalo to dlouhých čtrnáct let než se čeští hokejisté znovu stali mistry světa. V nedělním finálovém utkání v Praze porazili Švýcary 2:0.

Švýcaři s Čechy sehráli obrovské drama, které bylo plné šancí na obou stranách, ovšem na branku se dlouho čekalo. Brankové konstrukce zvonily na obou stranách, oba gólmani se překonávali.

Vítězný gól obstaral hvězdný útočník David Pastrňák, který se na šampionátu prosadil poprvé. Ukázkově, dělovkou z padesáté minuty.

Pojistku přidal do prázdné branky David Kämpf. Ke zlatu přispěl skvělým výkonem i gólman Lukáš Dostál, který po Američanech ve čtvrtfinále vynuloval i semifinálové přemožitele Kanady ze Švýcarska.

Branky a nahrávky: 50. Pastrňák (Kundrátek, Hájek), 60. Kämpf (D. Kubalík, Nečas). Rozhodčí: Campbell (Kan.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 17.413 (vyprodáno). Místo: O2 arena, Praha (Česko).

Česko: Dostál – Gudas, Krejčík, D. Špaček, Kempný, Kundrátek, Hájek, Ščotka – Pastrňák, Zacha, Palát – Nečas, Kämpf, D. Kubalík – O. Kaše, L. Sedlák, Červenka – M. Stránský, Tomášek, O. Beránek. Trenér: Rulík.

Švýcarsko: Genoni – Glauser, Josi, Kukan, Siegenthaler, Loeffel, Marti, Fora – Niederreiter, Hischier, Fiala – Ch. Bertschy, Thürkauf, Andrighetto – Simion, Senteler, Herzog – Ambühl, Haas, Scherwey – Kurashev. Trenér: Fischer.

Nejlepší hráči MS na jednotlivých postech

Takhle média zvolila all star tým turnaje a nejlepší hráče na jednotlivých postech.

🎖 Nejlepší hráč turnaje

➡ Kevin Fiala (Švýcarsko)

Švýcarský útočník Kevin Fiala původně na MS ani neměl startovat, s rodinou čekal potomka.

Protože ale přišel na svět dřív, než se čekalo, útočník s českými kořeny do Prahy obratem přiletěl a v osmi utkáních stihl třináct bodů.

Se sedmi góly se stal druhým nejlepším střelcem turnaje, současně byl jeho druhým nejproduktivnějším hráčem. Po stříbru z MS 2018 přidal do své sbírky další cenný kov.

🤲 Nejlepší brankář

➡ Lukáš Dostál (Česko)

🤲 Nejlepší obránce

➡ Roman Josi (Švýcarsko)

🤲 Nejlepší útočník

⭐ All star tým turnaje

Brankář: Lukáš Dostál (Česko) – Obránci: Roman Josi (Švýcarsko), Erik Karlsson (Švédsko). Útočníci: Dylan Cozens (Kanada), Roman Červenka (Česko), Kevin Fiala (Švýcarsko).