26. 4. 2024

Takové bylo hokejové mistrovství světa 2023 v Lotyšsku a Finsku!

V pořadí 87. mistrovství světa v ledním hokeji uspořádaly společně země Lotyšsko a Finsko. Hlavními dějišti šampionátu byla lotyšská Riga a finské Tampere.

Z turnaje byly už před jeho začátkem vyloučeny reprezentace Ruska a Běloruska, kvůli rozpoutání válečného konfliktu na Ukrajině.

Jaký šampionát byl? Připomeňte si v dokumentu.

🎥 Dokument

➡ Základní skupiny

Šestnáct účastníků bylo rozděleno do dvou skupin po 8 týmech. V rámci skupiny se ustál každý s každým.

Do čtvrtfinále, tedy play off, postoupily 4 nejlepší země s každé skupiny.

Skupina A – Tampere

Úřadující šampioni z Finska překvapivě ztráceli v domácí skupině v Tampere. Po úvodní porážce od USA přišla ještě prohra se Švédy na nájezdy.

Američtí mladíci překvapili, když ztratili jediný bod po vítězství nad Švédy v prodloužení.

Německo bylo po čtyřech zápasech poslední s nula body, ovšem zbylé zápasy proti slabším soupeřům zvládlo v souboji s Dánskem si zajistilo poslední místenku do čtvrtfinále.

Skupina B – Riga

Češi byli nalosovaní do skupiny hrané v lotyšské Rize.

Po úvodním vítězství ve federálním derby se Slovenskem padl výběr kouče Jalonena v prodloužení s domácím Lotyšskem a musel odvracet i blamáž proti Slovinsku.

Duely se silnými soupeři na závěr, tedy Švýcary a Kanadou, čeští reprezentanti prohráli a ze skupiny postoupili ze čtvrtého místa.

Mezi nejlepších osm neproklouzli Slováci, kterým sebralo postup vítězství Lotyšů v posledním zápase skupiny se Švýcarskem.

USA vs Česko 3:0

Tým kouče Davida Quinna oplatil českému týmu loňskou porážku z Nokia Areny z duelu o třetí místo, v němž Američané vedli 3:1 a prohráli 4:8.

O branky vítězů se postarali útočník Matt Coronato, obránce Nick Perbix a kanonýr Cutter Gauthier, gólman Casey DeSmith zůstal neprůstřelný.

Američané byli po celý zápas jasně lepší, českému výběru toho moc nedovolili a zůstali jediným neporaženým týmem na šampionátu, naopak Češi končí na šampionátu celkově osmý, což je nejhorší umístění v historii.

Branky a nahrávky: 13. Coronato (Hutson, Mackey), 29. Perbix (Grimaldi), 50. Gauthier (Tynan). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 7411. Místo: Nokia Arena, Tampere (Finsko).

Česko: Vejmelka – Kundrátek, Kempný, Košťálek, T. Dvořák, J. Zbořil, Jordán, Němeček – D. Kubalík, Sobotka, Červenka – O. Beránek, Černoch, Flek – M. Kaut, R. Zohorna, Smejkal – Tomášek, M. Špaček, D. Voženílek. Trenér: K. Jalonen.

USA: DeSmith – Perbix, Samberg, Perunovich, Kleven, C. Mackey, Thrun, Hutson – A. Tuch, Bonino, Grimaldi – Garland, O’Connor, Bjork – Mazur, Tynan, Gauthier – Coronato, P. Brown, Farrell. Trenér: D. Quinn.

🎥 Sestřih:

Švýcarsko vs Německo 1:3

Stejně jako v roce 2021 dokázali Němci v lotyšské Riga Areně zaskočit ve čtvrtfinále favorizované Švýcary.

Rozhodující náskok si Němci vypracovali v závěru druhé třetiny, kdy se v rozmezí 36 sekund prosadili útočníci John Peterka a Nico Sturm.

Spolehlivý výkon podal brankář Mathias Niederberger, který si připsal 29 úspěšných zákroků. Německo vyhrálo na turnaji pátý zápas za sebou.

Do sestavy Švýcarů se oproti závěrečnému zápasu ve skupině vrátily hvězdné posily z NHL v čele s Hischierem a Niederreiterem, platné to však nebylo.

Branky a nahrávky: 21. Siegenthaler (Fiala, Kukan) – 7. Kastner (Wissmann, J. Müller), 38. Peterka (Kahun, Gawanke), 39. Sturm (Stachowiak, J. Müller). Vyloučení: 4:2, navíc Seider (Něm.) 5 min. a do konce utkání: Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 2896. Místo: Arena Riga, Riga (Lotyšsko).

Švýcarsko: Mayer – Kukan, Siegenthaler, Glauser, Moser, Loeffel, Marti, Fora – Riat, Hischier, Fiala – Ambühl, Corvi, Niederreiter – Simion, Haas, Miranda – Bertschy, Richard, Herzog. Trenér: Fischer.

Německo: Niederberger – M. Müller, Seider, J. Müller, Wissmann, Szuber, Gawanke, Wagner – Peterka, Kahun, Tiffels – Soramies, Sturm, Ehl – Noebels, Kastner, Fischbuch – Tuomie, Stachowiak, Schütz – Varejcka. Trenér: Kreis.

🎥 Sestřih:

Kanada vs Finsko 4:1

Reprízu loňské bitvy o zlato zvládli ve čtvrtfinále mistrovství světa lépe hokejisté Kanady.

Kanaďané skórovali v každé třetině a na začátku třetího dějství měli k dobru tříbrankový náskok. Mezi střelce se zapsali Jack Quinn, Samuel Blais a Michael Carcone.

Gólman vítězů Samuel Montembeault inkasoval až při hře domácích bez gólmana v končící 57. minutě, kdy ho připravil o nulu Teemu Hartikainen, postup zámořského týmu pak pojistil kapitán Tyler Toffoli.

Branky a nahrávky: 57. Hartikainen (Rantanen, M. Lehtonen) – 8. J. Quinn (Crouse), 31. Blais (Neighbours, Barron), 43. Carcone (Weegar, Middleton), 58. Toffoli. Vyloučení: 1:4. Bez využití. Diváci: 11.529. Místo: Nokia Arena, Tampere (Finsko).

🎥 Sestřih:

Švédsko vs Lotyšsko 1:3

Neuvěřitelná pohádka Lotyšů na mistrovství světa dostala po postupu ze skupiny pokračování.

Domácí hokejisté ve čtvrtfinále v Rize vyřadili Švédsko 3:1 a poprvé v historii postoupili do semifinále.

Na všech dnešních brankách Lotyšska se asistencemi podílel bývalý útočník Zlína Rihards Bukarts. Gól a nahrávku si připsali Miks Indrašis a Janis Jaks.

Lotyši vstřelili rozhodující dvě branky ve třetí třetině, do níž vstupovaly týmy za stavu 1:1. Švédové se mezi nejlepší čtyři na MS naposledy probojovali v roce 2019.

Branky a nahrávky: 30. Liljegren (Raymond, A. Lindholm) – 13. Ločmelis (Rihards Bukarts, Cibulskis), 46. Indrašis (Rihards Bukarts, Jaks), 54. Jaks (Indrašis, Rihards Bukarts). Vyloučení: 2:4, navíc M. Dzierkals (Lot.) 5 min a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 9200. Místo: Arena Riga, Riga (Lotyšsko).

Švédsko: Lars Johansson – Liljegren, Tömmernes, Pudas, A. Lindholm, L. Bengtsson, Nemeth, Folin – Raymond, P. Lindholm, Carlsson – Zetterlund, O. Lindberg, Grundström – A. Nylander, Linus Johansson, Everberg – Silfverberg, J. de la Rose, M. Sörensen – Berggren. Trenér: Hallam.

Lotyšsko: Šilovs – Balinskis, Zile, Rubins, Jaks, Čukste, Freibergs, Cibulskis, Golovkovs – Daugavinš, Abols, Balcers – M. Dzierkals, Batna, Roberts Bukarts – Krastenbergs, Smirnovs, Andersons – Indrašis, Ločmelis, Rihards Bukarts. Trenér: Vitolinš.

🎥 Sestřih:

💡Semifinále

Mezi nejlepší čtyřku turnaje se překvapivě neprobojoval ani jeden účastník evropské Eurohockey Tour, kterou hraje vedle Česka také Finsko, Švédsko a Švýcarsko.

Prapor starého kontinentu drželo překvapivě Německo s Lotyšskem. Favoritem na postup do finále však byly zámořské celky USA a Kanady.

Kanada vs Lotyšsko 4:2

Favorizovaní Kanaďané v utkání sice dvakrát prohrávali, ale nakonec v poslední třetině skóre otočili a mohli slavit čtvrtý postup do finále za sebou.

Houževnatí Lotyši sahali ještě na začátku třetí třetiny po senzaci, když po trefách Ločmelise a Balcerse vedli.

Obratu se dočkala Kanada až ve 49. minutě, kdy Fantilli oklamal mezi kruhy obránce Ralfse Freibergse a střelou na lapačku poslal svůj tým do vedení 3:2.

Lotyše přijelo do Tampere podpořit velké množství příznivců.

Branky a nahrávky: 36. Blais (Krebs, Middleton), 41. J. Quinn (Crouse, Laughton), 49. Fantilli (Lucic, Barron), 60. Laughton – 9. Ločmelis (Rihards Bukarts, Zile), 37. Balcers. Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 8669. Místo: Nokia Arena, Tampere (Finsko).

Kanada: Montembeault – Weegar, Middleton, Barron, Hunt, Myers, Joseph – Fantilli, Glass, Lucic – J. Quinn, Laughton, Crouse – Blais, Krebs, Neighbours – Toffoli, McBain, Carcone. Trenér: Tourigny.

Lotyšsko: Šilovs – Balinskis, Zile, Rubins, Jaks, Čukste, Freibergs, Cibulskis – Daugavinš, Abols, Balcers – M. Dzierkals, Batna, Roberts Bukarts – Indrašis, Ločmelis, Rihards Bukarts – Krastenbergs, Smirnovs, Andersons – Keninš. Trenér: Vitolinš.

🎥 Sestřih:

USA vs Německo 3:4 po prodloužení

Němečtí hokejisté dokázali Američanům oplatit porážku ze základní skupiny a po dlouhých 70 letech se probojovali do finálového zápasu mistrovství světa.

Naopak, výběr USA neuspěl v semifinále potřetí za sebou a celkově již podvanácté od zavedení systému play off. Zápas o zlato si dosud tato zámořská velmoc nezahrála.

Američané se hned v úvodu dostali do trháku, když v končící čtvrté minutě vedli už 2:0. Němcům se podařilo ještě do první přestávky vyrovnat.

Ve druhé třetině vrátil dosud neporaženému výběru USA vedení Michael Eyssimont.

Dlouho se zdálo, že jeho gól bude i vítězný, ale 83 sekund před koncem základní doby vyrovnal Marcel Noebels. Postup vystřelil v čase 67:32 svým druhým dnešním zásahem Frederik Tiffels.

Branky a nahrávky: 2. A. Tuch (O’Connor, Grimaldi), 4. Grimaldi (A. Tuch), 29. Eyssimont (O’Connor, Garland) – 13. Tiffels (Fischbuch, Kahun), 17. Szuber (Sturm, Peterka), 59. Noebels (Kahun, Gawanke), 68. Tiffels (Kahun, M. Müller). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. Diváci: 8011. Místo: Nokia Arena, Tampere (Finsko).

USA: DeSmith – Perbix, Samberg, Perunovich, Kleven, C. Mackey, Thrun, Hutson – A. Tuch, Bonino, Grimaldi – Garland, O’Connor, Eyssimont – Mazur, Tynan, Gauthier – Coronato, P. Brown, Farrell. Trenér: D. Quinn.

Německo: Niederberger – M. Müller, Seider, J. Müller, Wissmann, Szuber, Gawanke, Wagner – Peterka, Kahun, Tiffels – Soramies, Sturm, Ehl – Noebels, Kastner, Fischbuch – Tuomie, Stachowiak, Schütz. Trenér: Kreis.

🎥 Sestřih:

Zápas o 🥉 místo

O bronzové medaile se utkaly výběry Lotyšska a USA.

USA vs Lotyšsko 3:4 po prodloužení

Hokejisté Lotyšska slaví historickou medaili na velké akci. V utkání o třetí místo na mistrovství světa v Tampere porazili Spojené státy americké 4:3 v prodloužení.

Hrdinou zápasu se stal obránce Kristians Rubins, který v 55. minutě vyrovnal na 3:3 a po 82 sekundách nastavení svým druhým gólem v utkání také rozhodl.

Američané hráli o bronz potřetí za sebou a uspěli jen v roce 2021 v Rize.

Pro Lotyše byla dosavadním maximem sedmá místa z let 1997, 2004 a 2009. K medaili jim pomohlo i osm hokejistů, kteří v uplynulé sezoně působili v české extralize.

Branky a nahrávky: 10. Grimaldi (Perunovich, Bjork), 20. Grimaldi (Perunovich, Coronato), 47. Coronato (Samberg, O’Connor) – 8. Roberts Bukarts (Rihards Bukarts, M. Dzierkals), 17. Jaks (Rihards Bukarts), 55. Rubins (Ločmelis, Rihards Bukarts), 62. Rubins (Daugavinš, Jaks). Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. Diváci: 11.033. Místo: Nokia Arena, Tampere (Finsko).

USA: DeSmith – Perbix, Samberg, Perunovich, Kleven, C. Mackey, Thrun, Hutson – A. Tuch, Bonino, Grimaldi – Garland, O’Connor, Eyssimont – Mazur, Tynan, Gauthier – Coronato, P. Brown, Farrell – Bjork. Trenér: D. Quinn.

Lotyšsko: Šilovs – Balinskis, Zile, Rubins, Jaks, Čukste, Freibergs, Cibulskis – Daugavinš, Abols, Balcers – M. Dzierkals, Batna, Roberts Bukarts – Krastenbergs, Smirnovs, Andersons – Indrašis, Ločmelis, Rihards Bukarts – Keninš. Trenér: Vitolinš.

🎥 Sestřih:

🏆 Finále

Hokejisté Kanady získali 28. titul mistrů světa. Ve finále v Tampere zdolali Německo 5:2, přestože inkasovali jako první a ještě po 37 minutách prohrávali 1:2.

Dvěma góly pomohl k obratu útočník Samuel Blais, jehož druhý zásah v čase 44:51 byl vítězný.

Němci hráli finále poprvé a medaili z MS získali po dlouhých 70 letech. Na zlato ale ani tentokrát nedosáhli.

Do vedení je poslal John Peterka a po Blaisově vyrovnání jim vrátil náskok Daniel Fischbuch. Stav 2:2 zařídil Lawson Crouse.

Kanadský tým pak ovládl třetí třetinu, v níž se prosadili opět Blais, kapitán Tyler Toffoli a v závěru do prázdné branky Scott Laughton.

Kanaďané se rekordním 28. zlatem odpoutali v historickém pořadí od Ruska a bývalého Sovětského svazu.

Němci získali třetí stříbro, vedle toho mají v medailové sbírce z MS i bronz.

Branky a nahrávky: 11. Blais (Krebs, Neighbours), 38. Crouse (Krebs, Weegar), 45. Blais (Glass), 52. Toffoli, 59. Laughton (J. Quinn, Crouse) – 8. Peterka (Seider, M. Müller), 34. Fischbuch (Kastner, Seider). Vyloučení: 2:1. Využití: 1:0. Diváci: 10.470. Místo: Nokia Arena, Tampere (Finsko).

🎥 Sestřih:

Nejlepší hráči MS na jednotlivých postech

Brankář: Arturs Šilovs (Lotyšsko), obránce: MacKenzie Weegar (Kanada), útočník: John Peterka (Německo). Nejužitečnější hráč turnaje: Arturs Šilovs (Lotyšsko).

All Star tým: Arturs Šilovs (Lotyšsko) – MacKenzie Weegar (Kanada), Moritz Seider (Německo) – Dominik Kubalík (Česko), John Peterka (Německo), Rocco Grimaldi (USA).