28. 4. 2024

Taková byla fotbalová Liga mistrů v sezoně 2022/23

Zdroj: Freepik

V pořadí už 31. ročník nejprestižnější fotbalové soutěže přinesl historicky první triumf Manchesteru City či třetí účast Viktorie Plzeň ve skupinové fázi.

Ohlédnutí za nejdůležitějšími okamžiky play off.

📹 Dokument

Dvaatřicet týmů bylo jako každý rok rozlosováno do 8 skupin, ze kterých vždy první dva týmy postoupily do osmifinále.

Týmy na třetím místě si zajistily pokračování v šestnáctifinále Evropské ligy.

💡 Skupinová fáze

Jediný český zástupce Viktoria Plzeň bohužel neuhrál ani bod a skončil v těžké skupině poslední.

Z favoritů nepostoupil italský Juventus či španělské týmy FC Barcelona a Atlético Madrid. Naopak senzační postup oslavily belgické Bruggy.

💡 Osmifinále

Mezi nejlepších 16 týmů Evropy se probojovali zástupci sedmi zemí (Anglie, Francie, Německo, Itálie, Španělsko, Portugalsko a Belgie).

Za největší šlágr byl považován střet pařížského PSG v čele s hvězdným triem Messi, Neymar a Mbappé proti tradičně silnému Bayernu Mnichov.

Pozornost poutala rovněž repríza finále z roku 2022 mezi obhájci z Realu Madrid a Liverpoolem.

#1 RB Lipsko vs Manchester City

Fotbalisté Lipska v úvodním zápase osmifinále Ligy mistrů remizovali na domácím hřišti s Manchesterem City a před odvetou drželi šance na postup.

Citizens sice poslal do vedení v první půli Ryiad Mahrez, za domácí ve druhé půli srovnal stav Jožko Gvardiol.

Lipsko – Manchester City 1:1

Branky: 70. Gvardiol – 27. Mahrez. ŽK: Henrichs (Lipsko). Diváci: 45.228.

Odveta na Etihad Stadium se nesla v jasném duchu převahy anglického mistra.

K demolici německého soupeře nejvíce přispěl norský útočník Erling Haaland, který jako třetí fotbalista v historii vstřelil v jednom utkání Ligy mistrů pět branek.

Manchester City díky tomu deklasoval v osmifinálové odvetě Lipsko 7:0 a pošesté za sebou postoupil do čtvrtfinále.

Manchester City – Lipsko 7:0

Branky: 22. z pen., 24., 45.+2, 53. a 57. Haaland, 49. Gündogan, 90.+2 De Bruyne. ŽK: De Bruyne, Akanji – Henrichs, Werner. Diváci: 52 038.

#2 Club Bruggy vs Benfica Lisabon

Vůbec poprvé na sebe v soutěžích UEFA narazily belgické Bruggy a Benfica, tým z portugalské metropole.

Hosté z Lisabonu vstřelili oba góly na stadionu belgického celku po přestávce. Jako první skóroval z penalty Joao Mário, pojistku přidal v závěru střídající Neres.

FC Bruggy – Benfica Lisabon 0:2

Branky: 51. Joao Mário z pen., 88. Neres. ŽK: Odoi, Sowah – Otamendi. Diváci: 24.136.

Benfica Lisabon po vítězství 2:0 v Bruggách rozdrtila doma belgického nováčka vyřazovací fáze 5:1 a bez problémů stvrdila postup.

Útočník Ramos a v 21 letech a 260 dnech se stal od sezony 2003/04 druhým nejmladším hráčem, který se podílel na třech gólech v jednom duelu vyřazovací části soutěže.

Benfica Lisabon – FC Bruggy 5:1

Branky: 57. a 45.+2 Ramos, 38. R. Silva, 71. Joao Mário z pen., 77. Neres – 87. Meijer. ŽK: Otamendi – Jaremčuk, Lang, Sylla, Meijer. Diváci: 60 960.

#3 Liverpool FC vs Real Madrid

Fotbalisté Realu Madrid v úvodním osmifinále Ligy mistrů deklasovali Liverpool na jeho hřišti Anfield Road 5:2.

Obhájci titulu v repríze posledního finále brzy prohrávali o dvě branky, ještě do poločasu ale vyrovnal Vinícius Júnior a po změně stran „Bílý balet“ dokonal obrat.

Dvakrát se prosadil rovněž další útočník Karim Benzema.

Liverpool – Real Madrid 2:5

Branky: 4. Núňez, 14. Salah – 21. a 36. Vinícius Júnior, 55. a 67. Benzema, 47. Militao. ŽK: Elliott – Vinícius Júnior. Diváci: 52.337.

Fotbalisté Realu Madrid doma s klidem uhájili tříbrankový náskok z úvodního zápasu osmifinále Ligy mistrůa ve středeční odvetě před domácími fanoušky na Santiago Bernabéu zvítězili 1:0.

Jedinou branku utkání vsítil ve druhém poločase útočník Karim Benzema.

Real Madrid vs Liverpool 1:0

Branka: 79. Benzema. ŽK: Tsimikas, Klopp (trenér, oba Liverpool). Diváci: 63.127.

#4 AC Milán vs Tottenham Hotspur

Milánský tým ideálně začal a už v sedmé minutě otevřel skóre. Po akci Hernándeze brankáře Forstera nadvakrát překonal Díaz.

Tottenham bez řady opor v prvním poločase více držel míč, ale větší příležitost si nevytvořil.

Domácí mohli po změně stran přidat pojistku, střídající De Ketelaere a Messias však neuspěli. V 79. minutě zase velkou šanci na vyrovnání zahodil hlavičkující Thiaw.

AC Milán – Tottenham 1:0

Branka: 7. Díaz. ŽK: Tonali, Hernández – Romero, Dier. Diváci: 74 320.

Poprvé od roku 2012 je ve čtvrtfinále rovněž AC Milán. Po předchozím vítězství 1:0 mu k tomu stačila v odvetě na hřišti Tottenhamu bezbranková remíza.

Domácí tým od 77. minuty dohrával zápas bez vyloučeného obránce Cristiana Romera.

Milánský celek vyřadil Tottenham ve třetím vzájemném pohárovém dvojzápase poprvé. Londýňané skončili v osmifinále LM potřetí z posledních čtyř účastí.

Tottenham – AC Milán 0:0

ŽK: Romero, Lenglet, Conte (trenér), Skipp – Thiaw. ČK: 77. Romero. Diváci: 61.602. První zápas: 0:1, postoupil AC Milán.

#5 Eintracht Frankfurt vs SSC Neapol

Neapol potvrdila ve Frankfurtu formu a vyhrála šesté soutěžní utkání v řadě.

Skóre otevřel krátce před přestávkou desátou brankou z posledních devíti zápasů útočník Osimhen, jenž napravil neproměněnou penaltu spoluhráče Kvaraccheliji.

Vítězům minulého ročníku Evropské ligy zkomplikoval snahu o vyrovnání útočník Kolo Muani, který dostal v 58. minutě červenou kartu. Přesilovku záhy využil Di Lorenzo a Frankfurt doma prohrál po pěti vítězstvích.

Eintracht Frankfurt – SSC Neapol 0:2

Branky: 39. Osimhen, 65. Di Lorenzo. ŽK: Götze – Kim Min-jae, 83. Elmas. ČK: 58. Kolo Muani. Diváci: 47 500.

Opatrný úvodní poločas v Neapoli dlouho nenabídl zajímavější moment. Až ve druhé minutě nastavení otevřel skóre Osimhen hlavou po centru Politana.

Nigerijský útočník, jenž se gólově prosadil i ve Frankfurtu, pak v 53. minutě zvýšil na 2:0. Osimhen se tentokrát trefil po přihrávce Di Lorenza a v sezoně si polepšil na 23 soutěžních branek.

Po hodině hry stanovil konečný výsledek Zieliňski proměněnou penaltou. Neapol doma vyhrála dvanáctý zápas Ligy mistrů po sobě. Frankfurt venku protáhl čekání na soutěžní vítězství na sedm utkání.

SSC Neapol – Eintracht Frankfurt 3:0

Branky: 45.+2 a 53. Osimhen, 64. Zieliňski z pen. ŽK: Juan Jesus – N’Dicka, Lenz, Götze. Diváci: 49.082. První zápas: 2:0, postoupila Neapol.

#6 Borussia Dortmund vs Chelsea

O triumfu Dortmundu rozhodl v 63. minutě po rychlém protiútoku a ukázkové sólové akci Adeyemi.

Jednadvacetiletý útočník se zbavil argentinského mistra světa Fernándeze, obehrál si gólmana Arrizabalagu a zakončil do prázdné branky.

Chelsea neproměnila řadu šancí. V úvodním dějství se dvakrát netrefil Félix, z toho jednou orazítkoval břevno.

Borussia Dortmund – Chelsea 1:0

Branka: 63. Adeyemi. ŽK: Bellingham, Can, Adeyemi, Özcan, Ryerson, Süle – James, Silva, Zijach, Mount. Diváci: 81.365 (vyprodáno).

Chelsea, která předloni celou Ligu mistrů ovládla, prošla do čtvrtfinále potřetí za sebou.

Londýnský klub, kterému patří v anglické lize až 10. místo, po úvodní venkovní porážce 0:1 otočil v domácí odvetě i čtvrté pohárové dvojutkání.

V 53. minutě rozhodl z opakované penalty proti svým německým krajanům Kai Havertz.

Chelsea -Borussia Dortmund 2:0

Branky: 44. Sterling, 53. Havertz (pen.) ŽK: 66. Arrizabalaga, 77. E. Fernández, 90+2. Chilwell, 90+6. Cucurella – 41. Süle, 90+2. Wolf, 90+8. Bellingham. Diváci: 39 392.

#7 Inter Milán vs FC Porto

Zápas Interu s Portem dlouho směřoval k bezbrankové remíze. V 78. minutě ale hostující záložník Otávio dostal druhou žlutou kartu a „Nerazzurri“ oslabení soupeře využili.

Lukaku, který po necelé hodině hry nahradil na hřišti Edina Džeka, nejprve hlavičkoval do tyče, ale z dorážky se už nemýlil.

Italský celek, jenž ve skupině dvakrát zdolal i Plzeň, v soutěžích UEFA už v 11 domácích zápasech s portugalskými soupeři neprohrál a podesáté zvítězil.

Inter Milán – FC Porto 1:0

Branka: 86. Lukaku. ŽK: Dimarco – Otávio, Pepé, Conceicao (trenér). ČK: 78. Otávio. Diváci: 75 374.

Inter Milán postoupil do čtvrtfinále Ligy mistrů. Po domácí výhře 1:0 nad Portem jim k tomu v odvetě stačila bezbranková remíza.

Slovenský obránce Milan Škriniar nastoupil v 80. minutě utkání a spolu se svými spoluhráči čelil v závěru obrovskému tlaku portugalského týmu.

Nejprve v páté minutě prodloužení zastavil míč z kopačky Ivana Marcana na brankové čáře obránce Interu Denzel Dumfries.

Hlavičku Mehdiho Taremiho pak brankář Andre Onana vyrazil k pravé tyči a o pár vteřin později Marko Grujič hlavičkoval do břevna.

FC Porto – Inter Milán 0:0

ŽK: Dimarco, Džeko. Diváci: 48 015.

#8 Paris Saint-Germain vs Bayern Mnichov

Souboj gigantů v úvodním osmifinále Ligy mistrů zvládl lépe Bayern Mnichov, který porazil Paris Saint-Germain na jeho půdě 1:0.

O výhře v Parku Princů rozhodl Kingsley Coman, který svůj gól neslavil, protože dřív za francouzský celek hrál.

Hvězdný útočník Kylian Mbappé se dostal na hřiště až téměř po hodině hry a dvakrát se trefil, jenže vždy z těsného ofsajdu.

PSG – Bayern Mnichov 0:1

Branka: 53. Coman. ŽK: Kimpembe, Neymar. ČK: 90+2 Pavard. Diváci: 46 435.

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v odvetě osmifinále Ligy mistrů na domácím hřišti Paris Saint-Germain 2:0 a po celkovém skóre 3:0 z dvojzápasu postupují do dalšího kola.

Střelcem vítězného gólu byl Eric Maxim Choupo-Moting, bývalý hráč PSG. Výsledek v závěru pečetil Serge Gnabry.

Francouzský velkoklub tak opět na prestižní klubovou trofej nedosáhl a z milionářské soutěže se pakoval o dost dříve.

Bayern Mnichov – PSG 2:0

Branky: 61. Choupo-Moting, 89. Gnabry. Bez karet. Diváci: 75.000.

💡 Čtvrtfinále

Mezi nejlepších osm týmů se probojovaly hned 3 italské celky. Stále ve hře byl i obhájce trofeje z Realu Madrid.

#1 Real Madrid vs Chelsea

Fotbalisté Realu Madrid porazili v prvním zápase čtvrtfinále Ligy mistrů doma Chelsea 2:0 a udělali další krok k obhajobě trofeje.

Utkání svými góly rozhodli Karim Benzema a Marco Asensio, londýnští navíc půl hodiny dohrávali bez vyloučeného Ben Chilwella.

Real Madrid – Chelsea FC 2:0

Branky: 22. Benzema, 74. Asensio. ŽK: Camavinga, Militao, Carvajal – Fofana, Kovačič. ČK: 59. Chilwell (Chelsea). Diváci: 63.142.

Real Madrid vyhráli 2:0 na hřišti Chelsea a v součtu s domácím triumfem 2:0 postoupili do semifinále Ligy mistrů. Obhájcům titulu zařídil vítězství dvěma góly Brazilec Rodrygo.

Chelsea – Real Madrid 0:2

Branky: 58. a 80. Rodrygo. ŽK: Cucurella, James, Mudryk – Militao. Diváci: 38 000.

#2 Benfica vs Inter Milán

Úspěšně vykročil do bojů o postup mezi nejlepší čtyři týmy Inter Milán díky vítězství 2:0 na hřišti Benfiky Lisabon.

Inter dal oba góly na stadionu Benfiky po změně stran. Nejprve se v 51. minutě prosadil Barella, pojistku přidal v 82. minutě z pokutového kopu Lukaku.

Benfica Lisabon – Inter Milán 0:2

Branky: 51. Barella, 82. Lukaku z pen. ŽK: A. Silva – Brozovič, Džeko. Diváci: 62 594.

První účast mezi nejlepšími čtyřmi celky po 13 letech vybojoval Inter Milán, kterému doma s Benficou Lisabon stačila remíza 3:3 vzhledem k úvodnímu vítězství 2:0.

Milánský tým poslal do vedení Nicoló Barella, Benfica před pauzou odpověděla brankou Fredrika Aursnese, ale po změně stran se trefili domácí Lautaro Martínez a střídající Joaquín Correa.

V závěru hostům zařídili alespoň remízu António Silva a náhradník exslávista Petar Musa.

Inter Milán – Benfica Lisabon 3:3

Branky: 14. Barella, 65. Martínez, 78. Correa – 38. Aursnes, 86. A. Silva, 90.+5 Musa. ŽK: R. Silva, Musa, Neres (všichni Benfica). Diváci: 75.380.

#3 Manchester City vs Bayern Mnichov

Souboj úřadujících mistrů svých zemí Manchesteru City a Bayernu nabídl opatrný začátek.

V 27. minutě ale domácí záložník Rodri napřáhl zpoza vápna a nechytatelnou střelou do horního roku branky otevřel skóre.

V 70. minutě domácí znovu udeřili. Stoper Upamecano ztratil zbytečně míč a Haaland našel centrem hlavou zakončujícího Silvu, který předtím asistoval u Rodriho branky.

Svěřenci Pepa Guardioly si vytvořili velký tlak a za dalších šest minut zvýšil Haaland na 3:0.

Manchester City – Bayern Mnichov 3:0

Branky: 27. Rodri, 70. Silva, 76. Haaland. ŽK: Silva – Davies, Pavard. Diváci: 52 257.

Fotbalisté Manchesteru City v odvetě čtvrtfinále Ligy mistrů remizovali 1:1 na hřišti Bayernu Mnichov a v součtu s domácím triumfem 3:0 postoupili do semifinále.

City v Mnichově poslal do vedení v 57. minutě Erling Haaland, jenž v prvním poločase neproměnil penaltu. Z dalšího pokutového kopu vyrovnal v 83. minutě Joshua Kimmich.

Manchesterský celek je v semifinále potřetí za sebou, naopak Bayern potřetí v řadě vypadl ve čtvrtfinále.

Bayern Mnichov – Manchester City 1:1

Branky: 83. Kimmich z pen. – 57. Haaland. ŽK: Cancelo, Tuchel (trenér), Upamecano, Kimmich, Pavard, Stanišič – Ederson, Gündogan, Aké, Laporte. ČK: 86. Tuchel. Diváci: 75 000.

#4 AC Milán vs SSC Neapol

První utkání čistě italského čtvrtfinále se odehrálo na milánském San Siru.

Neapoli chyběl v tomto zápase kanonýr Victor Osimhen.

Přestože Neapol vstoupila do zápasu o dost lépe než domácí, doplatila na neproměněné šance. Ve 40. minutě pak jedinou brankou utkání rozhodl milánský záložník Ismael Bennacer.

AC Milán – SSC Neapol 1:0

Branka: 40. Bennacer. ŽK: Pioli (trenér), Binnásir, Saelemaekers, Calabria – Zieliňski, Anguissa, Di Lorenzo, Kim Min-če, Rrahmani. ČK: 74. Anguissa. Diváci: 74.742.

AC Milán v druhém dějství italského souboje uhrál v Neapoli remízu 1:1 a díky domácí výhře 1:0 postoupil po 16 letech mezi nejlepší čtyři celky soutěže.

SSC Neapol – AC Milán 1:1

Branka: 90.+3 Osimhen – 43. Giroud. ŽK: Di Lorenzo, Olivera – Tonali, Maignan. Diváci: 54.000.

💡 Semifinále

Mezi nejlepší čtyři týmy se probojovali oba milánské kluby AC a Inter, které si to v dvojzápase měli rozdat o postup do finále.

Druhou dvojici tvořil obhájce titulu z Realu Madrid a tým z nejlepší formou Manchester City.

#1 AC Milán vs Inter Milán

Fotbalisté Interu Milán porazili v úvodním semifinále Ligy mistrů městského rivala AC 2:0.

Nerazzurri rozhodli už v rozmezí osmé a 11. minuty, kdy se trefili Edin Džeko a Henrich Mchitarjan.

AC Milán – Inter Milán 0:2

Branky: 8. Džeko, 11. Mchitarjan. ŽK: Krunič, Tomori – Mchitarjan. Diváci: 75.532.

Fotbalisté Interu Milán postoupili po 13 letech do finále Ligy mistrů.

V semifinálové odvetě zdolali městského rivala AC 1:0 a navázali na úvodní vítězství 2:0.

Utkání na San Siru, domovském stadionu obou velkoklubů, rozhodl v 74. minutě kapitán Lautaro Martínez.

Inter Milán – AC Milán 1:0

Branka: 74. Martínez. ŽK: Barella, Martínez – Thiaw, Tonali, Krunič, Tomori. Diváci: 75 567.

#2 Real Madrid vs Manchester City

První utkání loňské semifinálové reprízy Ligy mistrů mezi Realem Madrid a Manchesterem City skončilo 1:1.

Domácí fotbalisté šli do vedení po půlhodině, když se zpoza vápna trefil Vinícius Jr. Ve druhé půli srovnal rovněž trefou z dálky Kevin De Bruyne.

Real Madrid – Manchester City 1:1

Branky: 36. Vinícius Júnior – 67. De Bruyne. ŽK: Kroos, Camavinga, Ancelotti (trenér) – Gündogan, Silva. Diváci: 63 485.

Fotbalisté Realu Madrid triumf v Lize mistrů neobhájí. „Bílý balet“ v odvetě semifinále utrpěl v Manchesteru s favorizovanými City debakl 0:4 a po úvodní domácí remíze 1:1 se se soutěží rozloučil.

Anglický šampion a lídr Premier League nakročil do finále už v první půli, kdy se dvakrát trefil Bernardo Silva. V 76. minutě si dal vlastní gól Éder Militao a v úvodní minutě nastavení se prosadil střídající Julián Álvarez.

Manchesteru se povedla odveta za loňské semifinále, v němž uspěl Real a následně celou soutěž ovládl.

Manchester City – Real Madrid 4:0

Branky: 23. a 37. Silva, 76. vlastní Militao, 90.+1 Álvarez. ŽK: Dias, Gündogan, Grealish – Carvajal, Camavinga. Diváci: 52 313.

💡 Finále

Fotbalisté Manchesteru City poprvé vyhráli Ligu mistrů.

Ve finále v Istanbulu zdolali Inter Milán 1:0 gólem Rodriho z 68. minuty.

Favorizovaní svěřenci trenéra Pepa Guardioly po triumfech v anglické lize a Anglickém poháru v této sezoně zkompletovali treble. City to dokázali jako osmý evropský klub v historii.

Španěl Guardiola jako čtvrtý kouč ovládl Ligu mistrů potřetí. Navázal na výhry s Barcelonou v letech 2011 a 2009, kdy Katalánce rovněž dovedl k treble.

Manchester City – Inter Milán 1:0

Branka: 68. Rodri. Rozhodčí: Marciniak – Sokolnicki, Listkiewicz – Kwiatkowski (video, všichni Pol.). ŽK: Haaland, Ederson – Barella, Lukaku, Onana, Inzaghi (trenér). Diváci: 71.412. Místo: Atatürkův olympijský stadion (Istanbul, Turecko).

Sestavy:

Manchester City: Ederson – Akanji, Rúben Dias, Aké – Stones (82. Walker), Rodri – Bernardo Silva, De Bruyne (36. Foden), Gündogan, Grealish – Haaland. Trenér: Guardiola.

Inter: Onana – Darmian (84. D’Ambrosio), Acerbi, Bastoni (76. Gosens) – Dumfries (76. Bellanova), Barella, Brozovič, Calhanoglu (84. Mchitarjan), Dimarco – Martínez, Džeko (57. Lukaku). Trenér: Inzaghi.