28. 4. 2024

Takové bylo mistrovství světa v ragby 2023 ve Francii!

Již desáté mistrovství světa v ragby hostila od 8. září do 28. října Francie.

Dvě desítky účastnických týmů byly rozděleny do čtyř skupin. Vzájemná utkání, ve kterých se v dané skupině střetne každý s každým, trvaly celý měsíc, přesněji od 8. září do 8. října.

💡Skupinová fáze

V každé skupině se bojovalo o dvě postupová místa.

Velmi nečekaně skončila pouť světovým šampionátem pro Australany. Mistři světa z roku 1999 a dvojnásobní finalisté podlehli Walesu i Fidži a skončili třetí.

💡Čtvrtfinále

Kromě Austrálie prošli mezi nejlepší osmičku všichni velcí favorité.

Argentina vs Wales 29:17

Argentina v Marseille prohrávala už 0:10, ale do poločasu šesti body snížila a nakonec skóre otočila.

Jihoameričany vrátily do hry především úspěšné kopy Emiliana Boffelliho a obrat v závěru završily pětky Joela Sclaviho a Nicoláse Sáncheze.

Nový Zéland vs Irsko 28:24

Nový Zéland v Saint-Denis vedl v prvním poločase 10:0 a 18:10 a po přestávce si vypracoval náskok 25:17. Irové však dokázali ztrátu postupně smazat a zhruba 15 minut prohrávali už jen o bod 24:25.

All Blacks poté soupeři znovu odskočili na 28:24, ale Irové nebyli daleko od obratu. Devět minut před koncem se protlačili do brankoviště Nového Zélandu, pětku však položit nedokázali.

Irové se tak v pozici světových jedniček opět mezi nejlepší čtyřku neprobojovali.

Anglie vs Fidži 30:24

Anglie vedla na vyprodaném Stade Velodrome v Marseille po prvním poločase 21:10 a svůj náskok po přestávce zvýšila až na 24:10.

Fidži, které se dostalo na MS do čtvrtfinále teprve podruhé, ale dokázalo díky dvěma pětkám a úspěšným konverzím deset minut před koncem vyrovnat.

Farrell v závěru dvěma úspěšnými kopy překvapení nedopustil. Rekordman v počtu získaných bodů v anglickém národním týmu se postaral celkem o 20 bodů vítězů.

Francie vs JAR 28:29

Francouzi sváděli v Paříži před téměř 80.000 fanoušky v nabitém Stade de France s Jihoafričany od úvodních minut intenzivní bitvu.

První poločas, v němž oba týmy položily po třech pětkách, vyhráli domácí díky trestnému kopu v závěru 22:19 a po přestávce z dalšího svůj náskok ještě zvýraznili.

Springboks ale poté během dvou minut díky pětce, konverzi a trestné brance skóre otočili a ve strhující bitvě v koncovce těsný náskok uhájili.

💡Semifinále

Mezi nejlepší čtyřku turnaje se dostali tři země z jižní polokoule, Evropu reprezentovala Anglie.

Nový Zéland vs Argentina 44:6

Ragbisté Nového Zélandu se popáté v historii probojovali do finále mistrovství světa. V Saint-Denis porazili Argentinu hladce 44:6.

Hvězdou dnešního utkání byl Will Jordan, který položil tři pětky. Na šampionátu ve Francii jich zaznamenal už osm a je v tomto směru nejlepším hráčem turnaje. O dvě pětky se postaral Shannon Frizell a po jedné si připsali Jordie Barrett a Aaron Smith.

Argentinci se prosadili jen díky dvěma trestným kopům Emiliana Boffelliho v prvním poločase, po němž prohrávali 6:20. Po přestávce už nebodovali a do finále ani na třetí pokus neprošli.

Anglie vs JAR 15:16

Ragbisté Jihoafrické republiky postoupili podruhé za sebou do finále mistrovství světa. Úřadující šampioni otočili v semifinálové repríze finále minulého šampionátu duel proti Anglii.

Takticky hraný duel v dešti na Stade de France rozhodl Handré Pollard proměněným trestným kopem z poloviny hřiště necelé tři minuty před koncem.

O🥉místo

O bronzové medaile se utkali obhájci stříbra Angličané s jihoamerickým výběrem Argentiny.

Anglie vs Argentina 26:23

Ragbisté Anglie získali poprvé v historii bronzové medaile na mistrovství světa. Obhájci stříbra porazili v dramatickém duelu o třetí místo na pařížském stadionu Stade de France Argentinu těsně 26:23.

Lví podíl na zisku cenného kovu měl kapitán Owen Farrel, který úspěšnými trestnými kopy a konverzemi získal celkem 16 bodů.

Argentinci mohli pět minut před koncem vyrovnat, Nicholas Sánchez ale trestný kop neproměnil.

Anglie porazila Argentinu stejně jako v úvodním zápase v základní skupině.

🏆Finále

Do boje o zlato se probojovaly dvě největší ragbyové velmoci. Nový Zélenad i JAR měly před finále na kontě 3 mistrovské tituly.

Otázka tedy byla, kdo se osamostatní na čele historického žebříčku úspěšnosti?

Nový Zéland vs JAR 11:12

Znovu to dokázali. Ragbisté Jihoafrické republiky ve finále mistrovství světa v Saint-Denis porazili 12:11 Nový Zéland. Springboks obhájili triumf z roku 2019 a připsali si rekordní čtvrtý titul.

Jihoafričané ovládli první poločas 12:6, když se o všechny jejich body postaral z trestných kopů Handre Pollard. Za Nový Zéland se dvakrát ze stejné situace prosadil Richie Mo’unga.

O historický zápis se ve 27. minutě postaral kapitán Nového Zélandu Sam Cane, jenž se stal prvním vyloučeným hráčem ve finále.

All Blacks se po přestávce navzdory oslabení tlačili dopředu a  dokázali zápas zdramatizovat. Po hodině hry položil jedinou pětku finále Beauden Barrett a snížil na rozdíl jediného bodu.

Springboks navázali na triumfy z šampionátů z let 1995, 2007 a 2019. V pořadí nejúspěšnějších celků se osamostatnili před Novým Zélandem, který mistrovství světa ovládl v letech 1987, 2011, 2015.