28. 4. 2024

Taková byla hokejová CHL liga mistrů 2023/24

Zdroj: Freepik

Ambiciózní projekt vstoupil do devátého ročníku, a to v novém formátu 24 účastníků. Do soutěže se kvalifikoval český mistr Oceláři Třinec a dále dva nejlepší týmy základní části Pardubice a Vítkovice.

Jak probíhala cesta za titulem nejlepšího hokejového týmu Evropy?

📍 Skupinová část

V základní části družstva odehrály šest zápasů, tři venku a tři doma – nemohly se utkat se soupeři ze stejné zemi.

Velkým překvapením byl konec obhájce trofeje Tappary Tampere. Naopak všechny české týmy postoupily dál.

📍 Osmifinále

Nejlepších 16 týmů postoupilo do osmifinále.

#1 Mannheim vs Rapperswil

V úvodním souboji prvního se šestnáctým týmem základní části se z jasného vítězství radovali hráči švýcarského Rapperswillu.

Gólem a asistencí se na domácí výhře podílel český útočník Martin Frk.

Rapperswill – Adler Mannheim 4:1

Branky: 8. Schroeder J. (Moy T, Červenka R.), 18. Wetter G. (Frk M, Rask V.), 45. Schroeder J. (Jensen N, Capaul L.), 59. Frk M. (Rask V.) – 12. Vey L. (Mayer P, Wolf D.).

Sestřih 👇

Ani v domácím prostředí nedokázali hokejisté německého Mannheimu vyzrát na Rapperswill a podruhé prohráli.

Čeští útočníci ve službách švýcarského týmu, Roman Červenka a Martin Frk, tak slavili zasloužený postup.

Adler Mannheim – Rapperswill 1:3

Branky: 45. Plachta M. (Ennis T. + Jokipakka J.) – 2. Wetter G. (Grossniklaus T. + Frk M.), 11. Schroeder J. (Jensen N. + Aebischer D), 59. Dunner N. (Capaul L.).

Sestřih 👇

#2 Växjö vs Ingolstadt

Švédský mistr Växjö si z německého Ingolstadtu odvezl cennou výhru o tři branky a vykročil tak k postupu.

Finalista německé DEL utkání ztratil hned v prvních deseti minutách.

ERC Ingolstadt – Växjö 1:4

Branky: 21. Pietta D. (St. Denis T. + Henriquez-Morales E.) – 4. Rieder T, 11. Carlsson G. (Martinsson E. + Rosen R.), 27. Stjernborg V. (Gustafsson H.), 30. McLaughlin D. (Cooper B. + Rosen E.)

Sestřih 👇

Německý tým se přijel na sever Evropy pokusit o obrat, ovšem plány vzala za své hned první třetina, kterou domácí vyhráli 2:1 a získali potřebný klid.

Ingolstadt v závěrečné třetině sice vyrovnal, ovšem dál postoupil švédský mistr.

Växjö – ERC Ingolstadt 3:3

Branky: 9. Kossila K. (Sylvegard M. + Persson J.), 20. McLaughlin D. (Rosen R. + Martinsson E.), 58. Nilsson L. (Sylvegard E.) – 15. Edwards M. (Krauss P. + Nijenhuis J.), 22. Bodie M. (Huttl L. + Pietta D.), 26. Krauss P.(Rowe A. + Bertrand C.)

Sestřih 👇

#3 Lukko Rauma vs Innsbruck

V úvodním osmifinále se finský tým Lukko Rauma vydal na půdu rakouského mistra z Innsbrucku.

Byť si Lukko brzy vypracoval dvoubrankový náskok, vedení neudržel a domácí vybojovali cennou remízu díky dvou brankám kanadského útočníka Shawa.

HC TWK Innsbruck – Lukko Rauma 2:2

Branky: 40. Shaw B. (Green G. + Krogsgaard A.), 55. Shaw B. (Mackin C. + Green G.) – 12. Burke B. (Repo S. + Mattila J.), 18. Repo S. (Burke B. + Almari N.)

Sestřih 👇

Od zápase v Raumě se čekalo, že domácí dvojutkání brzy rozhodnou. Už ve druhé minutě šli do vedení a nikdo v tu chvíli nebyl na pochybách.

V dalších minutách však i přes střeleckou převahu nedostali hráči Lukko puk do sítě, a tak přišel trest v podobě vyrovnávacího gólu.

Rozhodnout muselo až prodloužení. Z něj se odehrálo pouhých 19 vteřin, než se zorientoval domácí útočník Reunanen a poslal Lukko do čtvrtfinále.

Lukko Rauma – HC TWK Innsbruck 2:1 po prodloužení

Branky: 2. Westerholm Po. (Stenqvist J. + Westerholm Pa.), 61. Reunanen T. (Mattila J. + Repo S.) – 57. Albano N. (Rockwood A. + Winkler D.)

Sestřih 👇

#4 Färjestad BK vs EHC Biel

V úvodním osmifinálovém klání hostil švýcarský vícemistr Biel favorizovaný Färjestad.

Švédský tým s českým útočníkem Davidem Tomáškem si po atraktivním zápase odvezl cennou výhru o dvě branky.

EHC Biel – Färjestad BK 3:5

Branky: 12. Rajala T. (Bukarts Ri.) 32. Brunner D. (Rathgeb Y. + Kessler T.) 53. Yakovenko A. (Sallinen J.) – 17. Lundh P. (Westfalt M. + Tornberg A.) 25. Ejdsell V. (Kellman J. + Bergkvist A.) 32. Ejdsell V. (Nystrom J. + Kellman J.) 37. Tornberg A. (Westfalt M. + Forsell L.) 44. Lindqvist M. (Lawner O. + Johansson L.)

Sestřih 👇

V odvetném utkání v Karlstadu šel domácí Färjestad brzy do vedení, kterého už nepustil a po zásluze prošel mezi nejlepších osm týmů.

Český forward David Tomášek ani tentokrát nebodoval.

Färjestad BK – EHC Biel 6:4

Branky: 8. Forsell L. (Westfalt M. + Dahlstrom C.) 12. Lindqvist M. (Bergkvist A. + Lawner O.) 26. Kellman J. (Johansson L. + Lindqvist M.) 39. Johansson L. (Nygard J.) 55. Dahlstrom C. (Nygard J.) 57. Nygard J. (Johansson L.) – 25. Sallinen J.(Bukarts Ri. + Kessler T.) 38. Kessler T. 45. Pokka V. (Sallinen J.) 58. Burren Y. (Stampfli Y.)

Sestřih 👇

#5 Skellefteå AIK vs Oceláři Třinec

Třinec v úvodním zápase zdolal na svém ledě švédský tým Skelleftea 4:3. Český mistr vedl po úvodní třetině o dva góly zásluhou Jakuba Jeřábka a Martina Růžičky.

Po snížení Linuse Lindströma vrátil Ocelářům dvoubrankový náskok ve 45. minutě Daniel Kurovský. Hosté smazali manko trefami Zeba Forsfjälla a Dylana Sikury.

Dramatický duel rozhodl Libor Hudáček v čase 56:06.

HC Oceláři Třinec – Skelleftea AIK 4:3

Branky: 2. J. Jeřábek (P. Vrána), 14. M. Růžička (Daňo, J. Jeřábek), 45. Kurovský (Čacho, Dravecký), 57. L. Hudáček (A. Nestrašil, Polášek) – 25. L. Lindström (Hugg), 47. Z. Forsfjäll (Stenman, Dziekals), 53. Sikura (L. Lindström, M. Lindholm).

Sestřih 👇

Hokejisté Třince prohráli v odvetném utkání osmifinále Ligy mistrů na ledě švédského celku Skelleftea AIK 2:5 a po domácí výhře 4:3 se jako první český zástupce se soutěží pro tuto sezonu loučí.

Postup domácích přes českého šampiona posledních čtyř dohraných ročníků extraligy zajistil hattrickem útočník Max Lindholm.

„Doma jsme podali kvalitní výkon a vyhráli, tady ve Švédsku jsme bohužel na postup pomýšlet nemohli. Podali jsme nekvalitní výkon, který nebyl na výhru ani na remízu. Hráli jsme špatně a tříbrankovým rozdílem prohráli zaslouženě,“ řekl klubovému webu trenér Třince Zdeněk Moták.

Skelleftea AIK – HC Oceláři Třinec 5:2

Branky: 14. M. Lindholm (Pudas, F. Sandberg), 31. M. Lindholm (Pudas, F. Sandberg), 40. Sikura (A. Johnson, Z. Forsfjäll), 52. M. Lindholm (O. Nilsson), 56. E. Salomonsson (A. Heikkinen) – 4. J. Jeřábek (M. Růžička, Daňo), 44. Pánik.

Sestřih 👇

#6 Ilves Tampere vs Dynamo Pardubice

Hokejisté Pardubic zvládli svoje historicky první vystoupení v osmifinále Ligy mistrů úspěšně.

Východočeši zamířili na led finského Ilves Tampere a i díky dvěma gólům Lukáše Radila si odvezli náskok do odvety.

Ilves Tampere – HC Dynamo Pardubice 1:3

Branky a nahrávky: 11. Meskanen (Stránský, Ratinen) – 18. Radil (Zohorna, Vála), 22. Zohorna (Radil, Kousal), 35. Radil (Kousal, Zohorna).

Sestřih 👇

Hokejisté Pardubic postoupili do čtvrtfinále play off Ligy mistrů, když v odvetě osmifinále hráli s finským týmem Ilves Tampere nerozhodně 2:2.

V sestavě finského celku se objevila trojice českých hráčů Dominik Mašín, Šimon Stránský a Petr Kodýtek.

„Finský tým hrál velmi dobře v první třetině, nemohli jsme zachytit jeho rychlost. Náš výkon nebyl takový, jak bychom si představovali, Roman Will nás v několika okamžicích podržel. Určitě nám pomohl první zápas, který jsme ve Finsku odehráli velmi dobře. V odvetě jsme byli možná opticky horším týmem, ale bereme výsledek 2:2 a postup,“ prohlásil pardubický kouč Václav Varaďa.

HC Dynamo Pardubice – Ilves Tampere 2:2

Branky: 23. M. Kaut (Čerešňák, Hyka), 43. A. Musil (Vála, M. Kaut) – 8. Ikonen (Mäntykivi, Ratinen), 26. Suomi (Palve, Nyman).

Sestřih 👇

#7 Servette vs Mnichov

Poutavý střet švýcarské a německého mistra. Dvojzápas začínal v Bavorsku.

Domácí šli brzy do vedení, nakonec však byli rádi za těsné vítězství o gól.

EHC Red Bull Mnichov – HC Servette Ženeva 3:2

Branky: 5. Krammer N. (Eder A. + Blum J.) 6. DeSousa C. (Kastner M.) 53. Smith B. (Abeltshauser K. + Varejcka F.) – 48. Manninen S. (Hartikainen T. + Vatanen S.) 59. Winnik D. (Lennstrom T.)

Sestřih 👇

Odveta u Ženevského jezera nabídla napínavou podívanou. Domácí od první třetiny prohrávali.

Manko dvou gólů však dokázal nadupaný švýcarský celek v závěru zápasu smazat a následně i otočit.

HC Servette Ženeva EHC Red Bull Mnichov 3:1

Branky: 36. Hartikainen T. (Richard T. + Le Coultre S.) 48. Jooris J. (Vatanen S. + Filppula V.) 51. Richard T. – 20. MacWilliam A. (DeSousa C. + Kastner M.)

Sestřih 👇

#8 Pelicans Lahti vs HC Vítkovice Ridera

Hokejisté Vítkovic vyhráli v Lahti kontumačně úvodní utkání osmifinále Ligy mistrů.

Duel ve Finsku byl v nejprve takřka na dvě hodiny přerušen kvůli potížím s ledem a následně ukončen.

Kontumační vítězství 3:0 vzápětí přisoudilo Ostravanům vedení soutěže.

Pelicans Lahti – Vítkovice Ridera 0:3 kontumačně

Hokejisté Vítkovic hráli v domácí odvetě osmifinále play off Ligy mistrů s Lahti nerozhodně 1:1 a po kontumační výhře 3:0 z ledu Pelicans prošli do čtvrtfinále.

Ostravané tak postoupili, aniž by soupeře porazili. Kontumace na severu Evropy kvůli nezpůsobilé hrací ploše byla vyhlášena za bezbrankového stavu.

„Ve Finsku to bylo 0:0 a dneska 1:1, takže takové fotbalové. V hokeji jsem vůbec nezažil, že by se takhle něco rozhodovalo. Já jsem byl za plichtu ve Finsku, aby se sehrál jeden rozhodující zápas. Myslím, že by to tak bylo lepší,“ namítl brankář Machovský.

HC Vítkovice Ridera – Pelicans Lahti 1:1

Branky: 20. Lakatoš (M. Kalus, Mueller) – 45. Schnarr (Roine, F. Král).

Sestřih 👇

📍 Čtvrtfinále

Mezi nejlepších osm týmů se probojovaly tři švédské, po dvou zástupcích pak mělo Česko se Švýcarskem a finskou ligu reprezentoval Lukko Raumo.

#1 Rapperswill vs Vítkovice Ridera

Hokejisté Vítkovic prohráli v úvodním zápase čtvrtfinále play off Ligy mistrů se švýcarským týmem Rapperswil-Jona 1:2.

Zásluhou branky Marcela Barinky se sice dostali do vedení, domácí v sestavě s dvojicí českých útočníků Romanem Červenkou a Martinem Frkem ale ještě v první třetině vývoj otočili.

SC Rapperswil-Jona Lakers – HC Vítkovice Ridera 2:1

Branky a nahrávky: 14. Vouardoux (Moy), 17. Rask (Dünner) – 2. Barinka.

Sestřih 👇

Hokejisté Vítkovic porazili v odvetě čtvrtfinále play off Ligy mistrů švýcarský Rapperswil 5:1 a zajistili si postup do lednového semifinále soutěže.

Hattrickem se blýskl z Pardubic zapůjčený Tomáš Vondráček.

Švýcarský tým se musel obejít bez svého klíčového hráče legionáře Romana Červenky, kterého česká reprezentace neuvolnila ze srazu.

HC Vítkovice Ridera – SC Rapperswil-Jona Lakers 5:1

Branky a nahrávky: 25. P. Zdráhal (Barinka), 30. Vondráček (L. Kovář, Krieger), 36. Vondráček (Grman, Mikuš), 54. Vondráček (Raskob), 60. Lakatoš (M. Kalus) – 4. Lammer (Wick).

Sestřih 👇

#2 Färjestad BK vs Skellefteå AIK

V souboji dvou švédských celků se lépe dařilo hostujícímu Färjestad BK, který si z ledu ligového rivala odvezl výhru 3:4.

U rozhodujícího gólu asistoval český útočník David Tomášek.

Skellefteå AIK – Färjestad BK 3:4

Branky a nahrávky: 12. Forsfjall Z. (Salomonsson E. + Stenman E.) 52. Lindstrom L. (Lindholm M. + Nilsson O.) 55. Sandin-Pellikka A. (Hugg R.) – 7. Ejdsell V. 35. Ejdsell V. 39. Kellman J. (Bergkvist A. + Nygren M.) 51. Ohgren L. (Kellman J. + Tomášek D.)

Sestřih 👇

Lídr švédské ligy náskok z úvodního duelu neudržel.

O postupu týmu ze Skellefteå rozhodl fantastický závěr ve kterém sokovi nasypali hned tři góly.

Färjestad BK – Skelleftea AIK 1:4

Branky a nahrávky: 12. L. Johansson – 55. a 59. O. Nilsson, 5. Sikura, 51. Stenman.

Sestřih 👇

#3 Växjö Lakers vs Servette Ženeva

V souboji švýcarského a švédského mistra měl v úvodním zápase překvapivě jasně navrch ten švýcarský.

Ženeva hned v první třetině vletěla na svého soupeře a třemi rychlými góly si vytvořila náskok. Když Praplan využil na konci druhé části přesilovku, bylo to už 4:0.

Växjö stačilo jen korigovat zásluhou Ridera.

Servette Ženeva – Växjö Lakers 4:1

Branky a nahrávky: 4. Filppula V. (Pouliot M. + Berni T.), 5. Berni T. (Manninen S. + Praplan V.) 19. Richard T. (Winnik D. + Miranda M.), 36. Praplan (Filppula V. + Richard T.) – 58. T.Rieder (Agren M. + Giuttari Z.)

Sestřih 👇

V odvetě na švédském ledě si mistrovský Växjö myslel na možné srovnání manka, ovšem veškeré naděje uhasili finští legionáři na straně Ženevy.

Vatanen s Manninenem otočily skóre a i když si nakonec švédský mistr dvěma góly vzal vedení zpátky, v součtu vstřelených branek to nestačilo.

Växjö Lakers – Servette Ženeva 3:2

Branky a nahrávky: 36. Nilsson L. (Blichfeld J.), 49. Kossila K. (Blichfeld J. + Persson J.), 50. Rosen R. (Persson J. + Sylvegard M.) – 45. Vatanen S. (Manninen S. + Jooris J.), 47. Manninen S. (Jooris J.)

Sestřih 👇

#4 Lukko Rauma vs Dynamo Padubice

Pardubičtí hokejisté prohráli v prvním zápase čtvrtfinále play off Ligy mistrů s finským týmem Lukko Rauma 4:6 a vzdálil se jim postup mezi čtveřici nejlepší týmů soutěže.

Hosté na východě Čech vedli v 17. minutě už 4:0, pak se Dynamu povedlo zápas zdramatizovat.

Dynamo Pardubice – Lukko Rauma 4:6

Branky a nahrávky: 18. Radil (L. Sedlák), 20. Košťálek (R. Kousal, T. Zohorna), 55. Mandát (Vála, Poulíček), 58. R. Kousal (Radil, Čerešňák) – 2. Almari (Tieksola, Abt), 4. Tieksola (Repo, Reunanen), 9. Nieminen, 17. Fontaine (Abt, Tieksola), 30. Ponthus Westerholm (Pathrik Westerholm, Stenqvist), 54. Burke (Mattila).

Sestřih 👇

Postup finského celku na domácím ledě stvrdil dvěma góly Harri Kainulainen, který se postaral o vedení domácích 1:0 a 2:1.

Za hosty vyrovnával ve druhé třetině Peter Čerešňák. Naději vykřesali v samém závěru Adam Musil a Tomáš Hyka, na kýžený čtvrtý gól, jímž by poslali duel do prodloužení, však už svěřenci kouče Václava Varadi nedosáhli.

„Myslím si, že jsme hráli od začátku zápasu velmi dobře, vytvářeli jsme si spoustu šancí, přestříleli jsme domácí a šli si za těmi góly. V podstatě z ničeho – z takových banálních akcí – jsme dostali dva góly, čímž jsme se dostali ještě hlouběji do díry. Ale závěr jsme měli skvělý, hráči tam nechali opravdu všechno, ale nakonec nám jeden gól ke srovnání chyběl,“ zhodnotil zápas pardubický kouč Varaďa.

Lukko Rauma – HC Dynamo Pardubice 2:3

Branky a nahrávky: 24. Kainulainen (Ikonen, Reunanen), 39. Kainulainen (Reunanen) – 34. Čerešňák (Radil, L. Sedlák), 58. A. Musil (Košťálek, Radil), 59. Hyka (Říčka, Paulovič).

Sestřih 👇

📍 Semifinále

Mezi poslední čtyřkou účastníků se probojovaly zástupci hned čtyř zemí hrající Euro Hockey Tour. Švédsko, Finsko, Švýcarsko a Česko.

#1 Vítkovice Ridera vs Skellefteå AIK

Hokejisté Vítkovic prohráli v úvodním utkání semifinále Ligy mistrů na domácím ledě se švédským celkem Skelleftea AIK 2:4.

Ostravanům se v první třetině povedlo otočit skóre góly Dominika Lakatoše a Rastislava Deje z 0:1 na 2:1, ale pak třikrát skóroval pátý tým švédské ligy a před zápasem na vlastním kluzišti má dvougólový náskok.

HC Vítkovice Ridera – Skelleftea AIK 2:4

Branky a nahrávky: 8. Lakatoš (Roberts Bukarts, M. Kalus), 10. Dej – 6. Lindström (Granberg, M. Lindholm), 12. Dzierkals, 26. P. Lindholm (Sikura, Hugg), 45. Sikura (O. Nilsson, A. Johnson). Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5455.

Sestřih 👇

Hokejisté Vítkovic vyhráli odvetné utkání semifinále play off Ligy mistrů na ledě Skelleftey 2:1, po domácí porážce 2:4 ale v soutěži skončili.

O branky Vítkovic se v Kraft areně postarali Marcel Barinka a Marek Kalus.

„Nejsem ten, co nějakým způsobem chválí, ale za dnešní zápas a za celou jízdu v Lize mistrů jsem kluky pochválil. Absolutně se nemají za co stydět. Samozřejmě jsme si všichni přáli, aby z toho bylo vysněné finále, což se nepovedlo, ale v žádném případě neodcházíme s hlavami dole,“ řekl trenér Pavel Trnka na klubovém webu.

Skelleftea AIK – HC Vítkovice Ridera 1:2

Branky a nahrávky: 6. Salomonsson (Hugg) – 33. Barinka (Raskob), 42. Kalus (Claireaux).

Sestřih 👇

#2 Servette Ženeva vs Lukko Rauma

V úvodním zápase na ledě švýcarského mistra se zrodila remíza.

Domácí Ženeva se sice dostala v první třetině do vedení, ovšem finští přemožitelé Pardubic dokázali ve druhé třetině otočit skóre.

Vedení však Lukko vydrželo jen tři minuty než srovnal Chanton.

Servette Ženeva – Lukko Rauma 2:2

Branky a nahrávky: 9. Miranda (Praplan V. + Honka J.), 30. Chanton (Miranda M.) – 25. Mattila (Abt M. + Jandric S.), 27. Fontaine (Tieksola T. + Burke B).

Sestřih 👇

Ani dvou brankové vedení nestačilo domácímu Lukko Raumo k postupu.

Hosté ze švýcarské Ženevy totiž manko z první třetiny dotáhli a rozhodujícím gólem Valtera Filppuly ze třetí třetiny si otevřeli dveře do vysněného finále.

Poprvé v historii se tak do finále hokejové ligy mistrů probojoval švýcarský klub.

Lukko Rauma – Servette Ženeva 2:3

Branky a nahrávky: 6. Stenqvist (Ikonen H.), 12. Burke (Brook J.) – 37. Filppula (Hartikainen T. + Le Coultre S.), 38. Vatanen (Manninen S.), 46. Filppula (Vatanen S. + Chanton G.)

Sestřih 👇

📍 Finále

Poprvé v historii soutěže utvořily finálová pár švýcarský a švédský tým. Oba kluby navíc usilovaly o svou první trofej v této soutěži.

Vzhledem k lepšímu rekordu v aktuálním ročníku soutěži se hrálo na stadionu Ženevy.

#1 Servette Ženeva vs Skellefteå AIK

Hokejisté Servette Ženevy porazili ve finále play off Ligy mistrů švédskou Skellefteu 3:2 a poprvé v historii ovládli mezinárodní soutěž.

Úřadující švýcarský šampion se ve vyprodané aréně Patinoire des Vernets dvakrát prosadil v přesilových hrách.

Na první gól Ženevy ještě Seveřané odpověděli, ve druhé třetině si ale hráči Servette vypracovali dvougólový náskok, který dokázalo AIK jen snížit.

Servette Ženeva – Skelleftea AIK 3:2

Branky a nahrávky: 6. Berthon (Jacquemet A. + Jooris J.), 18. Manninen (Hartikainen T. + Filppula V.), 19. Winnik (Berni T. + Praplan V.) – 12. Dzierkals (Lindholm P. + Forsfjall Z.), 49. Heikkenen (Lindberg O. + Nilsson O.).