28. 4. 2024

Takové bylo fotbalové mistrovství světa 2022 v Kataru!

Vůbec poprvé v historii fotbalových šampionátů se závěrečný turnaj uskutečnil v arabské zemi a zároveň první mimo tradiční červnový a červencový termín.

Kvůli vysokým teplotám, které v Kataru panují v letních měsících, se turnaj hrál mezi listopadem a prosincem.

➡ Skupinová fáze

Závěrečného turnaje se zúčastnilo 32 národních týmů, které byly rozlosovány do 8 skupin po 4 týmech v každé.

Mezi největší favority, kteří ztroskotali ve skupině patřily týmy Německa, Belgie nebo Uruguaye.

Argentina po úvodní šokující prohře se Saúdskou Arábií zabrala a výhrami nad Mexikem a Polskem nakonec svou skupinu B vyhrála.

Nejúspěšnějšími zeměmi základních skupin byly se 7 body na kontě Nizozemsko, Anglie a Maroko.

Sestřih skupinové fáze 👇

💡Osmifinále

Do osmifinále postoupilo nejlepších 16 týmů z prvních a druhých míst základních skupin.

Nizozemsko vs USA 3:1

Vůbec prvními čtvrtfinalisty se 3. prosince v Dauhá stali vítězové skupiny A Nizozemci.

„Oranjes“ si rozhodující náskok vypracovali už v prvním poločase, kdy se po přihrávkách Denzela Dumfriese trefili Memphis Depay a Daley Blind.

V 76. minutě snížil střídající Haji Wright, ale o pět minut později uklidnil evropský celek Dumfries.

Branky: 10. Depay, 45.+1 Blind, 81. Dumfries – 76. Wright. ŽK: Koopmeiners, F. de Jong (oba Niz.). Diváci: 44.846. Místo: Chalífův mezinárodní stadion, Dauhá (Katar).

Nizozemsko: Noppert – Timber, Van Dijk, Aké (90.+3 De Ligt) – Dumfries, De Roon (46. Bergwijn), F. de Jong, Blind – Klaassen (46. Koopmeiners) – Gakpo (90.+3 Weghorst), Depay (82. Simons). Trenér: Van Gaal.

USA: Turner – Dest (75. Yedlin), Zimmerman, Ream, Robinson (90.+2 Morris) – Adams – Musah, McKennie (67. Wright) – Weah (67. Aaronson), Ferreira (46. Reyna), Pulisic. Trenér: Berhalter.

Sestřih 👇

Argentina vs Austrálie 2:1

Argentince v Rajjánu poslal do vedení ve 35. minutě kapitán Lionel Messi a stylově oslavil 1000. utkání v profesionální kariéře.

Pětatřicetiletý hvězdný útočník ve vyřazovací fázi MS skóroval poprvé a na katarském turnaji potřetí. Krátce po změně stran zvýšil Julián Álvarez.

Osmifinále v 77. minutě zdramatizoval vlastní brankou Enzo Fernández, ale na senzaci Australané nedosáhli.

Branky: 35. Messi, 57. Álvarez – 77. vlastní Fernández. ŽK: Irvine, Degenek (oba Austrálie). Diváci: 45.032. Místo: Stadion Ahmada bin Alího, Al Raján (Katar).

Argentina: E. Martínez – Molina (80. Montiel), Romero, Otamendi, Acuňa (72. Tagliafico) – De Paul, Fernández, Mac Allister (80. Palacios) – Álvarez (71. Lautaro Martínez), Messi, Papu Gómez (50. Lisandro Martínez). Trenér: Scaloni.

Austrálie: Ryan – Degenek (72. Karacic), Souttar, Rowles, Behich – Leckie (72. Kuol), Baccus (58. Hrustic), Mooy, McGree (58. Goodwin) – Duke (72. Maclaren), Irvine. Trenér: Arnold.

Sestřih 👇

Francie vs Polsko 3:1

Obhájci titulu Francouzi porazili na fotbalovém mistrovství světa v Kataru 3:1 Polsko a postoupili do čtvrtfinále.

Osmifinálový duel na stadionu Sumáma v Dauhá gólově otevřel v 44. minutě s 52 brankami nový rekordman francouzské reprezentace Olivier Giroud.

Asistenci si připsal Kylian Mbappé, jenž v závěrečné čtvrthodině přidal další dvě branky a s pěti trefami se osamostatnil v čele tabulky střelců turnaje.

V nastavení proměnil penaltu polský kapitán Robert Lewandowski.

Branky: 74. a 90.+1 Mbappé, 44. Giroud – 90.+9 Lewandowski z pen. ŽK: Tchouámeni – Bereszyňski, Cash. Diváci: 40.989. Místo: Al Thumama Stadium, Dauhá (Katar).

Francie: Lloris – Koundé (90.+2 Disasi), Varane, Upamecano, T. Hernández – Tchouaméni (66. Fofana), Rabiot – Dembélé (76. Coman), Griezmann, Mbappé – Giroud (76. Thuram). Trenér: Deschamps.

Polsko: Szczesny – Cash, Glik, Kiwior (87. Bednarek), Bereszyňski – Krychowiak (71. Bielik) – Kamiňski (71. Zalewski), Zieliňski, S. Szymaňski (64. Milik), Frankowski (87. Grosicki) – Lewandowski. Trenér: Michniewicz.

Sestřih 👇

Anglie vs Senegal 3:0

Fotbalisté Anglie v osmifinále světového šampionátu v Kataru splnili roli favorita a nad Senegalem zvítězili hladce 3:0.

Úřadující vicemistři Evropy rozhodli zápas v Chúru dvěma góly na konci úvodního dějství, kdy se prosadili Jordan Henderson a poprvé na turnaji kapitán Harry Kane.

V 57. minutě přidal třetí branku Bukayo Saka.

Branky: 38. Henderson, 45.+3 Kane, 57. Saka. ŽK: Koulibaly (Sen.). Diváci: 65.985. Místo: Stadion Bajt, Al Chúr (Katar).

Anglie: Pickford – Walker, Stones (76. Dier), Maguire, Shaw – Rice – Saka (65. Rashford), Henderson (82. Phillips), Bellingham (76. Mount), Foden (65. Grealish) – Kane. Trenér: Southgate.

Senegal: É. Mendy – Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs (84. Ballo-Touré) – Diatta (46. P. Sarr), Ciss (46. P. Gueye), N. Mendy, I. Sarr – Dia (72. Diédhiou), Ndiaye (46. Dieng). Trenér: A. Cissé.

Sestřih 👇

Japonsko vs Chorvatsko 1:2 po penaltách

Fotbalisté Chorvatska udolali v osmifinále mistrovství světa v Kataru Japonsko až v penaltovém rozstřelu.

Skóre zápasu ve Vakře otevřel ve 43. minutě Daizen Maeda, ale v 55. minutě za evropské favority srovnal na 1:1 Ivan Perišič.

V úvodním prodloužení na probíhajícím šampionátu branka nepadla a o postupu obhájců stříbra rozhodly až pokutové kopy, v nichž třemi zákroky zazářil gólman Dominik Livakovič.

Branky: 43. Maeda – 55. Perišič. Penalty proměnili: Asano – Vlašič, Brozovič, Pašalič. Neproměnili: Minamino, Mitoma, Jošida – Livaja. Diváci: 42.523. Místo: Al Janoub Stadium, Al Chúr (Katar).

Japonsko: Gonda – Tomijasu, Jošida, Taniguči – D. Ito, Endo, Morita (106. Tanaka), Nagatomo (64. Mitoma) – Doan (87. Minamino), Maeda (64. Asano), Kamada (75. Sakai). Trenér: Morijasu.

Chorvatsko: Livakovič – Juranovič, Lovren, Gvardiol, Barišič – Brozovič – Modrič (99. Majer), Kovačič (99. Vlašič) – Kramarič (68. Pašilič), Petkovič (62. Budimir, 106. Livaja), Perišič (106. Oršič). Trenér: Dalič.

Sestřih 👇

Brazílie vs Jižní Korea 4:1

Fotbalisté Brazílie v osmifinále mistrovství světa v Kataru splnili roli jasného favorita a Jižní Koreu porazili hladce 4:1.

Pětinásobní mistři světa Brazilci vstřelili všechny góly už v úvodních 36 minutách.

Postupně se trefili Vinícius Júnior, z penalty navrátilec Neymar, který kvůli zranění kotníku vynechal poslední dva zápasy, Richarlison a Lucas Paquetá.

Čtvrt hodiny před koncem zápasu zmírnil korejský debakl střídající Pak Sung-ho. Asijský tým při třetí účasti v osmifinále MS podruhé vypadl.

Branky: 7. Vinícius Júnior, 13. Neymar z pen., 29. Richarlison, 36. Lucas Paquetá – 76. Pak Sung-ho. ŽK: Čong U-jong I (Korea). Diváci: 43.847. Místo: Stadium 974, Dauhá (Katar).

Brazílie: Alisson (81. Weverton) – Militao (63. Daniel Alves), Marquinhos, Thiago Silva, Danilo (72. Bremer) – Casemiro, Lucas Paquetá – Raphinha, Neymar (80. Rodrygo), Vinícius Júnior (72. Martinelli) – Richarlison. Trenér: Tite.

Korea: Kim Sung-kju – Kim Mun-hwan, Kim Min-če, Kim Jong-kwon, Kim Čin-su (46. Hong-čchol) – Hwang In-pom (65. Pak Sung-ho), Čong U-jong I (46. Son Čon-ho) – Hwang Hi-čchan, I Če-song (74. I Kang-in), Son Hung-min – Čo Ku-song (80. Hwang I-čo). Trenér: Bento.

Sestřih 👇

Maroko vs Španělsko 1:0 po penaltách

Fotbalisté Maroka překvapivě udolali v penaltovém rozstřelu Španělsko a poprvé v historii postoupili do čtvrtfinále mistrovství světa.

Po bezbrankovém průběhu rozhodl o vítězství 3:0 po pokutových kopech ve čtvrté sérii obránce Ašraf Hakimí.

V rozstřelu se blýskl i gólman Jasín Bunú, jenž ze tří pokusů neinkasoval.

Maročané se stali po Kamerunu (1990), Senegalu (2002) a Ghaně (2010) čtvrtým africkým týmem ve čtvrtfinále MS.

Španělé skončili ve stejné fázi jako na minulém šampionátu, mezi nejlepších osm týmů turnaje se dostali naposledy při triumfu na MS 2010 v Jihoafrické republice.

Penalty proměnili: Sabirí, Zijach, Hakimí. Neproměnili: Banún – Sarabia, Soler, Busquets. ŽK: Saís – Laporte. Diváci: 44.667. Místo: Stadion Education City, Al Raján (Katar).

Maroko: Bunú – Hakimí, Adžuird (84. Jamík), Saís, Mazráví (82. Attíat-Allá) – Únahí (120. Banún), Amrabat, Amallá (82. Sabirí) – Zijach, Nasjrí (82. Chaddíra), Búfál (66. Azzalzúlí). Trenér: Radžradžuí.

Španělsko: Simón – Llorente, Rodri, Laporte, Alba (98. Balde) – Gavi (63. Soler), Busquets, Pedri – F. Torres (75. Williams, 118. Sarabia), Asensio (63. Morata), Olmo (98. Fati). Trenér: Enrique.

Sestřih 👇

Portugalsko vs Švýcarsko 6:1

Fotbalisté Portugalska v osmifinále mistrovství světa v Kataru rozdrtili Švýcarsko 6:1 a stali se posledními čtvrtfinalisty.

Premiérovým hattrickem na turnaji se při premiéře v základní sestavě za národní tým blýskl útočník Goncalo Ramos, který v zahajovací jedenáctce překvapivě dostal přednost před kapitánem Cristianem Ronaldem.

Portugalci se na světovém šampionátu probojovali mezi nejlepší osmičku po 16 letech.

Branky: 17., 51. a 67. G. Ramos, 33. Pepe, 55. Guerreiro, 90.+2 Leao – 58. Akanji. ŽK: Schär, Comert (oba Švýc.). Diváci: 83.720. Místo: Lusail Iconic Stadium, Lusail (Katar).

Portugalsko: Costa – Dalot, Pepe, Dias, Guerreiro – Carvalho – B. Silva (81. Neves), Otávio (73. Vitinha) – B. Fernandes (87. Leao), G. Ramos (73. Horta), Félix (73. Ronaldo). Trenér: Santos.

Švýcarsko: Sommer – Akanji, Schär (46. Cömert), Rodriguez – E. Fernandes, Xhaka, Freuler (54. Zakaria), Vargas (66. Okafor) – Sow (54. Seferovic) – Embolo (89. Jashari), Shaqiri. Trenér: Yakin.

Sestřih 👇

💡Čtvrtfinále

Mezi nejlepších osm týmu se probojovalo pět evropských mužstev, dvě jihoamerické a Maroko jakožto jediný zástupce Afriky.

Chorvatsko vs Brazílie 2:1 po penaltách

Chorvatští fotbalisté udolali po výsledku 1:1 a penaltovém rozstřelu favorizovanou Brazílii a stali se prvními semifinalisty mistrovství světa v Kataru.

Všichni čtyři chorvatští střelci v rozstřelu uspěli, na druhé straně neproměnili své pokusy Rodrygo a Marquinhos.

Obě branky na stadionu Education City v Dauhá padly až v prodloužení. Nejprve Neymar dorovnal 77. reprezentační trefou rekord legendárního Pelého, ve 117. minutě ale vyrovnal střídající Bruno Petkovič.

Chorvaté obrat dotáhli v penaltách a na MS mají ze čtyř rozstřelů stoprocentní bilanci. Stejným způsobem uspěli i v osmifinále s Japonskem.

Branky: 117. Petkovič – 105.+1 Neymar. Penalty proměnili: Vlašič, Majer, Modrič, Oršič – Casemiro, Pedro. Neproměnili: Rodrygo, Marquinhos. ŽK: Brozovič, Petkovič – Danilo, Casemiro, Marquinhos. Diváci: 43.893. Místo: Stadion Education City, Al Raján (Katar).

Chorvatsko: Livakovič – Juranovič, Lovren, Gvardiol, Sosa (110. Budimir) – Modrič, Brozovič (114. Oršič), Kovačič (106. Majer) – Pašalič (72. Vlašič), Kramarič (72. Petkovič), Perišič. Trenér: Dalič.

Brazílie: Alisson – Militao (106. Alex Sandro), Marquinhos, Silva, Danilo – Casemiro, Paquetá (106. Fred) – Raphinha (56. Antony), Neymar, Vinícius Júnior (64. Rodrygo) – Richarlison (84. Pedro). Trenér: Tite.

Sestřih 👇

Nizozemsko vs Argentina 2:3 po penaltách

Fotbalisté Argentiny zdolali po dramatickém průběhu čtvrtfinále mistrovství světa Nizozemsko na penalty 4:3 a po osmi letech se dostali do bojů o medaile.

Argentinu poslal do vedení v 35. minutě premiérovou reprezentační trefou Nahuel Molina. V 73. minutě zvýšil z pokutového kopu Lionel Messi.

O 10 minut později snížil střídající Wout Weghorst, který pak v 11. nastavené minutě vyrovnal.

V rozstřelu argentinský brankář Emiliano Martínez chytil úvodní dva pokusy Nizozemců. Vítěznou penaltu dal jeho jmenovec Lautaro Martínez.

Branky: 83. a 90.+11. Weghorst – 35. Molina, 73. Messi z pen. Penalty proměnili: Koopmeiners, Weghorst, L. de Jong – Messi, Paredes, Montiel, Lautaro Martínez. Neproměnili: Van Dijk, Berghuis – Fernández. ŽK: Timber, Weghorst, Depay, Berghuis, Bergwijn, Dumfries, Lang – Samuel (asistent trenéra), Acuňa, Romero, Lisandro Martínez, Paredes, Scaloni (trenér), Messi, Otamendi, Montiel, Pezzella. Diváci: 88.235. Místo: Lusail Iconic Stadium, Lusail (Katar).

Nizozemsko: Noppert – Timber, Van Dijk, Aké – Dumfries, De Roon (46. Koopmeiners), F. de Jong, Blind (64. L. de Jong) – Gakpo (113. Lang) – Bergwijn (46. Berghuis), Depay (78. Weghorst). Trenér: Van Gaal.

Argentina: E. Martínez – Romero (78. Pezzella), Otamendi, Lisandro Martínez (112. Di María) – Molina (106. Montiel), De Paul (66. Paredes), Fernández, Mac Allister, Acuňa (78. Tagliafico) – Álvarez (82. Lautaro Martínez), Messi. Trenér: Scaloni.

Sestřih 👇

Maroko vs Portugalsko 1:0

Fotbalisté Maroka ve čtvrtfinále mistrovství světa v Kataru překvapivě porazili favorizované Portugalsko 1:0 a jako první africký tým postoupili mezi nejlepší čtyřku světového šampionátu.

Utkání v Dauhá rozhodl útočník Júsuf Nasjrí ve 42. minutě.

V základní sestavě Portugalska podruhé za sebou chyběl hvězdný kapitán Ronaldo. Jeho místo v útoku opět zaujal Ramos.

Branka: 42. Nasjrí. ŽK: Darí, Chaddíra – Horta. ČK: 90.+3 Chaddíra. Diváci: 44.198. Místo: Al Thumama Stadium, Dauhá (Katar).

Maroko: Bunú – Hakimí, Jamík, Saís (57. Darí), Attíat-Allá – Únahí, Amrabat, Amallá (65. Chaddíra) – Zijach (82. Abuchlál), Nasjrí (65. Banún), Búfál (82. Džabrání). Trenér: Radžradžuí.

Portugalsko: Costa – Dalot (79. Horta), Pepe, Dias, Guerreiro (51. Cancelo) – B. Silva, Neves (51. Ronaldo), Otávio (69. Vitinha) – B. Fernandes, Ramos (69. Leao), Félix. Trenér: Santos.

Sestřih 👇

Anglie vs Francie 1:2

Fotbalisté Francie porazili v závěrečném čtvrtfinále mistrovství světa v Kataru Anglii 2:1 a dál mohou snít o obhajobě titulu.

Skóre dramatického souboje dvou velkých rivalů otevřel v 17. minutě Aurélien Tchouaméni, devět minut po přestávce vyrovnal z penalty anglický kapitán Harry Kane, ale v 78. minutě rozhodl Olivier Giroud.

V 84. minutě mohl poslat utkání do prodloužení Kane, druhý pokutový kop v zápase však neproměnil.

Branky: 54. Kane z pen. – 17. Tchouaméni, 78. Giroud. ŽK: Maguire – Griezmann, Dembélé, T. Hernandez. Diváci: 68.895. Místo: Stadion Bajt, Al Chúr (Katar).

Anglie: Pickford – Walker, Stones (90.+8 Grealish), Maguire, Shaw – Rice – Henderson (79. Mount), Bellingham – Saka (79. Sterling), Kane, Foden (85. Rashford). Trenér: Southgate.

Francie: Lloris – Koundé, Varane, Upamecano, T. Hernandez – Tchouaméni, Rabiot – Dembélé (79. Coman), Griezmann, Mbappé – Giroud. Trenér: Deschamps.

Sestřih 👇

💡Semifinále

Mezi nejlepší čtyřku se probojovaly dva evropské mančafty, jeden jihoamerický a jeden africký.

Při složení semifinálových dvojic se v případě postupu Chorvatska a Francie repríza finálového utkání z posledního šampionátu 2018.

Argentina vs Chorvatsko 3:0

Fotbalisté Argentiny porazili obhájce stříbra Chorvaty 3:0 a po osmi letech postoupili do finále mistrovství světa.

V prvním poločase skórovali Lionel Messi z penalty a Julián Álvarez, který pak po změně stran také stanovil konečné skóre.

Branky: 39. a 69. Álvarez – 34. Messi z pen. ŽK: Romero, Otamendi – Livakovič, Kovačič. Diváci: 88.966. Místo: Lusail Iconic Stadium, Lusail (Katar).

Argentina: E. Martínez – Molina (86. Foyth), Romero, Otamendi, Tagliafico – De Paul (74. Palacios), Paredes (62. Lisandro Martínez), Fernández, Mac Allister (86. Correa) – Messi, Álvarez (74. Dybala). Trenér: Scaloni.

Chorvatsko: Livakovič – Juranovič, Lovren, Gvardiol, Sosa (46. Oršič) – Brozovič (50. Petkovič) – Kovačič, Modrič (81. Majer) – Pašalič (46. Vlašič), Kramarič (72. Livaja), Perišič. Trenér: Dalič.

Sestřih 👇

Francie vs Maroko 2:0

Fotbalisté Francie v druhém semifinále na mistrovství světa v Kataru porazili Maroko 2:0 a podruhé za sebou si zahrají o zlato.

Obhájce titulu poslal už v páté minutě do vedení obránce Théo Hernandez a v 79. minutě přidal pojistku premiérovým reprezentačním gólem střídající Randal Kolo Muani.

Maročané utrpěli premiérovou porážku na turnaji v Kataru a nestali se historicky prvním týmem mimo Evropu a Jižní Ameriku, který by se dostal do finále.

I účastí v semifinále ale vytvořili africký rekord.

Branky: 5. T. Hernandez, 79. Kolo Muani. ŽK: Búfál (Maroko). Diváci: 68.294. Místo: Stadion Bajt, Al Chúr (Katar).

Francie: Lloris – Koundé, Varane, Konaté, T. Hernandez – Tchouaméni – Griezmann, Fofana – Dembélé (78. Kolo Muani), Giroud (65. Thuram), Mbappé. Trenér: Deschamps.

Maroko: Bunú – Darí, Saís (21. Amallá, 78. Azzalzúlí), Jamík – Hakimí, Amrabat, Únahí, Mazráví (46. Attíat-Allá) – Zijach, Búfál (66. Abuchlál) – Nasírí (66. Hamdallá). Trenér: Radžradžuí.

Sestřih 👇

🥉O bronzové medaile

Maroko se pokusilo jako první africká země odvézt ze světového šampionátu medaili.

Chorvatsko vs Maroko 2:1

Fotbalisté Chorvatska na mistrovství světa získali třetí medaili a druhou za sebou.

V zápase o bronz v Dauhá porazili Maroko 2:1 a navázali na stříbrné medaile z minulého šampionátu. Bronz vybojovali i v roce 1998.

Po gólové hlavičce Gvardiola ze sedmé minuty odpovědělo severoafrické mužstvo rovněž ze standardní situace. Rozhodující moment přinesla povedená technická střela Oršiče z konce první půle.

Branky: 7. Gvardiol, 42. Oršič – 9. Darí. ŽK: Únahí, Amallá (oba Maroko). Diváci: 44.137. Místo: Chalífův mezinárodní stadion, Dauhá (Katar).

Chorvatsko: Livakovič – Stanišič, Šutalo, Gvardiol, Perišič – Modrič, Kovačič – Majer (66. Pašalič), Kramarič (61. Vlašič), Oršič (90.+5 Jakič) – Livaja (66. Petkovič). Trenér: Dalič.

Maroko: Bunú – Hakimí, Jamík (66. Amallá), Darí (64. Banún), Attíat-Allá – Channús (56. Únahí), Amrabat, Sabirí (46. Chaír) – Zijach, Nasírí, Búfál (64. Zarurí). Trenér: Radžradžuí.

Sestřih 👇

🏆 Finále

V posledním utkání šampionátu na sebe narazily dvě fotbalové velmoci. Francie obhajovala svůj titul z ruského MS 2018.

Naproti ní stála Argentina vedená nejlepším fotbalistou všech dob Lionelem Messim toužícím konečně vyhrát pro svoji zem tu nejcennější fotbalovou trofej.

Argentina – Francie 4:3 po penaltách

Fotbalisté Argentiny se potřetí v historii stali mistry světa a navázali na triumfy z let 1978 a 1986.

Úřadující jihoameričtí vítězové sice v dramatickém finále turnaje v Kataru ztratili proti obhájcům titulu z Francie vedení 2:0 a 3:2, ale v penaltovém rozstřelu zvítězili 4:2.

Argentinský kapitán Lionel Messi dosáhl ve svém zřejmě posledním utkání na mistrovství světa na trofej, která mu chyběla.

„Nemůžu uvěřit, že jsme v tak perfektním zápase od nás museli tolik vytrpět. Schytali jsme neskutečné rány, dvakrát jsme ztratili vedení, ale vzpamatovali jsme se z toho. Jsme na vrcholu,“ citovaly agentury argentinského trenéra Lionela Scaloniho, který se ve 44 letech stal nejmladším vítězným koučem na MS od roku 1978, kdy Argentinu dovedl ke zlatu tehdy devětatřicetiletý César Luis Menotti.

Branky: 23. z pen. a 108. Messi, 36. Di María – 80. z pen., 81. a 118. z pen. Mbappé. Penalty proměnili: Messi, Dybala, Paredes, Montiel – Mbappé, Kolo Muani. Neproměnili: Coman, Tchouaméni. Rozhodčí: Marciniak (Polsko). ŽK: Fernández, Acuňa, Paredes, Montiel – Rabiot, Thuram, Giroud. Diváci: 88.966. Místo: Lusail Iconic Stadium, Lusail (Katar).

Argentina: E. Martínez – Molina (91. Montiel), Romero, Otamendi, Tagliafico (120.+1 Dybala) – Fernández – De Paul (102. Paredes), Mac Allister (116. Pezzella) – Messi, Álvarez (103. Lautaro Martínez), Di María (64. Acuňa). Trenér: Scaloni.

Francie: Lloris – Koundé (120.+1 Disasi), Varane (113. Konaté), Upamecano, T. Hernandez (71. Camavinga) – Tchouaméni – Griezmann (71. Coman), Rabiot (96. Fofana) – Dembélé (41. Kolo Muani), Giroud (41. Thuram), Mbappé. Trenér: Deschamps.

Sestřih 👇

🎖 Nejlepší hráč turnaje

➡ Lionel Messi (Argentina)

Nejlepším hráčem mistrovství světa ve fotbale v Kataru byl zvolen Lionel Messi, který Argentinu coby kapitán dovedl ke zlatým medailím.

Pětatřicetiletý kanonýr dal na turnaji sedm branek a ve střelecké tabulce obsadil druhé místo o jeden gól za francouzským útočníkem Kylianem Mbappém.

🎯 Nejlepší střelec

➡ Kylian Mbappé (Francie)

Ve finále se Messi trefil dvakrát a v úchvatném souboji o vítěze střelecké tabulky turnaje v Kataru těsně nestačil na Mbappého, který si připsal hattrick.

Celkově se na turnaji v Kataru francouzský rychlík a nejhodnotnější hráč světa trefil 8x.

🙋‍♂️ Nejlepší mladý hráč turnaje

➡ Enzo Fernández (Argentina)

Nejlepším mladým hráčem mistrovství se stal jednadvacetiletý argentinský záložník Enzo Fernández.

🤲 Nejlepší brankář

➡ Emiliano Martínez (Argentina)

Brankářem šampionátu se stal gólman Emiliano Martínez, který v Kataru pomohl Argentině vyhrát dva penaltové rozstřely.