27. 7. 2024

Taková byla fotbalová Liga mistrů 2023/24

V pořadí už 32. ročník nejprestižnější fotbalové soutěže přinesl historicky devátý triumf Realu Madrid. Zároveň šlo o poslední ročník, kdy soutěž hrálo 32 týmů rozdělených do osmi skupin.

💡 Skupinová fáze

Poslední ročník, kdy se 32 účastníků Ligy mistrů rozdělilo do osmi skupin ze kterých postupovaly první dva týmy.

Překvapením bylo poslední místo a brzký konec v soutěži pro Manchesteru United.

Nejzajímavějším momentem pak byl gól hlavičkou brankáře Lazia Řím Ivana Provedela, kterým srovnal duel s Atléticem Madrid.

💡 Osmifinále

Mezi nejlepších 16 týmů Evropy se dostali zástupci hned 8 zemí (Anglie, Francie, Německo, Itálie, Španělsko, Nizozemsko, Dánsko a Portugalsko).

#1 Manchester City vs FC Kodaň

Manchester City potvrdil roli favorita a připsal si 11. soutěžní vítězství v řadě. Do vedení ho poslal v desáté minutě křižnou střelou záložník De Bruyne.

„Citizens“ měli v první půli velký tlak, přesto ve 34. minutě po špatné rozehrávce brankáře Edersona srovnal obstřelem zpoza vápna Mattsson. Těsně před pauzou opět po kombinaci z pravé strany ale vrátil hostům vedení Silva po De Bruyneho asistenci.

I ve druhé půli Manchester dominoval a v nastavení přidal pojistku. De Bruyne, který po zranění nastoupil k prvnímu utkání v této sezoně Ligy mistrů, narazil Fodenovi a ten zblízka překonal gólmana Grabaru.

FC Kodaň – Manchester City 1:3

Branky: 34. Mattsson – 10. De Bruyne, 45.+1 Silva, 90.+2 Foden. ŽK: Neestrup (trenér, Kodaň). Diváci: 35 000. Místo: Parken Stadium (Kodaň, Dánsko).

Obhájce trofeje Manchester City problémy neměl a na domácím hřišti porazil FC Kodaň 3:1, stejným skóre zvítězil také v prvním zápase venku.

Manchester City – FC Kodaň 3:1

Branky: 5. Akanji, 9. Álvarez, 45.+3 Haaland – 29. Elyounoussi. ŽK: Cornelius, Mattsson (oba Kodaň). Diváci: 51.531 (vyprodáno). Místo: Etihad Stadium (Manchester, Anglie).

#2 Real Madrid vs RB Lipsko

Real se musel obejít bez zraněného nejlepšího střelce týmu Bellinghama, jehož však gólově zastoupil jeho náhradník Díaz.

Čtyřiadvacetiletý španělský záložník krátce po změně stran prokličkoval mezi několika obránci a z hranice pokutového území poslal míč přesně ke vzdálenější tyči.

Atraktivní duel nabídl spoustu šancí na obou stranách, další branka už ale nepadla.

RB Lipsko – Real Madrid 0:1

Branka: 48. Díaz. ŽK: Simakan, Poulsen, Šeško, Rose (trenér) – Carvajal, Vinícius Júnior. Diváci: 45 000. Místo: Red Bull Arena (Lipsko, Německo).

Španělský gigant se mnohem víc nadřel, doma remizoval v odvetě osmifinále s Lipskem 1:1 a po úvodní venkovní výhře 1:0 postoupil.

Real Madrid – RB Lipsko 1:1

Branky: 65. Vinícius Júnior – 68. Orbán. ŽK: Vinícius Júnior, Tchouaméni, Kroos – X. Schlager, Raum, Orbán. Diváci: 76.126 (vyprodáno). Místo: Santiago Bernabeu (Madrid, Španělsko).

#3 Bayern Mnichov vs Lazio Řím

Lazio Řím zdolalo Bayern Mnichov 1:0, rozhodl Ciro Immobile z penalty poté, co byl za faul vyloučen Dayot Upamecano.

Lazio se většinou jen bránilo, hosté z Bayernu sice ukázali několik povedených kombinací, ale branku za celý zápas netrefili.

Lazio Řím – Bayern Mnichov 1:0

Branka: 69. Immobile z pen. ŽK: Kimmich (Bayern). ČK: 67. Upamecano (Bayern). Diváci: 51.454. Místo: Stadio Olimpico (Řím, Itálie).

Bavorský gigant v domácí odvetě osmifinále porazil Lazio Řím i díky dvěma brankám Harryho Kanea 3:0 a otočil dvojzápas po úvodní venkovní porážce 0:1.

Bayern Mnichov – Lazio Řím 3:0

Branky: 39. a 66. Kane, 45.+2 Müller. ŽK: Romagnoli, Cataldi, Pellegrini (všichni Lazio). Diváci: 75.000 (vyprodáno). Místo: Allianz Arena (Mnichov, Německo).

#4 Paris St. Germain vs Real Sociedad

Fotbalisté Paris St. Germain porazili v prvním osmifinále Ligy mistrů San Sebastian 2:0.

O branky se postarali ve druhém poločase Kylian Mbappé a Bradley Barcola.

Paris St. Germain – Real Sociedad 2:0

Branky: 58. Mbappé, 70. Barcola. ŽK: Le Normand, Traoré (oba San Sebastian). Diváci: 46.435. Místo: Park princů (Paříž, Francie).

Pařížský celek stvrdil vítězstvím 2:1 ve Španělsku postup přes San Sebastian po domácí výhře 2:0. Oba góly favorita vstřelil Kylian Mbappé.

Real Sociedad – Paris St. Germain 1:2

Branky: 89. Merino – 15. a 56. Mbappé. ŽK: Kubo, Zuleldia – Mendes, Hakimí, Dembélé. Diváci: 39.336 (vyprodáno). Místo: Reale Arena (San Sebastian, Španělsko).

#5 Inter Milán vs Atlético Madrid

Fotbalisté Interu Milán v úvodním osmifinále Ligy mistrů doma udolali Atlético Madrid 1:0. O triumfu finalistů minulého ročníku rozhodl v 79. minutě střídající Marko Arnautovic.

V závěru se za Atlético neprosadil ani střídající Morata.

Inter Milán – Atlético Madrid 1:0

Branka: 79. Arnautovic. ŽK: Frattesi, Carlos Augusto – Hermoso, Savič, Morata, Koke. Diváci: 73 709. Místo: San Siro (Milán, Itálie).

Atlético Madrid smazalo proti Interu Milán manko z úvodního utkání, za stavu 2:1 pro domácí se prodlužovalo a nakonec španělský tým uspěl 3:2 na penalty.

V penaltovém rozstřelu se stal hrdinou brankář Oblak, dvě penalty chytil, Martínez přestřelil. Z exekutorů Atlética neuspěl pouze Ňíguez, a tak madridský klub slaví postup.

Atlético Madrid – Inter Milán 2:1 po penaltách

Branky: 35. Griezmann, 87. Depay – 33. Dimarco. Penalty proměnili: Depay, Riquelme, Correa – Calhanoglu, Acerbi. Neproměnili: Ňíguez – Sánchez, Klaassen, Martínez. ŽK: Hermoso, Koke – Calhanoglu, Acerbi, Bisseck. Místo: Metropolitano Stadium (Madrid, Španělsko).

#6 Borussia Dortmund vs PSV Eindhoven

V Eindhovenu otevřel skóre ve 24. minutě Malen tečovanou střelou do horního růžku. Nizozemský křídelník branku z úcty k bývalému mužstvu neslavil.

Domácí, kteří postoupili do vyřazovací fáze Ligy mistrů po osmi letech, vyrovnali v 56. minutě. Hummels v pokutovém území fauloval Tillmana a nařízenou penaltu proměnil kapitán De Jong.

PSV Eindhoven – Borussia Dortmund 1:1

Branky: 56. De Jong z pen. – 24. Malen. ŽK: Lozano – Maatsen, Schlotterbeck. Diváci: 35 000. Místo: Philips Stadion (Eindhoven, Nizozemsko).

Fotbalisté Dortmundu v odvetě osmifinále Ligy mistrů zdolali doma 2:0 Eindhoven a v součtu s úvodní remízou 1:1 postoupili do čtvrtfinále.

Eindhoven od prosince 1977 nevyhrál na hřišti německých týmů v soutěžích UEFA již 15 utkání za sebou.

Borussia Dortmund – PSV Eindhoven 2:0

Branky: 3. Sancho, 90.+5 Reus. ŽK: Süle, Nmecha (oba Dortmund). Místo: Signal Iduna Park (Dortmund, Německo).

#7 FC Barcelona vs SSC Neapol

Neapol se při premiéře pod novým trenérem Calzonou, reprezentace, od úvodu spíše bránila a za celou první půli nevystřelila.

Po hodině hry už španělský mistr vedl. Pedri přihrál do vápna Lewandowskému a pětatřicetiletý polský kanonýr zacílil po zemi přesně k tyči.

Katalánci ale vedení neudrželi. Neapol po inkasovaném gólu přidala a čtvrthodinu před koncem srovnala. Po přihrávce od Anguissy se důrazně protlačil přes Martíneze ve vápně k zakončení kanonýr Osimhen a s přehledem překonal Ter Stegena.

SSC Neapol – FC Barcelona 1:1

Branky: 75. Osimhen – 60. Lewandowski. ŽK: De Jong, I. Martínez, Christensen (všichni Barcelona). Diváci: 49.529. Místo: Stadio Diego Armando Maradona (Neapol, Itálie).

Fotbalisté Barcelony v odvetě osmifinále Ligy mistrů porazili na svém hřišti 3:1 Neapol a v součtu s úvodní remízou 1:1 postoupili do čtvrtfinále. Katalánci rozhodli dvěma brzkými góly, ten vítězný vstřelil v 17. minutě obránce Joao Cancelo.

Barcelona zvládla proti Neapoli i třetí dvojzápas a do čtvrtfinále postoupila po čtyřech letech. Italští šampioni naopak nenavázali na postup z minulého ročníku.

FC Barcelona – SSC Neapol 3:1

Branky: 15. López, 17. Cancelo, 83. Lewandowski – 30. Rrahmani. ŽK: Christensen, Yamal – Juan Jesus, Traoré, Olivera. Místo: Estadi Olímpic Lluís Companys (Barcelona, Španělsko).

#8 FC Arsenal vs FC Porto

Arsenal vstupoval do duelu s Portem v roli velkého favorita, a i když po celý zápas více držel míč, nebezpečnější byli domácí.

„Kanonýři“ v souboji aktuálně třetích týmů svých domácích soutěží za celý zápas ani jednou nevystřelili mezi tyče.

Když už se zdálo, že se týmy rozejdou smírně bez branek, vyslal zpoza vápna dokonalý technický pokus na zadní tyč Galeno.

FC Porto – Arsenal 1:0

Branka: 90.+4 Galeno. ŽK: F. Conceicao, González – Rice, Kiwior, Havertz. Diváci: 49.111. Místo: Estádio do Dragão (Porto, Portugalsko).

Arsenal zdolal Porto po výsledku 1:0 po prodloužení a 4:2 na penalty.

Arsenal postoupil mezi nejlepších osm týmů Ligy mistrů poprvé od roku 2010, kdy slavil rovněž na úkor dnešního soupeře. Porto nepřešlo přes jakýkoliv anglický tým poosmé v řadě a končí ve stejné fázi soutěže jako loni.

Arsenal – FC Porto 2:0 po penaltách

Branka: 41. Trossard. Penalty proměnili: Ödegaard, Havertz, Saka, Rice – Pepe Cossa, Grujič. Penaltu neproměnili: Wendell, Galeno (oba Porto). ŽK: Saliba, Havertz, Arteta (trenér) – Pepe, S. Conceicao (trenér). Místo: Emirates Stadium (Londýn, Anglie).

💡 Čtvrtfinále

xxx

#1 Real Madrid vs Manchester City

Obhájce trofeje se bleskově ujal vedení díky trefě Bernarda Silvy, domácí ale skóre rychle otočili. Nejprve do vlastní sítě zamířil Rúben Dias, ve 14. minutě pak skóroval Rodrygo.

Po pauze došlo k dalšímu obratu, branky si připsali hostující Phil Foden a Joško Gvardiol. Nerozhodný výsledek pak stanovil Federico Valverde.

Real Madrid – Manchester City 3:3

Branky: 12. vlastní Dias, 14. Rodrygo, 79. Valverde – 2. Silva, 66. Foden, 71. Gvardiol. ŽK: Tchouaméni, Carvajal – Akanji, Silva. Diváci: 76.680 (vyprodáno). Místo: Santiago Bernabeu (Madrid, Španělsko).

Obhájce titulu Manchester City podlehl v domácí odvetě čtvrtfinále fotbalové Ligy mistrů 3:4 po penaltách Realu Madrid a v soutěži skončil.

Po výsledku 3:3 v prvním duelu skončil zápas po prodloužení 1:1, v páté sérii rozstřelu rozhodl Antonio Rüdiger.

Manchester City – Real Madrid 1:2 po penaltách

Branky: 76. De Bruyne – 12. Rodrygo. Penalty proměnili: Álvarez, Foden, Ederson – Bellingham, Vázquez, Nacho, Rüdiger. Neproměnili: Silva, Kovačič – Modrič. ŽK: Grealish, Gvardiol, Rodri – Carvajal. Místo: Etihad Stadium (Manchester, Anglie).

#2 FC Arsenal vs FC Bayern Mnichov

Arsenal na svém stadionu remizoval s Bayernem Mnichov 2:2.

„Kanonýři“ již ve 12. minutě vedli, skóre otevřel Bukayo Saka. Lídr anglické ligy pak ale chyboval v rozehrávce a Serge Gnabry vyrovnal.

Bavorský tým se ještě v prvním poločase postaral o obrat.

Po Salibově faulu na Saného proměnil ve 32. minutě pokutový kop Harry Kane. V závěrečné čtvrthodině stanovil konečný výsledek střídající Leandro Trossard.

Arsenal – Bayern Mnichov 2:2

Branky: 12. Saka, 76. Trossard – 18. Gnabry, 32. Kane z pen. ŽK: Partey – Davies, Kane. Diváci: 60.221 (vyprodáno). Místo: Emirates Stadium (Londýn, Anglie).

V zápase Bayern – Arsenal se po opatrné první půli změnilo skóre až po přestávce.

Goretzka v úvodu druhého dějství ještě trefil břevno, v 63. minutě se už ale prosadil prudkou hlavičkou Kimmich, jenž rozhodl svou premiérovou trefou v sezoně LM.

Bayern Mnichov – Arsenal 1:0

Branka: 63. Kimmich. ŽK: Laimer, Kimmich – White, Gabriel Jesus. Místo: Allianz Arena (Mnichov, Německo).

#3 Paris Saint-Germain vs FC Barcelona

Fotbalisté Barcelony po obratu zvítězili v úvodním čtvrtfinále Ligy mistrů na hřišti Paris St. Germain 3:2.

Katalánský tým se i díky dvěma gólům Brazilce Raphinhy přiblížil prvnímu semifinále od roku 2019. Lídr francouzské ligy prohrál poprvé od listopadu a po sérii 27 soutěžních zápasů.

Paris St. Germain – FC Barcelona 2:3

Branky: 48. Dembélé, 51. Vitinha – 37. a 62. Raphinha, 77. Christensen. ŽK: Vitinha, Beraldo – Roberto, Cubarsí, Christensen, López. Diváci: 47.470. Místo: Park princů (Paříž, Francie).

Barcelona otevřela skóre a po výhře 3:2 venku měla v tu chvíli k dobru v součtu dvě branky.

Ještě v prvním poločase ale přišla o vyloučeného Araúja a vývoj se zlomil, PSG v přesilovce čtyřikrát skóroval.

Mbappé se dvěma trefami dostal do čela tabulky střelců soutěže, vede ji s osmi góly. Jednu branku vstřelil z penalty.

FC Barcelona – Paris St. Germain 1:4

Branky: 12. Raphinha – 61. z pen. a 89. Mbappé, 40. Dembélé, 54. Vitinha. ŽK: Martínez, Lewandowski, Gündogan, Raphinha, López – Mbappé, Ruiz, Marquinhos, Donnarumma. ČK: 29. Araújo, 56. Xavi (trenér, oba Barcelona). Místo: Estadi Olímpic Lluís Companys (Barcelona, Španělsko).

#4 Borussia Dortmund vs Atlético Madrid

Atlético Madrid porazilo na svém hřišti Dortmund 2:1.

Trenér španělského celku Diego Simeone jako devátý kouč v historii vyhrál 50. zápas v soutěži.

Atlético Madrid – Borussia Dortmund 2:1

Branky: 5. De Paul, 32. Lino – 81. Haller. ŽK: Lino, Llorente, Giménez – Can, Maatsen. Diváci: 68.641. Místo: Metropolitano Stadium (Madrid, Španělsko).

Dortmund v duelu plném zvratů zdolal Atlético Madrid 4:2.

Atlético v Dortmundu hájilo vedení 2:1 z domácího duelu, dokázalo dorovnat dvoubrankové vedení Borussie, na další dva góly v průběhu druhé půle už ale zareagovat nestačilo.

Borussia Dortmund – Atlético Madrid 4:2

Branky: 34. Brandt, 39. Maatsen, 71. Füllkrug, 74. Sabitzer – 49. vlastní Hummels, 65. Correa. ŽK: Ryerson – Azpilicueta, Hermoso. Místo: Signal Iduna Park (Dortmund, Německo).

💡 Semifinále

xxx

#1 Borussia Dortmund vs Paris Saint-Germain

Fotbalisté Dortmundu v prvním semifinále Ligy mistrů doma porazili Paris St. Germain 1:0.

V úvodní půli vstřelil vítězný gól útočník Niclas Füllkrug.

Borussia Dortmund – Paris St. Germain 1:0

Branka: 36. Füllkrug. ŽK: Maatsen, Schlotterbeck – Fabián Ruiz. Diváci: 81.365 (vyprodáno). Místo: Signal Iduna Park (Dortmund, Německo).

Borussia prošla do finále po 11 letech, Pařížané si zahráli o nejprestižnější klubovou trofej pouze před čtyřmi roky.

Zápas v Parku princů rozhodl přesnou hlavičkou po rohovém kopu zkušený obránce Mats Hummels.

Domácí v odvetě celkem čtyřikrát trefili brankovou konstrukci.

Paris St. Germain – Borussia Dortmund 0:1

Branka: 50. Hummels. ŽK: Dembélé, Hakimí – Sabitzer, Hummels. Diváci: 48.229 (vyprodáno). Místo: Park princů (Paříž, Francie).

#2 Bayern Mnichov vs Real Madrid

Fotbalisté Realu Madrid v úvodním semifinále Ligy mistrů remizovali na hřišti Bayernu Mnichov 2:2.

V první půli poslal hosty do vedení Vinícius Júnior, ale po změně stran Leroy Sané a Harry Kane z penalty otočili během čtyř minut skóre.

Nerozhodný výsledek stanovil rovněž z pokutového kopu autor první trefy utkání.

Bayern Mnichov – Real Madrid 2:2

Branky: 53. Sané, 57. Kane z pen. – 24. a 83. z pen. Vinícius Júnior. ŽK: Mazráví, Kim Min-če – Kroos, Vázquez. Diváci: 75.000. Místo: Allianz Arena (Mnichov, Německo).

Fotbalisté Realu Madrid v domácí odvetě semifinále Ligy mistrů porazili 2:1 Bayern Mnichov a v součtu s úvodní remízou 2:2 postoupili do finále.

Skóre otevřel v 68. minutě Alphonso Davies, dvěma góly v 88. minutě a na začátku nastavení ale zařídil obrat jiný střídající hráč Joselu.

Real Madrid – Bayern Mnichov 2:1

Branky: 88. a 90.+1 Joselu – 68. Davies. ŽK: Camavinga – Tuchel (trenér). Místo: Santiago Bernabeu (Madrid, Španělsko).

💡 Finále

Fotbalisté Realu Madrid porazili ve finále Ligy mistrů Dortmund 2:0 a připsali si patnáctý triumf v soutěži, jímž vylepšili vlastní rekord.

Utkání hrané v londýnském Wembley rozhodli brankami v 74. a 83. minutě Dani Carvajal a Vinícius Júnior.

„Bílý balet“ v novodobé historii LM vyhrál i deváté finále, do něhož postoupil.

Borussii se nepodařilo navázat na dosud jediný triumf v LM z roku 1997.

Finále ve Wembley prohrála i před 11 lety s německým rivalem Bayernem Mnichov u které už tehdy byli stoper Hummels a útočník Reus.

Borussia Dortmund – Real Madrid 0:2

Branky: 74. Carvajal, 83. Vinícius Júnior. Rozhodčí: Vinčič. ŽK: Schlotterbeck, Sabitzer, Hummels – Vinícius Júnior. Diváci: 86.212. Místo: Wembley (Londýn, Anglie).

Dortmund: Kobel – Ryerson, Hummels, Schlotterbeck, Maatsen – Can (80. Malen), Sabitzer – Sancho (87. Bynoe-Gittens), Brandt (80. Haller), Adeyemi (72. Reus) – Füllkrug. Trenér: Terzic.

Real: Courtois – Carvajal, Nacho, Rüdiger, Mendy – Valverde, Camavinga, Kroos (85. Modrič) – Bellingham (85. Joselu) – Rodrygo (90.+1 Militao), Vinícius Júnior (90.+4 Vázquez). Trenér: Ancelotti.