27. 5. 2023

Steve Yzerman: TOP 10 zajímavých faktů, které jste nevěděli

Jeden z nejlepších hokejistů v historii. Steve Yzerman se stal během své kariéry velkou inspirací pro mnoho lidí po celém světě. Někdejší kanadský útočník vyhrál 3x Stanley Cup a stal se legendou Detroitu. Dnes je generálním manažerem Red Wings a snaží se klubu navrátit zašlou slávu.

#10 Hokej, hokej a zase hokej

Mnoho hráčů po konci kariéry při hokeji nezůstane. Pro Yzermana to nebylo alternativou. Steve hned po tom jak pověsil brusle na hřebík, přešel do struktur Red Wings, kde klubu pomohl vyhrát další Stanley Cup, konkrétně v roce 2008.

Potom vybudoval úspěšný tým v Tampě Bay a nyní se snaží o něco obdobné i ve městě motorů. Odmalička byl pro něj hokej nejen sportem, ale i vášní a to mu zůstalo dodnes.

#9 Na úrovni s Howem

Detroit Red Wings patří mezi originální šestku kanadsko-americké NHL a i když se mu aktuálně sportovně nedaří, je jednou z nejsledovanějších hokejových organizací na světě.

Obecně se bere, že největší legendou Detroitu je ikonický Gordie Howe, no vedle tohoto hokejového génia se nejvíce skloňuje právě jméno Stevea Yzerman. A když jste na jedné úrovni s Howe, to samo o sobě mluví za mnohé.

#8 Statistiky

Statistiky jsou jako bikini, ukáží mnoho, ale ne to nejdůležitější. To je staré-známé rčení, ale v případě Stevea Yzermana alespoň naznačí, jaký skvělý hokejista byl. V NHL strávil 22 sezón, nastoupil na 1514 zápasů v základní části, v nichž si připsal 1755 kanadských bodů za 692 přesných zásahů a 1063 asistencí.

V play-off odehrál 196 duelů s 185 body za 70 branek a 115 asistencí. V historii mistrovství světa Yzerman odehrál 28 zápasů s 38 body. A Olympiáda? 12 zápasů – 8 bodů. Kam přišel, tam zářil.

#7 Skutečný líder

Steven Yzerman je protoypem lídra. Přednosti měl na to, odkdy začal hrát hokej, přičemž, když se stal v roce 1986 hráčem Detroit Red Wings, mohly jeho vlohy naplno vzkvétat.

Každý den pracoval na 120 procent, byl náročný na druhé a také na sebe, nebál se převzít odpovědnost a ani usměrnit ať už mladší nebo starší hráče. Vůdcovství využívá i v práci generálního manažera. Přirozené charisma a inspirativní myšlenky jsou v jeho případě zaručeny.

#6 Rok 2002

Rok 2002 je pro slovenský hokej navždy spojen se zlatou příchutí z MS, ale na tento rok velmi rád vzpomíná i Steve Yzerman. Stal se tehdy jedním z mála hráčů historie, kterým se podařilo v jednom kalendářním roce vyhrát NHL a také Olympijské hry. NHL ovládl s Detroitem, Olympiádu v Salt Lake City s dresem s javorovým listem na hrudi.

👇 A těch dalších 5?