14. 7. 2024

Auston Matthews vyrovnal klubový rekord. Trenér Toronta: Mety mohl dosáhnout již dříve, trochu ho brzdím

Toronto Maple Leafs má v první desítce nejvíce vydělávajících hráčů v NHL už tři hokejisty. A hráč s momentálně nejvyšším platem je aktuálně i nejlepší střelec soutěže. Americký útočník Auston Matthews vstřelil v úvodních 12 zápasech nové sezóny 11 gólů, přičemž skóroval už osmkrát v nepřerušené sérii.

Zatím naposledy jeho výjimečnost pocítil brankář Vancouveru Braden Holtby, kterému vstřelil gól při pondělním vítězství 3: 1. Zároveň to byl jeho třístý bod v NHL, na kontě má 169 gólů a 131 asistencí. To vše stihl za více než čtyři sezóny v profilize.

V tomto zápase nám to nešlo podle představ, ale třeba najít způsob jak vyhrát i tehdy, když se puky neodrážejí správným směrem a nohy jsou těžší,“ zhodnotil Auston Matthews na webu NHL.

„Tři sta body v 294 zápasech Matthews připomněl dávnou historii torontského klubu a vyrovnal klubový rekord Maple Leafs na který před ním ještě v roce 1936 legendární Charlie Conacher potřeboval na 300 bodů stejně 294 zápasů,“ připomněli kanadští statistici.

Třiadvacetiletý kalifornský rodák je v druhém roce pětiletého kontraktu s Torontem. A v této sezóně spolu s bonusy může vydělat až 15,9 mil. USD. Je to o 900 000 USD více než v případě jeho kolegy z útoku Mitchella Marner, třetí v současném žebříčku nejlépe vydělávajících hráčů NHL je kapitán Edmontonu Connor McDavid se 14 miliony dolarů. Třetím hráčem Toronta v Top Ten příjmů je John Tavares s 12 mil. USD.

Zpět k Matthewsovi. Během nepřerušené série osmi zápasů od 20. ledna skóroval desetkrát a více než jeden bod si připsal dokonce v deseti zápasech. Spolu to činí 14 bodů za 11 gólů a 3 asistence.

Pokud takto bude pokračovat, má šanci překonat své loňské maximum 47 gólů (o jeden více dosáhli top kanonýři soutěže Alexandr Ovečkin a David Pastrňák), které dosáhl v 70 zápasech. V specificky nastavené sezoně NHL 2020/2021 však každý tým odehraje v základní části jen 56 utkání.

„Při zakončení se snažím zachovat stále svěží mysl. A to bez ohledu na to, zda trefím nebo ne. Když se mi nepodaří vstřelit gól, chci přesvědčit sám sebe, že při další střele to už vyjde, „cituje Matthewse specializovaný web thehockeywriters.com.

Nastavení v hlavě je jedna věc, ale Matthews je hráč, který pravidelně rozvíjí i svůj talent a hokejové dovednosti. Na Sports se minulý týden v pátek objevila fotografie, jak tento Američan piluje svou střelu pod dohledem speciálního trenéra. „To vše se odehrálo ráno po zápase, v němž vstřelil dva góly,“ připomíná stejný zdroj.

Trenér Toronta Sheldon Keefe sebekriticky tvrdí, že Matthews by mohl mít na kontě i více gólů, kdyby ho nepoužíval ve více rotacích mimo jeho tradičních spoluhráče. „Trochu ho brzdím a narušuji jeho rytmus. V posledních dvou zápasech mohl vstřelit i čtyři či pět gólů, „ zamyslel se Keefe.

Toronto je aktuálně s 21 body z 13 zápasů nejlepším týmem NHL a jeho elitní útočník Matthews vede s 11 brankami tabulku střelců. Jako jediný má na kontě dvouciferný počet gólů a za sebou trojici 9-gólových hráčů Connora McDavid, Tylera Toffoliho a Brocka Boesera.

Zdroj: Aktuality.sk