23. 9. 2023

Srbové přišli s vysvětlením Djokovičovy výjimky na Australian Open: Novak trpí vzácnou nemocí!

Týdny dohadů a spekulací o (ne)účasti Novaka Djokoviče na Australian Open skončily jeho odjezdem do Melbourne. Součástí zavazadel světové jedničky bylo i potvrzení o zdravotní výjimce, které mu umožňuje účast na úvodním grandslamovém turnaji roku, přestože není očkován proti koronaviru.

Vzhledem k přísným zdravotním pravidlům pořadatelů, podle nichž se Melbourne Parku mohou účastnit pouze očkovaní hráči, se rozhodnutí udělit výjimku dvacetinásobnému grandslamovému šampionovi stalo další rozbuškou nesouhlasu v tenisovém světě.

„Djokovič požádal o zdravotní výjimku, která mu byla udělena po přísném prověření. Na výzkumu se podílely dvě nezávislé skupiny lékařských odborníků. Jedním z nich byla nezávislá komise pro přezkoumání lékařských výjimek jmenovaná ministerstvem zdravotnictví státu Victoria. Posoudili všechny žádosti, aby zjistili, zda splňují pokyny Australské technické poradní skupiny pro očkování,“ uvádí se v prohlášení organizátorů Australian Open.

Vedení Tennis Australia informovalo, že Djokovič není povinen zveřejnit informaci o tom, za co výjimku obdržel, a to z důvodu ochrany osobních údajů všech žadatelů.

Podle ředitele Australian Open Craiga Tileyho požádalo celkem 26 hráčů nebo členů jejich podpůrných týmů o výjimku z očkování kvůli svým specifickým zdravotním problémům. Odhaduje se, že bylo uděleno každému pátému. Mezi šťastlivci byl i devítinásobný vítěz Australian Open.

„Proces zvažování výjimky pro Djokoviče byl zcela legitimní. Nebylo s ním zacházeno jinak než s ostatními žadateli. Nebyl nijak privilegovaný. Máme spravedlivé a nezávislé protokoly pro posuzování zdravotních výjimek,“ vysvětlil Craig Tiley.

Jedním dechem však dodal, že nezná důvody, proč čtyřiatřicetiletý Bělehraďan požádal o výjimku. „Jediný způsob, jak to zjistit, je přímo od něj. Bylo by užitečné, kdyby se o tyto informace podělil s širší tenisovou komunitou. Všichni jsme si v posledních dvou letech prošli těžkým obdobím a ocenili bychom odpovědi,“ dodal Tiley.

Srbská média už mezitím přispěchala s vysvětlením, co stojí za udělením zdravotní výjimky pro světovou tenisovou jedničku. Údajně se jedná o celiakii, kterou trpí již několik let a kvůli které musel zcela změnit stravu a upravit životní styl.

„Novak trpí vzácnou nemocí, proto nemohl být očkován,“ objevilo se v titulku srbského deníku Kurir.

„Celiakie mu téměř zničila kariéru. Jedná se o onemocnění, při kterém tělo nesnáší lepek, který se nachází v mouce a potravinách z ní vyrobených. Novak na to přišel poměrně brzy, změnil stravu a stal se nejlepším tenistou světa. Ve svém vysvětlení před lékařskou komisí uvedl, že očkování proti COVID-19 mu mohlo způsobit zdravotní komplikace,“ napsali Srbové ve vysvětlení.

Navzdory uvedeným skutečnostem je konečné rozhodnutí v Djokovičově případě velmi kontroverzní, neboť vicepremiér státu Victoria James Merlino před měsícem suverénně prohlásil, že zdravotní výjimky pro účast na AO 2022 budou udělovány pouze ve skutečně výjimečných případech akutních zdravotních problémů.

„Pokud jsme Djokovičovi udělili výjimku, aby mohl přijet do Austrálie, musel k tomu být pádný důvod. Naše státy udělují tyto výjimky různým lidem už dva roky,“ snažil se uklidnit situaci australský premiér Scott Morrison.

Ministr sportu státu Victoria Jaala Pulford k této ostře sledované otázce dodal: „Proces je proces a v tomto případě bylo Djokovičovi vyhověno. Stále platí, že v procesu udělování výjimek nikoho nezvýhodňujeme jen proto, že dosáhl v profesní oblasti více než někdo jiný. Nikdo neměl zvláštní zacházení.“

Djokovič spolu se Švýcarem Rogerem Federerem a Španělem Rafaelem Nadalem vlastní 20 grandslamových titulů ve dvouhře, což je v mužském tenise historické maximum.

Pokud se zeti Gorana Ivaniševiče a Mariána Vajdy podaří v Melbourne Parku obhájit titul, stane se nejúspěšnějším tenistou historie a získá 21. titul na turnajích velké čtyřky.

Podle mnoha odborníků jím už je, ale zatím mu chybí definitivní potvrzení dalšího grandslamového titulu oproti jeho největším soupeřům.