31. 1. 2023

Výjimka pro Djokoviče? Australané vysvětlují!

Toto rozhodnutí nepochybně vyvolá velké emoce a různé reakce ze všech stran. Letošní Australian Open mělo být výhradně pro očkované hráče, ale nakonec na něm bude startovat i odpůrce vakcín Novak Djokovič. Ani ujištění, že mu byla udělena zdravotní výjimka na základě anonymní žádosti, pravděpodobně neuklidní bouřlivou debatu. Jak je ale možné, že světová jednička vůbec dostala výjimku?

Organizátoři turnaje již dříve uvedli, že prvního grandslamového turnaje sezóny se mohou zúčastnit pouze plně očkovaní tenisté. Loni v prosinci však šéf australského tenisu Craig Tiley připustil, že výjimka je možná.

Federace (Tennis Australia) v úterý potvrdila, že Djokovičovi udělila výjimku. Vysvětlil také, jakým způsobem bělehradský rodák výjimku získal.

„Djokovič požádal o zdravotní výjimku. Žádost poté přezkoumaly dvě skupiny zdravotnických odborníků. Jedním z nich byla nezávislá komise pro posuzování lékařských výjimek (IMERP ), kterou zřídilo ministerstvo zdravotnictví státu Victoria. Přezkoumala žádosti, které již splňovaly kritéria Australské technické poradní skupiny pro imunizaci (ATAGI),“ uvedla.

„Žádosti, které splnily požadavky na národní úrovni, pak posoudila odborná komise složená z imunologů, specialistů na infekční nemoci a praktických lékařů,“ dodala asociace.

Tiley také zdůraznil, že přihlášky byly anonymní, a proto odborníci posuzovali, aniž by věděli, koho hodnotí. Samotné žádosti o výjimku a jejich obsah zůstanou z důvodu ochrany osobních údajů důvěrné.

Podle australského ministerstva zdravotnictví lze výjimku z očkování udělit pouze z velmi specifických důvodů, jako je zánětlivé onemocnění srdce, které se vyskytlo v posledních třech měsících, rekonvalescence po závažném chirurgickém zákroku nebo hospitalizaci se závažným onemocněním, infekce virem Covid 19, proti kterému nebylo šest měsíců provedeno očkování, nebo závažné zdravotní komplikace po předchozím očkování proti koronaviru.

„To jsou důvody pro zdravotní výjimku. Rozhodně neslouží jako zadní vrátka pro privilegované tenisty. Jedná se o výjimku ze zdravotních důvodů,“ uvedl již dříve místopředseda australské vlády James Merlino.

Jen těžko se dozvíme, na základě kterého z výše uvedených důvodů požádal o výjimku nejlepší tenista současnosti.

Instagram did not return a 200.