29. 1. 2023

Novak Djokovič má problémů! Proč šampiona nepustili do Austrálie?

Srbský tenista Novak Djokovič sice dostal zdravotní výjimku, ale titul na Australian Open nakonec možná obhajovat nebude. Podle agentury DPA měl dvacetinásobný grandslamový šampion problémy už při středečním příletu do Melbourne, kde se zjistilo, že nemá správné vízum.

Nad Djokovičovou účastí na Australian Open dlouho visel otazník. Srb odmítl sdělit, zda byl očkován proti koronaviru, což je požadavek hostitelského státu Victoria.

Devítinásobný melbournský šampion tvrdil, že informace o očkování jsou jeho soukromou záležitostí.

V úterý na sociálních sítích oznámil, že mu byla udělena zdravotní výjimka a že se chystá do Melbourne bojovat o rekordní 21. grandslamový titul.

To však podpořil i australský premiér Scott Morrison, který uvedl, že Djokovičův start na Australian Open není hotovou věcí.

Rozhodnutí o účasti na turnaji a udělení výjimky je sice na organizátorech, ale přihlášku musí schválit federální vláda. Ta je zodpovědná za hraniční a vízový režim.

Stejně jako všichni neočkovaní cestující, kteří chtěli vstoupit do Austrálie na základě výjimky, musel Djokovič při příjezdu předložit imigračním úředníkům příslušné dokumenty.

A právě zde vznikl problém. Podle australských médií se Djokovičův vstup do země zpozdil kvůli chybě ve vízech při příletu. Časopis The Age uvedl, že Djokovičův tým podal špatný typ žádosti o vízum. Úředníci letiště následně kontaktovali vládu státu Victoria s dotazem, zda by jeho žádost schválila.

Podle listu Australian Herald pohraničníci zjistili, že se Djokovič pokusil vstoupit do země s vízem, které neumožňuje výjimku ze zdravotních důvodů pro neočkované osoby.

Následně požádala vládu státu Viktorie o souhlas s formálním vstupem Djokoviče do země a o schválení jeho žádosti o vízum, které by ho opravňovalo k „práci“ na Australian Open.

Ministr sportu Jaala Pulford však žádost odmítl podpořit. Djokovičovi bylo skutečně umožněno vystoupit z letadla, ale tím jeho kauza neskončila.

Instagram did not return a 200.