5. 6. 2023

Australian Open: 5 faktů, které jste nevěděli

Australian Open je tenisový turnaj, který se každoročně koná v posledních dvou lednových týdnech v australském Melbourne. Co jste o prvním grand slamu sezony možná nevěděli?

#1 Historie Australian Open

Tato mega tenisová událost sahá až do konce 20. století a poprvé byla představena v roce 1905.

Australian Open mělo svůj původní název až v roce 1969 a dříve se jmenovalo Australian Championship. Dříve se hrálo v několika australských městech, ale od roku 1987 se hraje v Melbourne.

Australian Open je skutečně jednou z takových tenisových megaakcí, které se hrály v různých zemích, přičemž v letech 1906 a 1912 se turnaje hrály na Novém Zélandu.

První zápas se hrál na Warehouseman’s Cricket Ground. Vzhledem ke vzdálené geografické poloze se Australian Open neúčastnili zahraniční hráči až do roku 1946, kdy do Austrálie přiletělo letadlem několik amerických hráčů.

#2 Přechod z travnatého kurtu na tvrdý

Když Australian Open v roce 1905 začalo, hrálo se na travnatém povrchu.

Tento trend pokračoval a byl v módě až do roku 1987. Od roku 1988 došlo na turnaji k první změně a místo travnatých kurtů byly zavedeny kurty tvrdé.

Mats Wilander drží rekord jako jediný hráč, který získal mistrovský titul jak na travnatém, tak na tvrdém povrchu.

V současné době se tato tenisová megaakce hraje na dvou hlavních dvorcích, a to v Hisense Areně a Rod Laver Areně.

#3 Časový harmonogram a místo konání

Termíny konání tohoto mega grandslamu zaznamenaly v prvních letech jeho konání určité výkyvy v termínech. V roce 1919 se turnaj konal v lednu. V roce 1920 však byl zápas uspořádán v polovině března. V roce 1923 se turnaj konal v srpnu a až do roku 1977 nebyl pevně stanoven termín konání, neboť se hrálo v různých měsících daného roku.

Od roku 1977 se však tenisový zápas koná každoročně v polovině ledna.

Je zajímavé, že v roce 1977 se konaly dva ročníky Australian Open; jeden v lednu, zatímco druhý v prosinci téhož roku. V roce 1986 se Australian Open z určitých důvodů nehrálo.

Většina zápasů byla pořádána v Melbourne, ale některé turnaje se hrály i v jiných městech, například v Hastingsu a Christchurchi na Novém Zélandu a v Perthu, Brisbane, Adelaide a Sydney.

Teprve v roce 1972 se řídící tenisový orgán Austrálie rozhodl dát tomuto grandslamu stálé místo konání a od té doby se turnaj natrvalo přesunul do Melbourne Parku jako nejpreferovanější destinace.

A ty další?