Šokující zmizení bývalé světové jedničky: Záhadný e-mail! WTA nevěří, že ho psala

Čínská média zveřejnila dopis, který údajně pochází od čínské tenistky Šuaj Pcheng a v němž popírá své nedávné obvinění ze sexuálního obtěžování ze strany vrcholného politika. Šéf WTA Women’s Tennis Tour Steve Simon, kterému byl e-mail adresován, uvedl, že dopis jeho obavy z dvojnásobné grandslamové šampionky ve čtyřhře nerozptýlil, ale spíše prohloubil.

Jedna z nejznámějších čínských tenistek Šuaj Pcheng zveřejnila 2. listopadu na čínské sociální síti Weibo dlouhý příspěvek o svém vztahu s bývalým vlivným komunistickým funkcionářem Čang Kao-lim. Bývalý člen mocného politbyra komunistické strany ji údajně v roce 2018 nutil k sexu. Před sedmi lety s ním tenistka měla sexuální vztah, který však později skončil.

Shuai Peng v příspěvku, který byl zhruba půl hodiny po zveřejnění smazán, napsala, že pro své tvrzení nemá žádné důkazy. Od té doby o ní nikdo ze světové tenisové komunity neslyšel.

Ve středu čínská státní televizní stanice CGTN zveřejnila na Twitteru údajný e-mail od Šuaj Pcheng šéfovi WTA Simonovi. „Nejsem pohřešovaná ani v nebezpečí. Jen odpočívám doma a všechno je v pořádku,“ stojí v dopise, který je připisován tenistce, spolu s popřením informací o sexuálním napadení.

Tento e-mail však mimo Čínu vzbudil spíše rozpaky kvůli znění textu a mnozí pochybují o jeho pravosti. Mimo jiné proto, že v jedné části je viditelný kurzor, který by se v přeposlaném e-mailu nezobrazoval.

„Prohlášení čínských státních médií o Šuaj Pcheng jen prohlubuje mé obavy o její bezpečnost a místo pobytu. Nechce se mi věřit, že Šuaj Pcheng skutečně napsala e-mail, který jsme obdrželi,“ řekl Simon, který již minulý týden vyzval ke spravedlivému vyšetření případu a k tomu, aby bývalá světová jednička ve čtyřhře nebyla umlčena.

Potřebujeme důkaz, že je v pořádku

Některé tenistky, například bývalá světová jednička Naomi Ósakaová nebo Američanka Jessica Pegulaová, vyjádřily svojí kolegyni podporu na sociálních sítích pomocí hashtagu #WhereIsPengShuai (Kde je Shuai Peng). „WTA a zbytek světa potřebují nezávislý a ověřitelný důkaz, že je v pořádku. Opakovaně jsem se s ní pokoušel spojit různými komunikačními kanály, ale marně,“ řekl Simon.

Čínští představitelé se k aféře zatím oficiálně nevyjádřili, ani se o ní nediskutovalo na internetu, který je v nejlidnatější zemi světa cenzurován. Skandál přichází zhruba tři měsíce před zahájením zimních olympijských her v Pekingu, proti nimž protestují organizace na ochranu lidských práv kvůli porušování lidských práv v zemi.

„Moje odpověď je velmi jednoduchá. Není to záležitost zahraničních věcí a o situaci, kterou jste zmínil, nic nevím,“ citovala agentura Reuters mluvčího ministerstva zahraničí, který odpověděl na otázku, kde se Šuaj Pcheng nachází a zda by případ mohl poškodit obraz Číny před zimními olympijskými hrami.

Pětatřicetiletá Šuaj Pcheng se v roce 2014 stala první čínskou tenistkou, která se stala světovou jedničkou ve čtyřhře. Během své kariéry vyhrála dva turnaje ve dvouhře a 23 turnajů ve čtyřhře, včetně Wimbledonu 2013 a Roland Garros 2014. Před sedmi lety také postoupila do semifinále US Open ve dvouhře.

Obavy o její osud vyjádřil i nejlepší světový tenista Novak Djokovič.