1. 5. 2024

Novak Djokovič ustál pád a expresní ztrátu podání, Tsitsipas podlehl Rublevovi

Nejvýše nasazený Srb Novak Djokovič úspěšně vykročil k zisku šestého titulu z Masters. V pondělním zápase si v zelené skupině poradil s osmým nasazeným Casperem Ruudem z Norska ve dvou setech 7:6 (4) a 6:2. Ve večerním zápase porazil Rus Andrej Rubljov Řeka Stefanose Tsitsipase ve dvou setech 6:4, 6:4.

Djokovič ztratil podání hned v první hře. V šesté hře dokázal brejkem smazat ztrátu 1:3 a v desáté hře měl za stavu 5:4 dva setboly. Dvaadvacetiletý Nor však dotáhl set do tiebreaku, v němž vedl 4:3.

Čtyři vítězné míče v řadě však znamenaly, že Srb vyhrál úvodní set. Ve druhém setu favorit jasně dominoval, svého soupeře a debutanta na turnaji brejknul v prvním i pátém gemu a zápas dotáhl do vítězného konce. Svůj druhý mečbol využil.

„V prvním setu jsem se vzpamatoval ze ztráty prvního podání,“ řekl čtyřiatřicetiletý Srb po výhře. „Bylo to zvláštní. Měla jsem dobrý forhend, přišla jsem na síť a šlo to docela dobře. Pak jsem uklouzl, zakopl, upustil raketu a ztratil podání. Podmínky jsou zde velmi náročné – pokud ztratíte podání, je těžké ho získat zpět. Ale zvládl jsem to a jsem velmi spokojený s tím, jak jsem zápas zvládl,“ dodal Djokovič, který na turnaji na konci roku startoval počtrnácté a připsal si 39. výhru.

V historické tabulce se tak vyrovnal druhému Ivanu Lendlovi. „Nole“ může šestým triumfem vyrovnat rekord Švýcara Rogera Federera, který naposledy vyhrál Turnaj mistrů v roce 2015.

Rozhodla pátá hra

První set dalšího zápasu zelené skupiny rozhodl pátý gem, v němž třiadvacetiletý Řek ztratil své podání. Soupeř málem přišel o podání, ale odvrátil dva brejkboly a pak si vedení udržel. Druhý set měl podobný průběh, čtyřiadvacetiletý Rus využil brejkbol za stavu 2:2, poté odolal Tsitsipasovu tlaku a udělal první úspěšný krok k postupu do semifinále.

Myslím, že pro takové chvíle trénujeme – abychom tu byli, užili si atmosféru a hráli skvělý tenis, který se divákům líbí,“ řekl Rublev po zápase. „Dobré podání je vždy klíčové, ale zdaleka není všechno. Byl jsem opravdu agresivní při odrážení střel a na čáře. Dnes jsem odehrál skvělý zápas a jsem šťastný,“ řekl vítěz.