28. 2. 2024

Rozpadlo se mu tělo! Hvězdný Jonathan Toews se po roce vrací do sestavy Chicaga

Nic nespecifikoval, jen oznámil, že do sezóny nenastoupí. Pro Chicago to byl loni šok. Milovaný Jonathan Toews, který dotáhl Blackhawks třikrát k Stanleyho poháru, nemůže hrát. Fanoušci se ptali, co se stalo jejich kapitánovi. Mnozí se obávali, že se už k profesionálnímu hokeji nevrátí.

Třiatřicetiletý rodák z Winnipegu se dal dohromady a dnes je zpět v kempu týmu připravujícího se na nový ročník NHL. Zažil však časy, kdy se nemohl postavit na nohy, či chytit dech. Důvod jeho absence oficiální zní: chronický problém s imunitou. Proslýchá se, že útočník trpěl postcovidovým syndromem, který ho na rok vyřadil z profesionálního hokeje.

“ Nikdy jsem nebyl od hokeje tak dlouho. Pomalu se dostávám zpátky do rytmu. Mé tělo se jakoby rozpadlo. Imunitní systém reagoval na vše, co se dělo, na každý stres, pohyb. Najfrustrujúcejšie bylo, že jsem nevěděl, kolik času potřebuji. Vedení Blackhawks mě skvěle podrželo. Mnoho lidí se o mě bálo, musím jim poděkovat, „ řekl pro klubovou stránku jeden z nejrespektovanějších hokejistů poslední dekády.

„Stále si myslím, že mám co nabídnout, a to nejlepší jsem ještě neukázal,“ zdůraznil hokejista, který v kariéře vyhrál už všechno.

Zrozen být lídr

Kromě zmíněných tří zisků Stanleyova poháru, při kterých hrál většinou ve formaci s Mariánem Hossem, má Toews ve sbírce Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hokejistu play off a Selke trofej pro nejlepšího bránícího útočníka. K tomu získal s Kanadou dvě zlaté medaile na zimních olympijských hrách, byl součást týmu na posledním Světovém poháru a ze začátku kariéry má také titul mistra světa.

“ Johnny se narodil proto, aby byl lídr a kapitán. Má to v sobě, „ řekl o kamarádovi Marián Hossa. O prvenství a přístupu Toewse svědčí minulá sezóna, kdy se Blackhawks bez něj neprobojovali do play-off. Kanaďan je rozený kapitán, co si v klubu všimli hned. Stačilo mu jen 64 zápasů v dresu s indiánům na hrudi, aby mu na něj dali kapitánské céčko.

„Když jsem viděl, že v Chicagu dali Jonathanovi v dvacítce céčko, byl jsem skeptický. Nemám to velmi rád, pokud se uděluje taková velká zodpovědnost hráči v mladém věku. On to však zvládl od prvního momentu, kdy vybruslit na led. Ani jednou neselhal a stále postupuje kupředu, „ řekl na adresu útočníka možná nejlepší kapitán všech dob Mark Messier.

Uplynulý rok byl v životě Toewse peklo. Některé dny se mohl sotva napít vody, aby mu neobrátili žaludek, nebo nedokázal vůbec vylézt z postele. Na dlouhé měsíce odcestoval na neznámé místo. Vypnul se před spoluhráči, kamarády a fanoušky jen proto, aby zjistil, co mu je.

“ Nechci říkat, že jsem měl problémy z covidu, neboť pak se z toho dělají titulky, ale podle toho, co jsem si studoval a říkali mi lékaři, to mohlo mít s virem mnoho společného. Na druhé straně, lidé mohou mít k podobným věcem predispozice a covid je jen spouštěč procesu, „ vysvětloval pro The Athetic lídr Blackhawks.

Pauze od hokeje

Toews se vrací do těžkých časů. Nejen proto, že Chicago už dávno není favorit, jehož slavná dynastie vyhrála v letech 2010 až 2015 třikrát nejcennější hokejovou trofej, ale i pro probíhající vyšetřování ze sexuálního zneužívání mladých hráčů bývalým trenérem klubu. Je očividné, že vedení tato fakta před lety utajilo.

Problémy vyvolal i jeden z bývalých hráčů, který anonymně řekl pro The Athletic, že celý tým o obtěžování dávno věděl. „Není to pravda. Vytáčí mě, že to někdo řekl, když jsme o tom nikdo nic nevěděli, „ zdůraznil Toews.

Kanaďan se snažil vrátit již v listopadu a prosinci, kdy měl pár tréninků na ledě, ale symptomy se mu opětovně ozývaly. Nakonec se rozhodl, že si musí dát reálné dlouhou pauzu a zmizet od hokeje. Postupně se mu pomaličku začali vracet síly a chuť do hokeje. Stále ho pobolívá žaludek a mívá bolesti, ale je schopen hrát znovu naplno hokej. „Někdy si musíte projít mizernými časy, abyste se vrátili k tomu pozitivnímu,“ řekl Toews pro The Athletic.

Je otázkou, do jaké formy se dlouholetá hvězda Blackhawks dostane. Výkony skvělého středního útočníka vždy stoupaly s důležitostí zápasů. Svědčí o tom i statistiky. Zatímco v základní části má 815 bodů v 943 zápasech, v play-off jejich nasbíral 119 v 137 duelech. To mu dává 0,87 bodu na zápas, což je o setinu více, než v základní části, kde je náročnost a intenzita o dost menší, než ve vypjatých utkáních o všechno.

Zdroj: Šport.sk