10. 12. 2024

Rozhovor s Jiřím Boulou: Jak si stojí druhá česká liga oproti sedmé anglické?

Studoval univerzitu v anglickém městě Derby a hrál fotbal za poloprofesionální klub FC Mickleover v NPL Premier Division. Teď se sparťanský odchovanec vrátil do Česka, kde jako amatér podepsal smlouvu s druholigovým Táborskem. Znáte fotbalový příběh Jiřího Bouly?

Jak je těžké dostat se na univerzitu do Anglie? Jaký je rozdíl mezi fotbalovou úrovní poloprofesionální ligy na Ostrovech a české druhé nejvyšší soutěže? Čtěte dále.

Jak byste sám sebe popsal jako fotbalistu?

🗣 Řekl bych o sobě, že se umím poměrně rychle adaptovat, ať na prostředí, náročnost anebo styl hry. Umím přijmout danou roli v týmu, díky čemuž se pak můžu těšit z individuálních a týmových úspěchů.

Co je potřeba pro to, aby se člověk dostal na Universitu v Derby?

🗣 Řekl bych, že nejdůležitější je nebát se udělat takové rozhodnutí. Co se týče angličtiny, je samozřejmě výhoda umět se přijatelně domluvit. Každopádně I ti, kteří svým znalostem angličtiny tolik nedůvěřují, se rychle adaptují, nic jiného jim ani nezbývá. Co se týče přijetí a podmínek, to si každý zvládne jednoduše dohledat na internetu.

Je už sedmá liga v Anglii, ve které jste hrál, na kvalitní úrovni jako například League One? Nebo je to čistě už lehce blížící se pralesní lize?

🗣 Co se týče úrovně a nasazení, blíží se spíše k profesionální úrovni. Většina hráčů v lize prošla některou ze 4 nejvyšších profesionálních soutěží nebo hostují z větších anglických klubů, aby získali nějaké vytížení. Ovšem zázemí a finanční podmínky jsou zde až na výjimky horší. Jelikož teď hraji 2. ligu v Česku, ve srovnání bych řekl, že stojí někde mezi 2. a 3. ligou.

Když jste šel hrát do Anglie nebylo to čistě kvůli fotbalu. Stálo za tím i rozhodnutí udělat si školu. Pokud by jste tedy zanechal fotbalu. Co by byl váš druhý plán?

🗣 Celý život hraji fotbal, takže by byl logický krok zůstat u fotbalu, jen pravděpodobně vyměnit hřiště za kancelář.

Letošní přestup do Tábora bylo vaše rozhodnutí nebo v tom mělo prsty i vedení Sparty? Přeci jenom jste přišel z Anglie a ještě měsíc jste působil v Praze.

🗣 Sparta mě do Táborska nejprve nepustila, protože mě nejdříve chtěli vidět po příjezdu z Anglie právě na Spartě. Stále jsem byl jejich hráčem. Až tedy po měsíci jsme se domluvili, že mě pustí na testy a dohodnou se případně s Táborskem na podrobnostech.

Letošní léto měl Tábor dostatek peněz a přišlo i díky tomu dost hráčů. Společně s vámi i například brankář Matej Slávik, univerzální záložník či obránce Petr Plachý a Matěj Majka. Jaké s nimi máte zkušenosti a vztah?

🗣 Kluci jsou skvělí, máme celkově výbornou partu. Momentálně nás je v týmu 6 bývalých sparťanů tuším, takže jsem část kabiny už dobře znal. Jelikož se postoupilo, bylo logické, že klub bude potřebovat posílit o nové hráče, mám ale pocit, že většina přišla jako volní hráči.

Převážne vás vidíme hrát na místě záložníka. Je však nějaký post, který jste v dětství hrával ale ted už ne?

🗣 Na Spartě a na univerzitě v Anglii jsem dohromady odehrál asi sezonu a půl na středním obránci. Ve zmiňované sedmé lize jsem pak hrál všude v záloze a párkrát i krajního obránce.

U jakých slavných fotbalových záložníků čerpáte kreativní inspiraci? Koho styl je vám nejbližší?

🗣 Inspiraci čerpám téměř od všech hráčů, na které mám možnost se dívat, a hrají na vysoké úrovni. Není to tak, že bych si vybral jednoho hráče a upínal na něj zrak.

Hrajete s číslem 26. Proč zrovna tohle číslo?

🗣 Mám ho spojené se svými začátky, kdy jsme hráli s bráchou v jednom týmu.

V současné době má váš tým nové tréninkové centrum. Mohl jste si ho už vyzkoušet? A je lepší než ve Spartě?

🗣 Ano, trénujeme tam už delší dobu, když je potřeba. Zázemí je v Táboře velmi dobré, ale je asi zbytečná otázka srovnávat strahovské tréninkové centrum s tréninkovými možnostmi Táborska.

Jaké jsou vaše cíle do budoucna?

🗣 Teď je pro mě důležité mít dobrou sezonu v Táborsku, samozřejmě bych na to rád navázal první ligou, ale hezky krok po kroku.