21. 5. 2024

Rozhovor s Janem Jankou: O nabídce na Bare Knuckle, thajském boxu nebo co dál v MMA

Jan Janka je mladý dvaadvacetilétý zápasník. Jeho profesionální bilance je osm výher a šest porážek. Jeho asi nejcennějším sklalpem je evropský šampion v thai boxu Matouš Kouhout, kterého poslal k zemi po méně než dvou minutách prvního kola. Nyní se připravuje na svůj březnový zápas na Noci Bojovníků v Dobříši.

1. Váš další zápas proběhne koncem března na Noci Bojovníků podle pravidel Fusion. Přiblížil byste čtenářům tato pravidla?

🗣Je to prostě Thajský box v málých mma rukavicích. V One FC (největší asijská organizace) tomu říkají prostě Muay Thay, jen my musíme mít něco speciálního a proto Fusion Rules.

2. Plánujete dlouhodobě bojovat podle Fusion rules ?

🗣Ještě uvidím, nebráním se ničemu. Chtěl jsem trošku opustit ten stereotyp – furt se připravovat na MMA. Tohle je trochu změna.

3. V MMA jste se utkal se špičkou velteru na domácí scéně (Pukač, Stolze, …). Máte už v hledáčku dalšího soupeře.

🗣Tak s někým už jsem se potkal. Ale zdaleka ne se všemi. Jsem hlavně postojář takže bych rád zápasil s postojáři nebo komplexními bojovníky, což je těžší, protože tu je téměř každý wrestler. Takže asi se pojede podle rankingu, kde je u mě aktuálně Igor Daniš, takže uvidím, jak dopadne s Mírou Brožem (Daniš prohrál ve třetím kole na submisi) a třeba by to byl možný soupeř.

4. V poslední době se diskutovalo, zda-li nepřejdete z velteru do lehké váhy. Zvažujete přechod o váhu níž ?

🗣Už jsem jednou zápasil v sedmdesátce a jednou se o to neúspěšně pokoušel. Není to nic pro mě. Mám normálně váhu k devadesáti kilogramům. Takže pro mě by byla ideální váha sedmdesát pět (kg) nebo tak něco.

5. Od začátku roku 2020 podepsalo UFC dva české bojovníky. Jak vidíte jejich šance v nejprestižnější organizaci světa?

🗣Musí si tam udělat jméno, rozkoukat se a pomalinku jít v žebříčku nahoru. Protože čím víc zápasů budou mít, tím lepší peníze od UFC ale i od sponzorů dostanou, rovná se lepší podmínky na přípravu: Kempy, dovážet si sparringy, mít tým lidí okolo sebe, protože i ti potřebují zaplatit účty.. Když budu počít i Macha tak všichni mají šanci dostat se do UFC.

6. Vaším tréninkovým partnerem v MMA Monster je UFC fighter Mach Muradov. Jak byste zhodnotil, jeho dosavadní působení v této organizaci a co ho podle vás, čeká dál ?

🗣Mach je skvělý kluk. Má pokoru a respekt. Dokáže si nastudovat soupeře a udělat si taktiku s týmem. Pokud to takhle bude dál pokračovat, určitě bychom ho mohli vidět do roka až do dvou jako titulového vyzyvatele.

7. Nedávno jste na streamu s Tomášem Kvapilem zmiňoval , že by Vás lákala nabídka na zápas Bare Knuckle. Řekl byste nám něco o samotných zápasech Bare Knuckle a jak reálné je, že vás v budoucnu uvidíme v ringu bez rukavic ?

🗣Nabídku už jsem na box bez rukavic měl ale jsem pod smlouvou a nebylo to za správnou částku, protože se musí brát v potaz čtyř měsíční příprava, dále se v zápase na devadesát devět procent poraníte (zlomeniny) takže vás to vyřadí z běžného života třeba na další tři až čtyři měsíce. Takže když si to člověk musí spočítat – musí pokrýt náklady na šest měsíců a ještě vydělat. Jinak pro nezasvěcené – jedná se o klasický box bez rukavi, v Anglii je to fakt tahák. Vyprodávají s tím O2 arénu, takže fakt mazec.

Ještě děkuji za váš čas a přeji Vám mnoho štěstí do budoucna.

🗣Díky, já též !