17. 6. 2024

Roste na Slovensku triatlonová hvězda? Juniorka Vráblová letos vládne Evropě!

Takhle nadějnou triatlonovou závodnici ještě Slovensko nemělo. Margaréta Vráblová, rodačka z Ilavy, letos mezi juniorkami nenašla v Evropě přemožitelku.

Letošní triatlonové úspěchy rodačky z Ilavy nejsou bleskem z čistého nebe.

Vždyť ještě ve věku dorostenky vybojovala Vrábelová na MS juniorů v portugalské Quarteiře před dvěma lety senzační páté místo.

Letos se slovenská závodnice do pyrenejské destinace vrátila a tentokrát už stála na nejvyšším stupínku pro vítězku závodu.

Začíná si zvykat, jelikož před dvěma týdny ovládla rovněž závod Evropského poháru juniorek ve španělské Melille.

Táta alias trenér

Nadějná triatlonistka trénuje pod trenérem Vrábelem. Že by shoda příjmení? Určitě ne.

Jozef Vrábel je totiž jejím především jejím tátou. „Já jsem se věnoval triatlonu a ona byla na mých závodech v kočárku. S tím sportem prakticky vyrůstala. Jsme rodinný tým, fungujeme tak na soustředěních, závodech. Jako rodina vyhráváme a žijeme tím sportem,“ nechal se slyšet pro server Impulz.press.

Margaréta žije se svoji rodinou v Novej Dubnici, je však smluvní sportovkyní VŠC DUKLA Banská Bystrica, která jí za v cestě za triatlonovými sny finančně podporuje.

Triatlon jako taktický sport?

Pro slovenský olympijský tým se letos 18letá závodnice vyjádřila, proč jí uchvátil právě triatlon. Už od pěti let chodila na plavání, dělala atletiku. Nadaná sportovkyně si mohla vybírat.

„Triatlon je vlastně kombinace třech zásadně odlišných disciplín plavání, cyklistiky, běhu a zároveň taktiky a napětí, protože scénář závodů nikdy není dopředu jasný a to mě na tom nejvíc baví,“ říká loňská mistryně Slovenska.

Margaréta je obzvláště skvělou plavkyní a běžkyní. Tahle dvojkombinace ji předurčuje k úspěchům v aquatlonu, což je pro triatlonisty spíše doplňkový sport.

Loni na podzim se ještě jako juniorka prosadila na Mistrovství Evropy, kde mezi ženami brala stříbrnou medaili, ve své kategorii pak pochopitelně zlatou.

Právě díky dobrému plavání je Vráblová schopná chytit první skupinu v cyklistice a vyhnout se fyzicky náročnému dojíždění.

Ušetřené síly z cyklistiky pak využije na běžecké pětce, kde v každém závodě patří mezi nejrychlejší.

Sezona je ještě dlouhá a Vráblová bude jistě chtít sklidit vavřínů co nejvíce a uspět na MS juniorů v Hamburku.