28. 3. 2024

Letem světem s triatlonem #1 | Slabé výsledky českých reprezentantů na úvod sezony!

Je konec března a zatímco v českých luzích a hájích na uspořádání triatlonového závodu nemůže být pomyšlení, ve světě už se rozběhla nová sezona.

Svoje první výsledky do letošního rankingu už zapsala většina české triatlonové reprezentace. A buďme upřímní, žádná sláva to nebyla.

Budoucí olympioničky?!

Nejlepší česká závodnice Petra Kuříková vstoupila do sezony závodem na WTCS v Abu Dhabi, kde doběhla jako 49. Na vině byla slabá výkonnost v cyklistické části, kde se loňská vítězka SP v Pontevedře neudržela v hlavním balíku.

Zklamání si částečně vynahradila na čím dál populárnějších Arena Games a 8. místem potvrdila, že jí indoorové závody sedí.

Premiéru v nové sezoně má za sebou také její reprezentační kolegyně Tereza Zimovjanová, která v rámci Světového poháru v novozélandském New Plymouthu doběhla na 39.místě.

Stejně jako Petra Kuříková v Abu Dhabí, i Terka při závodě odpadla z hlavního cyklistického balíku. Přitom loni na závodem SP patřila k nejlepším cyklistkám.

Na vině byla viróza v týdnu před závodem. „Mám docela radost z plavání, jinak jsem se ale cítila opravdu slabá kvůli té viróze. Na druhou stranu vím, že je teprve březen a vím, že v tréninku jsem na správné cestě,“ nevěší hlavu 27letá závodnice a má pravdu.

Loňská podařená sezona vyšvihla obě české závodnice celkem vysoko v olympijském rankingu a pokud letos zajedou několik slušných výsledků na SP do elitní 15, případně na WTCS, účast na olympijských hrách v Paříži by je minout neměla.

Bohužel, tím výčet budoucích českých olympioniků dost možná končí…

Kde jsou limity českých triatlonistů?

Dlouhodobě nejlépe postavený český triatlonista ve světovém žebříčku (67) Radim Grebík loni ukončil svou reprezentační kariéru.

Mezera mezi dalšími českými muži je vskutku propastná. Českému šampionovi na olympijských tratích Janu Volárovi patří až 181. místo, David Martin je 235. a Tomáš Zikmund 251.

Kde sbírat body? Na nejprestižnější závody WTCS si mohou nechat zajít chuť. Tedy pokud nejste střelec jako Tomáš Zikmund, který využil Grebíkova odstoupení z okruhu a jako náhradník si střihnul start v rámci seriálu mistrovství světa v Abu Dhabi.

Na startovním mole po boku mistrů světa (Bergere, Luis) či olympijských medailistů (Yee, Wilde) neměl nárok a konečné 55. místo mu nelze vyčítat.

Mnohem lépe si Zikmund vedl při startu Evropského poháru v portugalské Quarteiře, kam zamířila ještě další trojice českých reprezentantů (Volár, Kříž, Tlamka).

Startovní pole bylo nabité závodníky (71) elitních triatlonových zemí druhého až třetího sledu. Jenže ono i desátý nejlepší Francouz stačí na nejlepšího českého závodníka.

Tím byl právě Tomáš Zikmund, když doběhl na 23. místě. Jen o 4 místa a půl minutu zpět byl Jan Volár.

David Martin, který žije na Novém Zélandu, zvolil pro začátek sezony logicky SP v New Plymouthu. Doběhl na 40.místě, což odpovídá výkonnosti.

Bodů z Evropských pohárů sice není tolik jako z WTCS nebo SP, ale právě na závodech se slušnou, ale přiměřenou mezinárodní konkurencí mohou čeští závodníci výkonnostně i takticky růst.

Pokud přijíždíte do druhého depa se závodníky, kteří běhají na 5km minimálně o minutu (občas i dvě) rychleji, musí to být do zbytku závodu demotivující.

Pro vítěznou mentalitu je třeba učit se vyhrávat. Tím bych začal právě na těchto závodech třetího sledu.