14. 7. 2024

Obhájí Koblížek v Příbrami aquatlonový titul? Triatlonová repre mu vyšle dva mocné soupeře!

Už tuto neděli se v Příbrami bude bojovat o mistrovské republikové tituly v aquatlonu. Proč závod mezi muži slibuje dramatickou podívanou?

Psal se duben 2022 a na tratích v pražském Chodově vbíhala skupinka 5 běžců do závěrečného běžeckého kilometru. Bylo jasné, že vítěz bude brát vše, tedy titul mistra České republiky v aquatlonu.

V téhle skupince pěti nejrychlejších byl i pozdější vítěz Šimon Koblížek, na pásce druhý Tomáš Zikmund a na 5. místě tehdy junior Jakub Marek.

Právě tahle trojka bude patřit k hlavním favoritům i letošního MČR.

Z pohledu na startovní listinu se nezdá pravděpodobné, že by se mezi ně mohl vklínit někdo čtvrtý.

Na 400 metrech plavání se sice možná najdou silnější plavci v podobě olympionika Jana Micky (pokud odstartuje) nebo věkem ještě dorostence Jakuba Mittnera, ale na 5km běžecké trati s nimi stěží udrží tempo.

Ve startovní listině figuruje ještě jméno elitního dlouhotraťaře Pavla Wohla, jenže ten bude nejspíše mít po plavání manko 20-30 vteřin a vpředu by se muselo taktizovat, aby byl schopen takovou ztrátu doběhnout.

Mezi juniory a dorostenci nevidím nikoho, kdo by se mohl i po povedené plavecké části zapojit do boje o titul.

Hlavním favoritem závodu bude vedoucí muž Českého poháru Šimon Koblížek. Ten celkem suverénně triumfoval ve Zlíně a následně v Českých Budějovicích.

Celkově táhne šňůru třech vítězství v závodech ČP v aquatlonu v řadě. Česká triatlonová reprezentace mu však nyní vysílá dva silné protivníky.

Poslední, kdo totiž Šimona dokázal v aquatlonu na našem území porazit byl před rokem (shodou okolnostní v Příbrami) Tomáš Zikmund. A to v těsném sprintu na cílové čáře poté, co většinu závodu odtáhl právě Koblížek.

Z tohoto závěru se Šimon poučil a v příštím pražském závodě zvolil delší finiš a Tomáše udolal. 1:1!

Jenže jak to tak bývá, když se dva perou, směje se třetí. Proto je potřeba zmínit Jakuba Marka.

Ten letos v hale zaběhl 3km za 8:41, čímž překonal osobní rekordy jak Šimona Koblížka (8:48), tak Tomáše Zikmunda (8:54).

Otázka bude, zda Jakub Marek neztratí v bazénu na Koblížka a Zikmunda příliš mnoho. Na loňském šampionátu sice dokázal v průběhu běžecké trati smazat 17 vteřinové manko na Šimona, jenže v závěru už neměl síly na finiš.

Právě na posledním kilometru by závod teoreticky mohl opět rozhodovat.

Po dominantních triumfech na závodech ve Zlíně a Českých Budějovicích si bude muset Šimon Koblížek svůj titul obhájit před českými reprezentanty Tomášem Zikmundem a Jakubem Markem, kteří mu jej určitě nenechají bez boje.

Celkově startovní listina čítá 303 závodníků a závodnic, což je skvělé číslo.