22. 5. 2024

Nečekaný šampion? Jak Jakub Marek ovládl MČR v aquatlonu!

Triatlonista Jakub Marek sice před příbramským MČR v aquatlonu patřil mezi užší skupinku favoritů, boj o zlato se však čekal mezi dvojicí Koblížek-Zikmund.

Tohle očekávání ještě více prohloubila první plavecká část závodu, ve které letos 20letý Jakub Marek ztratil na své největší soupeře významných 19 sekund.

Abychom byli přesní, oněch 19 sekund ztratil Marek na nejlepšího plavce dne, kterým byl domácí Tomáš Zikmund.

Český triatlonový reprezentant zaplaval 400 VZ za 4:13,6 a potvrdil letošní plaveckou formu.

Na obhájce mistrovského titulu Šimona Koblížka si Zikmund vypracoval čtyřvteřinový náskok, když tempo v poslední stovce dokázal dále vystupňovat.

Před Jakuba Marka se na start běžecké části závodu postavil i dorostenec Jakub Mittner a bývalý plavec olympionik Jan Micka.

Po plavecké části se na instagramovém účtu ČTA objevila anketa, ve které mohli diváci hlasovat, kdo se podle nich stane mistrem ČR v aquatlonu. Jméno Jakuba Marka však mezi možnostmi hlasování chybělo.

„Na mém plavání se podepsal třítýdenní výpadek v tréninku kvůli zranění ruky, ale i tak jsem věřil, že na kluky mám a pomůže mi, že budou taktizovat,“ vyprávěl pozdější vítěz.

A opravdu. Lídr Českého poháru Šimon Koblížek téměř okamžitě smazal svoje 4 vteřinové manko z plavání na Tomáše Zikmunda a šel do čela.

Jenže nechtěl, aby se opakoval stejný scénář jako na loňském příbramském závodě, kdy udával na čele tempo, ve finiši ho však Tomáš přesprintoval.

Volnější druhý kilometr tak dovolil Markovi docvaknout čelo závodu a tím, že tempo bylo volnější, mohl si po napáleném úvodu trochu odpočinout.

V dalších kilometrech se na čele střídali Koblížek s Markem, vítěz plavání Zikmund zůstával vzadu a soupeři tušili, že v drtivém závěru odpadne.

„Nohy se dnes prostě nechtěly na závěrečný sprint roztočit do maxima,“ okomentoval finiš závodu nakonec bronzový Tomáš.

Poslední kilometr vygradoval čtyřstovkou pod minutu. Zhruba 70 metrů před cílem se v zatáčce dostal do čela Marek a první pozici už nepustil.

V cíli evidentně vyčerpaný, ale šťastný. Aby ne, v jeho případě jde o první aquatlonový titul, ale hlavně i pohárové vítězství v kariéře mezi kategorii elite.

Běžeckou pětku zvládl Marek za 15:06. Takhle rychle v rámci aquatlonu na našem území už dlouho žádný triatlonista neběžel.

Za dva týdny se ve španělské Ibize koná aquatlonové Mistrovství světa, na který odcestuje z medailistů pouze stříbrný Šimon Koblížek.

Ten je se svým výkonem na MČR velmi spokojen a doufá, že delší plavecká část na ME (plave se 1km) mu přinese výhodu a šanci o boj v elitní desítce.

Jakub Marek naopak vyhlíží začátek triatlonové sezony. Čeká ho první rok měření v elitní kategorii. Během roku udělal velký progres a na výzvu se zdá být připraven.