24. 11. 2024

Romelu Lukaku: Belgický tank v Interu ožil. Dobyje Itálii?

Ještě nikdy neměl tak fantastickou formu. Ještě nikdy nebyl tak výrazný. A ještě nikdy nemusel poslouchat tolik rasistických urážek. Romelu Lukaku a jeho první sezona v IItálii.

Měl za sebou 23 zápasů v dresu Interu Milán, na pažbě 17 ligových gólů, 2 asistence a téměř 70 střel. K tomu se vyhříval na prvním místě italské ligy. „Nějak takhle jsem si to představoval,“ usmíval se Romelu Lukaku v polovině února.

Zrovna rozhodl velké milánské derby. Šťavnatý zápas, který měl všechno. Jeho Inter prohrával 0:2 a zdálo se, že veškerou pozornost na sebe strhne švédský obr Zlatan Ibrahimovič. Jenže hlavní slávu si nakonec uzmul belgický tank s číslem 9 na zádech.

Lukaku to vzal na sebe. Rval se, utíkal, držel míč a za každou cenu chtěl vyhrát. Byl to zrovna on, kdo v nastavení vstřelil poslední gól při obratu na 4:2. Od roku 1949 se Interu v milánském derby takový obrat nepovedl. Snad i proto se Lukaku po své brance svlékl z dresu a doběhl k rohovému praporku, který vytáhl ze země. Všudypřítomní fotografové ho pak ve vteřině zvěčnili jako kata s fotbalovým žezlem. „Všichni o mně víte, že se nikdy nevzdávám. I do Interu jsem přišel, abych vyhrával,“ pravil po výživném derby.

Dítě z chudé rodiny

Romelu Lukaku se narodil v Antverpách do chudé rodiny přistěhovalců z Konga. Do šesti let mu nepřišlo divné, že k jídlu bylo většinou jen mléko s chlebem. Stávalo se, že doma netekla teplá voda nebo nešla elektřina. „Hrozně jsem chtěl pomáhat. Víceméně jsem si nakázal, že zvládnu být fotbalistou, aby moje děti netrpěly nouzí,“ vyprávěl před lety.

To už byl slavný a bohatý, ovšem na složité dětství zapomenout nehodal! Tam vznikla jeho odolnost a mentální síla: „Ve fotbale všichni mluví o mentalitě, ale často jsou to jen prázdná slova. Já si tím prošel. Když jsem se vrátil ze školy, sedl si doma na židli a přemýšlel, co udělat, abychom nemuseli živořit. Snil jsem a později pochopil, že musíme sny proměnit ve skutečnost.“

Touha ho hnala kupředu. Jak Lukaku zesiloval, valil se fotbalovými stadiony po celé Belgii. Trenéři si o něm vyprávěli, jaký je to bourák. Jako pětiletý začínal v lokálním klubu Rupel Boom, v deseti ho přemluvili, aby odešel do velmi dobré akademie v Lierse. Za dva roky nasbíral přes 120 gólů. Kulomet!

Kde všude už pálil ostrými?

Všem bylo jasné, že musí skončit v Anderlechtu. A stalo se. V den svých šestnáctých narozenin podepsal profesionální smlouvu a opakoval si: „Nikdy nesmíš polevit“.  V roce 2010 si Lukaku vystřílel korunu pro krále ligových střelců a dotáhl svůj Anderlecht k belgickému titulu. Vzhledem k tomu, jak vyspěle vypadal, bylo těžké k uvěření, že je mu teprve čerstvě sedmnáct.

Maminka z něj chtěla mít vědce, jenže Romelu měl jiný cíl. Kdo ví, možná by jako student taky uspěl, je přirozeně inteligentní, domluví se devíti jazyky! Když v létě 2011 odcházel za 12 milionů liber do Chelsea, myslel si, že všechno půjde hladce. Chelsea přece odmalička miloval, chtěl být stejně dobrý, jako hvězdný Didier Drogba. Jenže angažmá se nepovedlo.

V národním týmu Belgie nastupuje i se svým bratrem Jordanem.

Lukaku sice podepsal luxusní pětiletý kontrakt, ale v Premier League nevstřelil ani gól. To až na hostování ve West Bromwichi a později v Evertonu, který ho vykoupil za téměř 30 milionů eur liber. Ještě více než dvakrát tolik zaplatil Manchester United. To se psal červenec 2017 a Lukaku už dávno nenosil copánky. Vlasy zkracoval, zkracoval až je oholil úplně.

Belgický tank, jak se mu přezdívá, měl na Old Trafford solidní nástup, nastřílel šestnáct gólů. Kromě jiného – jako pátý nejmladší ze všech – dosáhl mety 100 gólů v Premier League. Ve druhé sezoně se svezl s bídou celého týmu a trefil se jen dvanáctkrát. Takže? „Už v březnu jsem se rozhodl, že Manchester United není klub pro mě. Nešlo mi to tam,“ přiznává bez mučení. Kdo ví, možná ztrácel motivaci a potřeboval radikální změnu.

Italská mise

Leckoho překvapilo, proč zrovna Inter Milán, ale ono to spojení funguje. Jak se pod trenérem Antonio Contem restartoval Inter, tak se nastartoval sám Lukaku. „Chvíli jsem si zvykal na náročné tréninky. Až mě zaskočilo, jak jsou drsné. Trenér Conte stojí u lajny a neustále nás hecuje, abychom přidali.

V Interu měl zatím jen jeden zádrhel. V září mu nevyšel domácí zápas Ligy mistrů proti Slavii. Lukaku byl mizerný. Až to vypadalo, že se mu proti outsiderovi z Prahy nechce hrát. Druhý den dostal kartáč. Trenér Conte ho sjel takovým způsobem, až se metrákový chlap hrbil v koutě. „Trenér mi pošlapal sebevědomí, ale tím, že mi to řekl do očí přede všemi si mě získal. Ukázal totiž, že jedná na rovinu.“

Lukaku a Conte

Když v létě Lukaku přestupoval za osmdesát milionů eur, což byl rekordní trasnfer Interu, spousta fanoušků zvedla obočí: „Opravdu se vyplatí?“ Ale proč ne? Trenér Antonio Conte nikdy neskrýval, že má k belgickému hromotlukovi blízko. Roky mu posílal komplimenty. Už v roce 2011 ho přesvědčoval, ať za ním přestoupí do Juventusu. Totéž udělal coby šéf trenérského štábu Chelsea. Dočkal se až v Interu, což ho pochopitelně těší. „Vždycky jsem tvrdil, že Romelu je jako diamant, který jen potřebuje trochu obrousit.“ Tak teď Conte obrušuje.

Pokud by Lukaku v Itálii přeci jen něco změnil, jsou to nechutné reakce na jeho barvu kůže. Už v Belgii slýchával narážky. On totiž ve všech kategoriích vyčníval. Byl vysoký, ramenatý, svalnatý. Většina vrstevníků mu nesahala ani po ramena. Rodiče protihráčů vztekle křičeli na rozhodčí: „Nenechte ho hrát! Zkontrolujte jeho věk! Odkud ten kluk je?“

V Itálii je to daleko horší. Bučí na něj, prší na něj nechutné opičí skřeky. Třeba televizní komentátor Luciao Passirani dostal padáka z kanálu Top Calcio 24. Útočníka Interu sice vychválil do nebes, ale zároveň nevhodně dodal: „Zastavit ho můžete snad jedině tak, když mu řeknete: Tady máš deset banánů a jez!“ Známý deník Corriere dello Sport zase otiskl před duelem Inter Milán vs AS Řím na titulní straně dvojici Lukaku a Smalling s palcovým titulkem „Black Friday“.

„Fotbal je příliš krásná hra, než aby ji hyzdil rasismus nebo jiná diskriminace. Probuďte se!“ reagoval Lukaku. Snad jeho slova trefí správná terč jako jeho střely trefují síť.

Zdroj: Časopis ProFootball