21. 6. 2024

TOP 7 největších fotbalových talentů z USA

Fotbal ve Spojených státech si za poslední roky prošel výrazným zlepšením, čehož důkazem je i narůstající počet amerických reprezentantů v evropských velkoklubech. Představujeme sedm hvězd, kterými disponuje reprezentace Spojených států amerických.

7.místo: Timothy Weah

Jeho otec je legendární Gerogre Weah a v tomto případě se dá jednoznačně konstatovat, že jablko nepadlo daleko od stromu. Timothy začal s fotbalem v USA, ale později si prošel akademií PSG, kde se dostal až do prvního týmu.

Konkurence v Paříži je však neúnosná a po hostování v Celticu se 20-letý útočník rozhodl pro odchod do Lille. Mladík měl našlápnuto k dobrému startu v novém prostředí, ale kvůli svalovému zranění se v této sezoně ukázal na hřišti jen na 84 minut.

Za seniorský výběr Spojených států amerických odehrál Timothy navzdory nízkému věku už 8 setkání s jedním gólovým zápisem.

6.místo: Josh Sargent

V lednu to byly dva roky, co si skauti německého Werderu Brémy všimli v Missouri talentovaného útočníka jménem Josh Sargent. Hráč s velkým potenciálem dostává v Bundeslize kvalitní fotbalovou školu a v sezóně 19/20 se z něj také stal důležitý článek prvního týmu, ve kterém si v pozastaveném ročníku připsal 3 góly a 3 asistence.

Ve věku 20 let má Josh na kontě 12 reprezentačních zápasů se skvělou bilancí pěti vstřelených gólů.

5.místo: Weston McKennie

Weston je v evropském fotbale už od roku 2016, kdy ho z Dallasu přitáhla akademie Schalke 04. O rok na to už naplno zařezával v prvním týmu Gelsenkirchenu, kde se rychle stal středem pozornosti. Aktuálně 21-letý střední záložník stále patří k oporám S04 a najzvučnejším měnám klubu, ale za mírnou stagnaci může i forma celého klubu, která není úplně optimální.

McKenna je sice střední až defenzivní záložník, ale ve výběru USA má po 19 zápasech bilanci až šesti branek.

4.místo: Giovanni Reyna

Narodil se v Anglii, má portugalský pas a reprezentuje Spojené státy. Teprve 17-letý ofenzivní univerzál patří k objevům této sezóny nejen v Borussií Dortmund. Gio přišel do Německa přímo z akademie New Yorku City a trenér Favre neváhal nadaného teenagera použít iv Lize mistrů či Bundeslize.

Reyna na svůj debut v seniorské reprezentaci USA ještě čeká. Kdy že se dočká se však zdá být pouze otázka času.

3.místo: Tyler Adams

Jméno Tyler Adams je dalším důkazem, že americkým talentem se v německé Bundeslize daří jaksi automaticky. Defenzivní univerzál si prošel akademií New Yorku Red Bulls, kde stihl i přes nízký věk odehrát v prvním týmu až 74 zápasů. V lednu 2019 ho za necelé 3 miliony koupili do RB Lipska, kde progres nadaného mladíka pokračuje dál. Primární záložník umí hrát i na pravé straně obrany a ve věku 21 let patří k nejzajímavějším hráčům nejen v Bundeslize.

Nadaný fotbalista má na reprezentačním kontě bilancí 10 zápasů a 1 gól.

2.místo: Serginho Dest

Ještě před rokem o něm věděl jen málokdo, ale dnes je z něj objev sezóny a hráč, o kterého se perou největší velkokluby. Rychlonohý pravý obránce si v Ajaxu Amsterdam rychle vydobyl pozornost i silnou pozici, což zaujalo například i Bayern Mnichov.

Těsně před listopadovou oslavou 19.narodenín se musel mladík rozhodnout, zda bude na seniorské úrovni oblékat dres své rodné země- Holandska, nebo bude plynule pokračovat v barvách USA, které díky občanství skrz otce reprezentoval i ve mládežnických výběrech. Dest se rozhodl pro USA, což však v Nizozemsku vyvolalo i mírnou vlnu kritiky na jeho osobu. K dnešnímu dni má Serginho na kontě 3 zápasy v kádru americké reprezentace.

1.místo: Christian Pulišić

„Kapitánovi America“ trval na Stamford Bridge rozběh trošku déle, ale nakonec dokázal své kvality a začal postupně splácet investovaných téměř 70 milionů eur. Christian se světu ukázal v dresu Dortmundu a o jeho služby byl dlouhodobě zájem na nejprestižnějších evropských adresách. Nakonec vyhrála Chelsea, ve které Chris působí od léta 2019.

Rodák z Pennsylvánie má i chorvatský pas, ale v reprezentačních termínech vždy hájil barvy USA. V seniorském výběru je snad nejzářivější hvězdou, což potvrzuje i 14 gólů v 34 zápasech.