Promotér RFA Marhanský: Konec monopolu Oktagonu, nabízíme víc než lepší peníze!
RFA (Real Fight Arena), bojová organizace kombinující MMA a thajský box v malých rukavicích, vzbudila při svém vstupu na scénu velký rozruch.
Zatímco bojovníci vítají novou alternativu a možnost více zápasů a zákonitě i výdělků, promotér momentálně dominantní domácí organizace Oktagon MMA Ondřej Novotný mluví o návratu Lorda Voldemorta (narážka na nechvalně známého promotéra XFN Petra Kareše).
Kdo je Boris Marhanský a proč bojová organizace?
„Spolupořádal jsem stovky akcí, z nichž nejznámější je tradiční festival Hip Hop žije. Mám prosperující firmu s vitamíny a produkty CBD. Zatím jsem nebyl součástí žádné bojové organizace, ale mezi sportovci se pohybuji od svých devíti let. Jako dítě jsem dělal judo, pak amatérský box a navštěvoval sportovní gymnázium.
Před třemi lety za mnou přišel kamarád, prezident zápasnického klubu a spolumajitel RFA Adam, s nápadem uspořádat galavečer. Přestože ji Covid zrušil, využili jsme tento čas k analýze trhu, k registraci partnerů a bojovníků a k promýšlení kompletní struktury plnohodnotné organizace.“
Podle společnosti Oktagon je pro ně česko-slovenský trh příliš malý. Podle vaší analýzy zde existují dvě silné organizace. Jak moc věříte novinám?
„Když má někdo monopol, nepozve druhého, aby se s ním podělil o koláč. Kdybyste byli jediným sportovním portálem, také byste tvrdili, že pro jiný portál nejsou čtenáři. Věříme, že česko-slovenský trh je dostatečně velký. Pokud si nebudeme dělat naschvály a vyhlašovat turnaje ve stejném termínu, můžeme se všichni uživit.“
Na vaší první akci to nevyšlo…
„Nevyšlo to, ale využili jsme možnosti uspořádat pilotní turnaj o dva týdny dříve v jiné hale. Hrajeme čistě, termíny jsme oznámili předem. Záleží na druhé organizaci, jestli bude pokračovat v nesmyslném boji, nebo bude záležet na tom, kdo udělá lepší turnaj.“
Více zápasů, peněz pro bojovníky a show pro diváky
Analyzovali jste trh, abyste zjistili, co bojovníkům chybí. Co jim tedy chybí?
„Zápasy a vyšší výplaty. Doposud existovala jedna silnější organizace, která zaujímala přístup „ber, nebo nech být“. Bojovníci neměli na výběr a často bojovali za směšné peníze. Mezi zápasy měli dlouhé přestávky a několik z nich pracovalo vedle sportu. To neodpovídá definici profesionálního sportovce.
Byli jsme založeni jako organizace pro sportovce. Bude se to týkat jich, ne nás promotérů. Pomůžeme jim v oblasti vzdělávání, zdravotní péče nebo propagace. Věříme, že s takovými podmínkami se budou moci uživit, podávat dobré výkony a někteří z nich prorazí ve světě.“
A o co chybí divákům?
„Větší show. Chceme jim zprostředkovat zážitek jako na zápasech NHL nebo NBA, abychom jim vyplnili prázdná místa zábavou. Chceme je také více vtáhnout do děje. Hlasováním například rozhodují o prémii za hru večera. V něčem budeme první na světě, ale budete si muset počkat. Mnoho podrobností oznámíme 2. února na tiskové konferenci v Praze a poté 12. března na Warm Up v Bratislavě.“
O čem bude březnová zahřívací akce?
„Začali jsme podporovat slovenské a české amatérské svazy a ligy. Vybrali nejlepší bojovníky, vytvořili pyramidy a vítězové dostanou smlouvu s RFA na dva roky. Závěrečné boje pyramid se odehrají v rámci Warm Up a doplní je osm profesionálních zápasů. Bude to generálka na to, abychom to 14. května na prvním turnaji odstartovali ve velkém stylu a všichni si mohli říct, že jsme přinesli světovou úroveň.“
Zánik do tří let? Nehrozí!
Kolik má RFA vlastníků?
„Jsme tři, jména se brzy dozvíte. Není to nic tajného, ale chceme tyto věci oznamovat postupně.“
Jak je organizace financována?
„My, majitelé, partneři a sponzoři. Měli jsme dostatek času na finanční řízení organizace. Pokryli jsme celý nadcházející rok. Jsme připraveni i na možnost, že nám opatření nedovolí diváky. Máme krátkodobý plán na tři roky a dlouhodobý plán na deset let.“
Připouštíte scénář, že tu RFA za tři roky nebude?
„S podporou našich partnerů a našeho obchodního plánu nám to nehrozí.“
Někteří si u nás vydělají násobně víc
Bojovníkům údajně nabízíte v průměru dvojnásobné odměny než v Oktagonu…
„U některých je to i několikanásobně více, protože tam měli směšné příjmy. A opět, někteří měli normální peníze tam a dostali srovnatelné peníze tady. Provedli jsme průzkum toho, kolik si bojovníci vydělávají v zahraničí, a sestavili interní tabulku podle výkonnosti, skóre nebo posunu daného bojovníka.“
Budete po vzoru UFC po každém turnaji zveřejňovat příjmy bojovníků?
„Nemáme s tím problém, ale někteří z nich to nechtějí, takže v tuto chvíli asi ne.“
Jaké je minimum, které nabízí RFA?
„Vítězové amatérské pyramidy začínají na 1500 eurech za zápas.“
S bojovníky nezacházíme jako s majetkem
Co kromě většinou vyšších výdělků motivovalo bojovníky k přechodu do RFA?
„Líbí se jim náš přístup a vize. Pro bojovníky, kteří s námi podepíší smlouvu na více let nebo zápasů, hledáme partnery. Zajistili jsme dvě fyzioterapeutické kliniky a síť fitness center, jejichž služeb mohou využívat zdarma.
Právě zřizujeme ještě jednu kliniku, kde budou před každým zápasem absolvovat kompletní lékařskou prohlídku. Stručně řečeno, s bojovníky zacházíme jako s členy organizace, nikoli jako s majetkem.“
Na jakých pravidlech trval šéf rozhodčích Jakub Müller se zkušenostmi z UFC, ACA nebo KSW?
„Ukázal nám to nejlepší ze zahraničních organizací a my jsme se do toho pustili. Trval například na komisařích, které dosud žádná organizace v naší zemi neměla. Trvali jsme také na podrobných vstupních a výstupních lékařských prohlídkách a před zápasy začneme s testy na nakopávače, drogy a další látky zvyšující výkonnost. Zároveň spolupracujeme s výbory a Antidopingovou komisí na tom, jak se vypořádat s dalšími látkami.“
Případ Brichta
Největší vlny vyvolal přestup Lea Brichty. Podle Oktagonu má s nimi smlouvu do května 2023, přesto ho máte na kartě prvního turnaje. Je vztah Brichty s Oktagonem již uzavřen?
„Leo tvrdil, že smlouvu v této podobě nikdy nepodepsal. Bylo zjištěno několik nesrovnalostí. Pokud vím, druhá organizace tuto údajnou smlouvu nepředložila ani po několika výzvách Leova právníka. Jeho vedení mi nakonec dalo zelenou, abych ho ohlásil. Tímto ji považujeme za uzavřenou.“
Takže Oktagon neměl s Brichtem smlouvu, a proto mu nemohl dát pokutu?
„Podle mých informací je to takhle. Proto smlouvy nebo nabídky zasíláme všem stranám předem e-mailem, aby se k nim mohly vyjádřit, a při osobním setkání podepisujeme každou stranu smlouvy, abychom se vyhnuli podobným nepříjemnostem. Nikdy nebudeme podepisovat smlouvy po vážení nebo pod tlakem.“
Dostat domácí do UFC či Bellatoru
Na první startovní listině máte také Čečence nebo Kubánce. Odkud budete primárně čerpat bojovníky a v jakém poměru budou k Čechům a Slovákům?
„Gró budou česko-slovenské zápasy, ostatní bojovníky přivezeme hlavně z Polska, Maďarska a Rakouska. Někdy se vydáme i dál, například se utkáme s Kubánci v atraktivní konfrontaci se soupeřem z USA. Zaměřujeme se na bojovníky na vrcholu nebo s perspektivou.“
Jak se stavíte k nabídkám ze zahraničí pro vaše bojovníky?
„Nebudeme nikomu bránit, aby bojoval v zahraničí, naopak bychom rádi pomohli více domácím bojovníkům dostat se do velkých organizací, jako je UFC nebo Bellator.“
Je reálné spolupracovat s Oktagonem na úrovni střídavých startů či zápasů šampionů?
„Dokážu si představit spolupráci s kýmkoli, například se mi líbí myšlenka mistrovských zápasů. Ale zatím tam nevidím průnik a rozhodně nebudeme žádat o střetnutí.“
Jak jsi vnímal výpad promotéra Oktagonu Ondřeje Novotného po tvém vstupu na scénu?
„Překvapil mě. Kdybych si byl jistý svou pozicí na jeho místě, vůbec bych nereagoval. Jejich PR stojí na tom, že nás spojují s organizací, která zde neslavně skončila (XFN). V rámci RFA máme skupinu na WhatsAppe, kam si navzájem píšeme, co jsme o sobě slyšeli (smích). Nemáme důvod se bránit, nikdy jsme s těmi lidmi nepřišli do styku. Jdeme vlastní cestou a verdikt necháváme na bojovnících a divácích.“
Do konce roku doma jedničkou
S čím budete spokojeni po posledním turnaji roku 18. prosince ráno, kdy by RFA měla znát i první šampiony?
„Budu spokojen, když budou bojovníci spokojeni s podmínkami a diváci s kvalitou zápasů a show. Až budou arény v rámci dohod vyprodané a divácká návštěvnost a zájem poroste, budeme vědět, že jsme na správné cestě a můžeme dále růst. Netajíme se ambicí být na konci roku česko-slovenskou jedničkou. V příštím roce chceme uspořádat více než sedm akcí. Plánujeme také turnaje v Maďarsku, Rakousku a exotických zemích.“
Co byste vzkázal lidem, kteří váhají, zda vstoupit do vztahu s RFA?
„Aby nám dali šanci a zhodnotili nás až po uspořádání alespoň prvního turnaje. Popularita bojových sportů v naší zemi roste a fanoušek si nemůže přát nic lepšího než více zápasů a událostí k porovnání. Soutěživost, pokud je zdravá, bojovým sportům jen pomůže.“
Zdroj: Šport.sk/Erik Farkaš