18. 7. 2024

Proč jsou Senátoři, navzdory špatným výsledkům, na dobré cestě?

Ottawa Senators se jako klub již několik let potýká s problémy. Od postupu do finále Východní konference v roce 2017 se v každé z posledních čtyř sezón nedostali do play-off a vypadá to, že letos se opět ocitnou na vnějším pólu. Tak proč ten nadpis?

Přesto je kolem klubu rozhodně důvod k nadšení, a to mezi mladým jádrem, které se jim podařilo sestavit, a nadějnými hráči, kteří na skok do NHL teprve čekají.

Senátoři v tichosti budují tým, který by se mohl stát jedním z nejlepších útoků v lize. Všem třem nejlepším útočníkům týmu Drakeu Bathersonovi, Joshi Norrisovi a Bradymu Tkachukovi je 23 let nebo méně a v dohledné době budou tvořit polovinu první šestky týmu.

Batherson má v letošní sezóně na kontě vynikajících 28 bodů ve 24 zápasech, Norris už letos zaznamenal 14 gólů ve 28 zápasech a Brady Tkachuk má na kontě 12 gólů a 22 bodů rovněž ve 26 zápasech.

Po těchto třech hráčích můžete počítat s Timem Stutzlem, který bude dalším klíčovým členem první šestky týmu na velmi dlouhou dobu.

Třetí volba týmu v draftu 2020 sice nemá takovou produktivitu, ale ve svých pouhých 19 letech má v této sezóně stále na kontě více než 40 bodů.

Connorovi Brownovi je sice nyní 27 let a zhruba za 18 měsíců se stane volným hráčem, ale od svého příchodu k Senátorům produkuje také 51 bodů na 82 zápasů. Určitě existuje šance, že v roce 2023 opět prodlouží smlouvu, což znamená, že Senátoři by mohli mít již nyní k dispozici až pět členů své budoucí první šestky.

Colin White sice pravděpodobně není dlouhodobým materiálem pro první šestku, ale je také slušnou volbou pro střední šestku a je mu stále jen 24 let.

Když pak připočteme další perspektivní hráče jako Tyler Boucher, Alex Formenton, Ridly Greig, Roby Jarventie, Shane Pinto a Jegor Sokolov, měli by mít Senators v příštích letech k dispozici velmi silnou skupinu útočníků.

V obraně bude ještě dlouho oporou Thomas Chabot, zatímco Artěmij Zub se rovněž stal důležitým členem obranné skupiny. Chabot už má podepsanou dlouhodobou smlouvu, zatímco Zubovi je teprve 26 let a mohl by tu zůstat ještě mnoho let.

To je dobrý začátek pro dlouhodobou obrannou skupinu, než se podíváte na perspektivní obránce v organizaci. Jake Sanderson, pátá volba týmu v roce 2020, je téměř jisté, že zaujme zbývající místo na levé straně první čtyřky.

Navíc devatenáctka draftu 2019 Lassi Thomson už se v týmu Senators dostává do NHL a dlouhodobými členy obranné skupiny by mohli být i další bývalí hráči prvního kola Erik Brannstrom a Jacob Bernard-Docker. Ve svých 23 letech má v organizaci potenciál také Victor Mete.

Velkým problémem Senátorů je však brankářská jednička. Po získání Matta Murrayho z Pittsburghu Penguins v říjnu 2020 se zdálo, že brankářská situace Ottawy bude stabilnější.

Murray byl dvojnásobným vítězem Stanley Cupu, a přestože měl za sebou neúspěšný ročník, Senátoři s ním uzavřeli čtyřletou smlouvu. Jeho působení u Senators však nebylo ničím jiným než katastrofou: od doby, kdy ho tým získal, zaznamenal ve 34 zápasech úspěšnost zákroků 89,1 procenta, letos dokonce strávil nějaký čas v AHL.

Za Murrayho se snažili zaskočit jiní, ale také se potýkali s problémy. Filip Gustavsson, byl v minulé sezóně na hostování v Ottawě skvělý, když v devíti zápasech dosáhl úspěšnosti 933 % – v této sezóně však vykázal čísla na úrovni Murrayho, když v 11 zápasech dosáhl úspěšnosti 89,3 %.

Na druhé straně Anton Forsberg dokáže v případě potřeby předvést slušný brankářský výkon, ale do pozice brankářské jedničky má daleko.

Brankářům rozhodně nepomáhá ani fakt, že Senators v současné době inkasují pátý nejvyšší počet střel na zápas v lize a podle serveru NaturalStatTrick.com mají páté nejhorší očekávané procento inkasovaných branek ze všech týmů NHL. Přesto, když má tým průměrnou úspěšnost zákroků svých brankářů 89,7 procent, výsledky obvykle nebudou skvělé.

Gustavssonovi je stále jen 23 let a mohl by se u Senators nakonec dlouhodobě vypracovat, ale dalším jménem, které je třeba znát, je Mads Sogaard.

Tento brankář byl v roce 2019 vybrán jako 37. hráč v celkovém pořadí a ve svých pouhých 21 letech si Sogaard v letošní sezóně připsal v 11 zápasech AHL úspěšnost zákroků 91,5 procenta. Takže i když by situace v brankovišti mohla být nejistější ze všech oblastí, tým má stále několik možností.

I když Senators pravděpodobně opět budou chybět v play-off, nemělo by trvat dlouho a tento tým bude bojovat o návrat do play-off.

Na soupisce i v týmu je příliš mnoho talentů na to, aby tým dlouho zůstával na dně tabulky, a dá se očekávat, že Ottawa se v příštím roce nebo dvou začne drát vzhůru pořadím Atlantické divize.

Zdroj: clutchpoints.com