Proč je návrat Cama Newtona k Panterům špatný nápad?

Fanouškům Panthers, kteří se dožadují návratu Cama Newtona do týmu jako jeho prvního quarterbacka, se jejich přání splní. Měli by si však dávat mnohem větší pozor na to, co si právě přejí – nyní je to pravda, když Newton souhlasil s návratem do týmu a do NFL na základě roční smlouvy.

Vzhledem k tomu, že Sam Darnold je na poličce se zraněním pravého ramene , Carolina, která má bilanci 4-5 a stále se drží v honbě za divokou kartou NFC, v polovině sezony zoufale hledala lepší QB situaci než kombinaci P. J. Walkera a nově podepsaného Matta Barkleyho.

Při pohledu na to, kdo je nyní k dispozici, se Newton jevil jako jediná schůdná možnost, protože byl také nejznámější variantou. Jenže v tom je právě ten problém – klíčový braintrust Panthers ve složení David Tepper, trenér Matt Rhule a ofenzivní koordinátor Joe Brady měli šanci Newtona znovu podepsat – ne jednou, ne dvakrát, ale hned třikrát – a vyhnout se tak především Bridgewaterově nárazu a Darnoldově katastrofě.

Přidat Newtona z krajní nouze je tedy špatný nápad, i když to vyvolává pocit nostalgie po lepších časech QB v minulosti, které jsou poznamenány Newtonovou MVP sezónou v roce 2015, v níž Panthers vyhráli NFC a zahráli si Super Bowl 50.

Ale to už je šest dlouhých sezón zpátky. Newton se dále nelepšil a nyní je mu 32 let s dlouhou historií zranění, slabší rukou a pomalejším tělem. Newton se nechystá zázračně vrátit čas jako nahrávač a běžec, aby táhl Carolinu, do té míry, že je v nejlepším případě jen mírným vylepšením oproti Walkerovi.

Přivést zpět Newtona kvůli dlouhé šanci na play-off nemá cenu, protože to není v souladu s vedením Panthers, které se musí dívat dopředu a plně se soustředit na draft potenciálního QB v prvním kole v roce 2022 – což už mělo udělat buď s Justinem Fieldsem z Bears, nebo s upgradem a náhradou za Newtona z Patriots, Macem Jonesem, na celkovém 8. místě v roce 2021.

Panthers se už dvě sezony po sobě pokoušejí nasadit na pozici QB lepicí pásku, což tým brzdí v jeho přestavbě. Carolina si sice může myslet, že je uchazečem o divokou kartu, ale to je v tuto chvíli bláhové, když Tom Brady a Tampa Bay dominují, Sean Payton a New Orleans jsou stále lepší a Matt Ryan a Atlanta také začínají přicházet na další věci. Buccaneers, Saints a Falcons jsou v současné době na pozicích pro play-off NFC.

Carolina si možná uvědomuje, že do konce sezony potřebuje nějaký fanouškovský humbuk, vzhledem k tomu, že vyhlídky týmu na playoff nejsou reálné a Walker by tým ještě více odstranil z národního radaru NFL. Tepperovi jde vždycky o výsledek. Mít Newtona tehdy nebylo výhodné ani chytré, ale teď ano? Tepper také za Newtona krátkodobě vyhodil směšnou sumu peněz, až 10 milionů dolarů s garancí 4,5 milionu a bonusem 1,5 milionu dolarů za soupisku.

Zájem o Newtona je spíše reklamním trikem než efektivním fotbalovým tahem. Je sice hezké, že GM Scott Fitterer je při obchodování a doplňování hráčů agresivnější, ale všichni ostatní mohli vycítit, že Darnold v Charlotte propadne stejně jako v New Yorku. Na základě posledních rozhodnutí je těžké věřit v úsudek organizace ohledně QB.

Podpis Newtona ze strany Panthers není na takové úrovni, jako kdyby Jaguars přivedli do tréninkového kempu Tima Tebowa jako koncového hráče, ale je to mnohem blíž, než si myslíte.

Pro Newtona je to skvělé, protože se může vrátit do ligy za dobré peníze, když už to vypadalo, že jeho kariéra možná skončí. Takže dobře pro něj, že podojil Panthers, kteří ho hrubě propustili a nedokázali ho nahradit ani Bridgewaterem, ani Darnoldem.

Instagram did not return a 200.