18. 7. 2024

Poslední zápas Wayna Gretzkyho? Rozhodujícím gólem mu ho pokazil Jágr!

Zdroj: Freepik

Play off už sice bylo pro NY Rangers v nedohlednu, do posledního místa zaplněná Madison Square Garden však 18. dubna 1999 před soubojem s Pittsburghem pulzovala vzrušením.

Když Bryan Adams začal svým chraplákem zpívat kanadskou hymnu, propašoval do ní i slova: „Budeš nám chybět Wayne Gretzky…“

Rodákovi z Brantfordu v Ontariu bylo tehdy 38 let. Dobře věděl, že jeho dominance už se vytrácí.

Na kontě měl v tu dobu 2856 bodů, ještě jeden si připsal díky asistenci proti Penguins a stanovil tak ikonickou cifru zámořských statistik, k níž se už patrně nikdy nikdo v NHL ani zdaleka nepřiblíží.

Dubnový duel měl pro Gretzkyho pořadové číslo 1487.

V MSG ho symbolicky rozhodl v prodloužení Jaromír Jágr, který se po dalších osmnácti letech propracoval na druhé místo historické bodové tabulky.

Sestřih zápasu 👇

Mnozí v tom viděli symboliku – největší hráč všech dob předal pochodeň svému nástupci, který byl zrovna na vrcholu sil.

„Řekl jsem mu, že pokazil můj večer, a on se mi za ten gól omlouval. Ale byli jsme s Jagsem dobří přátelé. Jezdil ke mně, když jsem hrál ještě za Los Angeles, několikrát jsme spolu v létě trénovali. On byl tehdy jedním z nejlepších hráčů v lize a tak bylo příhodné, že ten zápas ukončil právě on,“ ohlíží se Gretzky.

Dvacet minut přivolávali aplaudující diváci Gretzkyho na led. Jejich idol se objímal s manželkou, zdravil představitele Supermana Christophera Reevea.

Pak zamával naposled a zmizel v kabině. Už žádný další gól, mazaná asistence, ani chytrý průnik. Jen televizní záznamy dokonalých akcí a postupně blednoucí vzpomínky pamětníků.