18. 7. 2024

Philipp Lahm? Univerzál, který odešel na vrcholu!

Zdroj: Freepik

Přes svou malou postavu byl Němec Philip Lahm považován za jednoho z nejlepších obránců na světě. Jako kapitán dovedl Německo i svůj Bayern k velkým titulům. Do fotbalového důchodu odešel na vrcholu.

Kapitán úspěšné party v Bayernu Mnichov i německé reprezentace. Univerzál, který dokázal nastoupit na různých postech v obraně i záloze. Lídr. Vítěz. Neúnavný dříč.

Tak si Philippa Lahma pamatují spoluhráči, soupeři i fanoušci. Narodil v roce 1983 v Mnichově, kde začala i jeho profesionální fotbalová kariéra.

Kromě dvouletého hostování ve Stuttgartu na začátku kariéry strávil celý svůj fotbalový život v milovaném Bayernu Mnichov.

Celkem v Mnichově oslavil hned 8 bundesligových titulů. Nejlepší byla sezona 2012/13 ve které Bayern vyhrál Ligu mistrů a celkově získal treble.

„Byl to jeden z nejlepších hráčů, jaké jsem během své kariéry poznal. Dokázal nastoupit na deseti různých pozicích v sestavě – pro něj žádný problém, řekl na jeho adresu legendární kouč Pep Guardiola, který ho vedl v Bayernu.

Veleúspěšná pak byla jeho kariéra v německé fotbalové reprezentace. Z každého velkého turnaje si totiž odvezl medaili.

Po stříbrném EURO 2008 byl ustanoven kapitánem německé reprezentace.

Reprezentační kariéru ukončil v červenci 2014 po úspěšném mistrovství světa v Brazílii, kde se stal s německým týmem světovým šampionem.

Celkem odehrál v národním týmu 113 zápasů a pětkrát skóroval.

Lahm zabalil kariéru v létě 2017 v pouhých 35 letech. Už nechtěl dál žít pod každodenním tlakem, očekáváním fanoušků nebo drobnohledem médií.