22. 2. 2024

Paolo Maldini? Geniální stoper navždy věrný milánskému AC!

Paolo Cesare Maldini je jedním z nejuznávanějších a nejlepších fotbalistů v historii sportu. Během své dlouhé a úspěšné kariéry strávil Maldini všechny své aktivní roky v AC Milan, kde se stal symbolem loajality a oddanosti klubu.

Paolo Maldini se narodil 26. června 1968 v Miláně a fotbalový talent zdědil po svém otci, Cesaru Maldinim, který byl také úspěšným hráčem a trenérem.

Paolo začal svou profesionální kariéru v AC Milan v roce 1985 a zůstal s týmem až do svého odchodu do důchodu v roce 2009.

Počátky Maldiniho kariéry jsou spjaty s trenérem Nilsem Liedholmem. Ten dal nadějnému mladíkovi poprvé šanci v šestnácti letech, když mu pro zápas s Udine nezbyl prakticky nikdo ze základní sestavy.

Na začátku druhé půle křikl na Paola, aby se šel rozcvičit – a Maldini od té doby hrával na postu krajního beka pravidelně. Dostal také první výplatu, největší odměnou mu však byla možnost učit se od hvězdných obránců té doby – Franca Baresiho a Maura Tassottiho.

O neobvyklém talentu mladíčka nepochybovali ani reprezentační trenéři. Už za rok si Paolo vyzkoušel zápas jednadvacítky a v roce 1988 poprvé oblékl dres „áčka“ v přátelském zápase s Jugoslávií.

Souběžně s tím si upevňoval pozici také v klubu, který právě procházel nejslavnějším obdobím v historii. Zní to jako pohádka, když si uvědomíme, že soupeřovy obrany tehdy bouralo legendární nizozemské trio Gullit – van Basten – Rijkaard.

Herní styl

Na dlouhém výčtu úspěchů se Maldini podílí možná víc, než by se slušelo na zelenáče ve společnosti starých mazáků.

V základní sestavě pravidelně střídal post stopera s levým krajem obrany. V defenzívě téměř bezchybný, tvrdý jako skála.

Ovšem co jej posouvalo do jiné kategorie, to byly jeho schopnosti ve hře dopředu. Přestože nebyl členem záložní řady, dokázal kontrolovat hru, udávat rytmus, rozdělovat přihrávky.

Výborný fyzický fond jej předurčoval k rychlým brejkům, zakončeným většinou přesnými centry na útočníky. A díky tvrdé střele se často dostával i k zakončení.

Přelomový rok 1994

Památným se pro Maldiniho kariéru stal rok 1994. Ve finále Ligy mistrů pomohl jako člen základní sestavy AC Milán porazit hvězdnou Barcelonu 4:0.

Ve velkém stylu ovládl s AC Milán i domácí Serii A, získal italský i evropský Superpohár a na MS 1994 v USA se s italskou reprezentací probojoval až do finále. Až pokutové kopy rozhodly, že světový titul získali Brazilci.

V témže roce stihl Maldini ještě jednu významnou událost: oženit se. Jeho vyvolenou se stala modelka s italsko-venezuelskými kořeny Adriana Fossa, v současnosti spolu mají dvě děti, Christiana a Daniela.

Nesmrtelnost v AC Milán

Na klubové fotbalové scéně dosáhl Maldini snad všeho myslitelného.

Až do konce své kariéry v červnu 2009 zůstal věrný AC Milán se kterým 7x opanoval domácí Serii A a 5x zvedl nad hlavu trofej pro vítěze Ligy mistrů.

Během těchto 24 let odehrál Maldini rekordních 902 zápasů za tým a získal řadu titulů a ocenění, včetně pěti titulů Ligy mistrů a sedmi titulů Serie A.

Chybí mu však výraznější úspěch v reprezentaci: přestože nastoupil k rekordním 130 zápasům, nezískal titul mistra světa ani Evropy.

Po stříbru na MS 1994 mu nevyšlo ani další velké finále na EURU 2000, kde Italy srazila v prodloužení pro změnu Francie.

Domácí popularita

Obrovská popularita, které se v Itálii těšil byla ještě umocněna jeho charismatickým vzhledem.

Když dostal slavný módní návrhář Giorgio Armani otázku, zda by si někoho z italské reprezentace vybral pro předvádění na molu, bez váhání volill právě Maldiniho.

Pravidelně objevoval v reklamách především firem Opel a Adidas, hlavních sponzorů „rossoneri“.

Život po konci kariéry

Po konci své hráčské kariéry v roce 2009 nezačal jako spousta dalších trénovat. Chvíli řídil akademii, následně se v roce 2019 stal ředitelem technického úseku. Po konci sezonu 2022/23 v klubu skončil.

Od roku 2015 vlastní americký klub Miami FC.