18. 7. 2024

Michael Owen? Vyhrál Zlatý míč, přesto nenaplnil hvězdný potenciál!

Zdroj: Depositphotos

Někteří fotbalisté trpí zranění více než jiní. To byl i případ někdejší anglické superhvězdy Michaela Owena, který v pouhých 22 letech vyhrál prestižní anketu Zlatý míč.

Když na jaře 2013 končil ve věku 34 let svou hráčskou kariéru, britská média psala o nenaplněném potenciálu.

Na ostrovech doufali, že právě Owen vystřílí zemi hrdého Albionu evropský nebo světový titul. To se však nestalo.

Už v 16 letech byl Owen považován za největší klenot ostrovního fotbalu. Vždyť v juniorských soutěžích dokázal v dresu Liverpool zastínit takové talenty jako Ria Ferdinanda nebo Franka Lamparda a táhnul mládežnický Liverpool k úspěchům.

Byl malý, rychlý, pohotový, ale hlavně měl neuvěřitelný čich na góly. A dával především klíčové branky v důležitých zápasech. To byl jeho styl.

Z Owena se stala opěvovaná hvězda. Hrdina reprezentace, který rozhodoval důležitá utkání.

V osmifinále mistrovství světa 1998 ve Francii dal po krásném individuálním průniku branku Argentině. Vynutil tak svému týmu prodloužení a penalty, po kterých Anglie stejně vypadla.

Owen ale pálil i za Liverpool. Nastřílel 158 gólů ve 297 utkáních.

V roce 2001 vyhrál prestižní Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu působícího v Evropě. Sám tehdy zařídil týmu z Anfield Road triumf v Anglickém poháru, když ve finále vystřelil vítězství nad Arsenalem dvěma trefami v posledních osmi minutách.

V té samé sezoně pomohl Liverpoolu ovládnout i Ligový pohár a Pohár UEFA.

Nepropadl ani později při krátkém angažmá v Realu Madrid, kde působil během sezony 2004/05. Nastřílel 13 gólů, ovšem v Madridu měl v týmu silnější pozici Brazilec Ronaldo.

Škoda, že jeho roky v Newcastlu a Manchesteru United se změnily v neustálá boj se zdravotními problémy s podkolenními šlachami i samotným kolenem.

Přesto si dokázal udržet solidní produktivitu a druhému jmenovanému klubu pomohl i k titulu v Premier League v sezoně 2010/11. Nakonec právě s United, věčným rivalem rodného Liverpoolu, vyhrál svůj jediný ligový titul.

Kariéru ukončil ve Stoke City.

Dodnes nikdo v Anglii nepochybuje, že kdyby mohl tehdy hrát pořád, jistě by překonal všechny reprezentační rekordy.

Dnes je vždy vítaným hostem fotbalových přenosů, zejména u zápasů Premier League.