17. 6. 2024

Nejlepší fotbalista světa? Přehled vítězů Zlatého míče!

Zdroj: Freepik

Fotbal je sice týmový sport, patří k němu ale i individuální ocenění. Tím vůbec nejprestižnějším je Zlatý míč, známý také jako Ballon d’Or.

V anketě hlasují sportovní novináři z celého světa. Dříve se hodnotily výkony fotbalistů za kalendářní rok, od roku 2022 se hodnotí sezona.

Ocenění uděluje francouzský magazín France Football a první ročník proběhl už v roce 1956.

#2023 Osmý Zlatý míč pro Messiho, který dotáhl Argentinu k titulu na MS

Útočník Lionel Messi získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa. Šestatřicetiletý Argentinec vybojoval trofej poosmé, čímž vylepšil vlastní rekord.

Rodák z Rosaria na MS 2022 v Kataru dovedl Argentinu k historicky třetímu triumfu na turnaji a prvnímu po 36 letech.

S Paris St. Germain navíc obhájil francouzský titul, po vypršení smlouvy klub opustil a odešel do Interu Miami, jehož spolumajitelem je bývalý fotbalista David Beckham. Právě z jeho rukou Messi ocenění převzal.

Anketa pořádaná týdeníkem France Football se podruhé za sebou vyhodnocovala za sezonu, předtím to bylo za kalendářní rok.

„Nedovedl jsem si představit takovou kariéru a vše, čeho jsem dosáhl. Měl jsem to štěstí, že jsem hrál za nejlepší tým na světě a v historii. Je pěkné vyhrávat individuální trofeje. Je úžasné, že jsem vyhrál Copu América a pak i mistrovství světa. Všechny Zlaté míče jsou speciální z různých důvodů,“ uvedl Messi v projevu.

Pořadí ankety:

🥇 Lionel Messi (Argentina/PSG a Inter Miami)

🥈 Erling Haaland (Norsko/Manchester City)

🥉 Kylian Mbappé (Francie/PSG)