17. 4. 2024

Phil Foden: Příběh stydlivého kluka, který má úctu všech

Rozumí Messi fotbalu? A co Guardiola – ví, o čem je řeč? Máte-li námitky, žijete pravděpodobně na jiné planetě. Kdo Messiho s Guardiolou uznává, bere vážně i jejich názor ohledně Phila Fodena: „Takový talent se jen tak nevidí. Předvede velké věci.“ Ano, jeho čas přichází.

Phil Foden není žádný nováček. Sice mu v květnu bylo teprve 20 let, ale za Manchester City – pod extrémně náročným Pepem Guardiolou – nastupuje od sedmnácti. Na kontě má přes 80 startů, 18 gólů a 13 asistencí.

Na jeho jméno narazíte v Guinessově knize rekordů – je nejmladším vítězem Premier League. Dobyl ji dvakrát, vyhrál FA Cup a třikrát Ligový pohár. Taky je nejmladším Angličanem, který v play off Ligy mistrů vyztužil základní sestavu nebo vstřelil gól.

„Je to jediný hráč, který nemůže být prodán za žádných okolností,“ řekl Guardiola. „Něco vám povím. Neprodal bych ho ani za 500 milionů eur!“ Silná slova. Zvlášť, když Foden čekal (s pokorou a trpělivostí) až dostane více prostoru.

Nepřeťal pouta a neporoučel se jako Jadon Sancho, jeho kamarád s nímž vyrůstal a hrál za mládežnické výběry – jak v klubu, tak reprezentaci. To vítě, u Citizens není běžná konkurence. Jste-li teenager z akademie, platí to dvojnásob.

Ocitnete se v ekosystému velkých dravců. Třeba Kevin De Bruyne, David Silva, Ilkay Gündogan, Riyad Mahrez, Bernando Silva, Raheem Sterling atd. Síla, která boří obrané hradby a pekelně drazí hráči. Tak co, uchytíte se? Zkuste to. Zastiňte je. Proderte se do popředí!

V Anglii rozebírali, že hrát jinde, zářil by Foden jako hvězda, ta největší a nejoslnivější. Hodně mužstev ho v minulosti chtělo na hostování. Guardiola byl ale proti. „Phil nikam neodejde, Phil je City. Vyrostl s námi, on je budoucnost.“ Důkaz? Smlouva do roku 2024 a jasný vzkaz, že po konci Davida Silvy nebude City shánět náhradu. „Přesně víme, kdo bude náš nový kouzelník.“

Španělský záložník David Silva s přezdívkou El Mago byl deset let jedním z generálů Blues. Bude Foden dostatečně magickým nástupcem? Má na to, aby čaroval? Kdo viděl jeho výkony z poslední doby, jistě přitaká. Guardiola ho konečně zapřáhl a kapitán anglické jednadvacítky skóruje, sbírá asistence.

Gary Linker hodnotil: „Hbitý, dynamický, s nevšední energií a důrazem, ale současně neobyčejně chytrý, tvořivý a inteligentní. Perfektní střela. Dokonalý s míčem. A velmi suverénní. Na dvacetiletého fotbalistu až k nevíře.“ S tím souvisí i Fodenova všestrannost. Může hrát ve středu pole nebo na kraji zálohy.

Fanoušci ho zbožňují. Konečně odchovanec! Foden je místní kluk, v klubu je od osmi let. Všichni mu drží pěsti a jsou na něj hrdí. „Přijdu z tréninku, vezmu míč a jdu na zahradu,“ popsal rodák z Manchesteru. „Piluju střelu, přihrávku, techniku. Hraji s mladším bráchou. Když mám volno rybařím. Uklidňuje mě to.“

Guardiola na něj prozradil: „Phil je ohromně pracovitý. Trénoval jsem dost talentů, on patří k největším. Byl však příliš stydlivý. Chtěl jsem, aby semnou víc mluvil. Dlouho na mě koukal s přehnaným respektem. To není zapotřebí. Ve skutečnosti jsem to já, kdo mu prokazuje úctu.“

Není sám. Messiho se ptali na nejnápadnější hráče. „Kylian Mbappé, Jadon Sancho, Kai Havertz, Trent Alexander-Arnold,“ vyjmenoval. „Ale nejvíce mi imponují Mason Mount a Phil Foden. Důvtip, přesnost, tempo, smysl pro detail, pohotová mysl. Prostě vysoký level.“

Guardiola se usmál: „Když to říká Messi, tak to asi musí být pravda.“ Jako motto to nezní špatně: „Phil Foden. Prostě vysoký level.“

Zdroj: Časopis Góóól