28. 5. 2024

Jak vládnout dál?

Pokud jde o titul, Liverpool byl 30 let v pozici OFF. Nyní nad Anfieldem svítí velké ON. Spínačem scvakli Kloppovi hoši. Aktivovali zdroj mistrovské energie. Může Kloppův Liverpool napodobit éru Manchesteru United pod sirem Alexem Fergusonem?

„Jsme mistři Anglie, Evropy i světa,“ zrekapituloval německý kouč. „Vím jak to zní, ale je to tak. Vyhráli jsme čtyři velké trofeje. Nezastavíme se. Máme vnitřní výzvy a každý hráč se může ještě zlepšit. Před pěti lety jsem žádal fanoušky, aby nám věřili. Skeptikům jsem řekl, aby se stali věřícími. To oni to dokázali.“

Když v říjnu 2015 zdědil tým po odvolaném Rodgersovi, Liverpool se trápil na desátém místě tabulky. Klopp rozdával úsměvy a přesvědčoval přízivce, hráče i vedení, že musí přestat pochybovat a začít věřit.

Jeho zápal byl nakažlivý, každého nabil energií. Do rudých žil vlil kuráž a odvahu. Postupně z Liverpoolu vytvořil jeden z nejsilnějších týmů v Evropě. V minulé sezoně s ním dobyl Ligu mistrů, Superpohár UEFA a klubové mistrovství světa. Letos vytoužený anglický titul.

V útrobách tréninkového centra Melwood se dal do díla. Pod slupkou bodrého chlapíka, který rád zašermuje vtipem, se ukrývá perfekcionista s fotbalovým supermozkem. Tréninky má promyšlené do detailu. Střelbu necvičí ze stoje, ale až poté, co hráči absolvují překážkový běh. Pálí v momentu, kdy jim srdce buší, teče z nich pot a bolí svaly – jako v ostrém zápase.

„Cvičení musí v maximální míře připomínat reálné herní situace, aby se hráči naučili rozhodovat pod tlakem času i protivníka,“ popsal 53letý trenér. I proto dbá tolik na fyzičku. Na soustředění hráče budí před sedmou, aby stihli tři tréninky za den. Do hlav jim vtlouká: „Kondice je základ.“

Poskládal početný realizační tým. Nikdo nic nevypustí. Každou posilu má dokonale prověřenou po sportovní i charakterové stránce.

Liverpool čekal na titul 30 let. V roce 2009 chyběly čtyři body, v roce 2014 dva. Loni nestačilo ani to, že během celého ligového ročníku prohrál jediný duel a nasbíral 97 bodů. Manchester City byl zkrátka o bod lepší.

Během třiceti sezon klub utratil miliardu a půl za posily. Protočil devět trenérů. Nasadil přes 250 hráčů, včetně megastar, od kterých se čekalo, že tým dostanou na vrchol. Gerrard, Carragher, Xabi Alonso, Torres, Suaréz, Coutinho. Stovky gólů a pamatných okamžiků včetně triumfů v FA Cupu a Lize mistrů.

Jenže ani jeden titul. Ten – s předstihem a obrovitým náskokem – vyválčila až Kloppova banda kolem golmana Alissona, stopera Van Dijka, nadaného Alexander-Arnolda, famózního Salaha, rychlíka Maného, báječného Firminha či oddaného kapitána Hendersona.

Symboličtěji to nešlo. Sir Kenny Dalglish, liverpoolská ikona, která Reds dvedla k vítězství v roce 1990, předala trofej šampionům. Začala mistrovská párty u řeky Mersey. „Kdybyste v roce 1990 řekli, že půst bude trvat třicet let, půjdete do basy nebo na samotku,“ řekl Kenny Dalsglish v televizním studiu.

Časy se však začaly měnit. Mohutně se zaplnila vitrína Manchesteru United, slušně Arsenalu, díky miliardovým injekcím procitla Chelsea, později Manchester City. A dočkaly se i Leeds, Blackburn či Leicester. Liverpoolu patří trůn až teď.

„Nikdo nemůže překonat éru Red Devils pod vedením Alexe Fergusona,“ prohlásil Klopp. „Vítězili pravidelně, ligu ovládli třináctkrát. To je v současnosti nemožné.“ Wayne Rooney vyjádřil opačný názor: „Liverpool to může napodobit, jen musí udržet Kloppa. Když zůstane dalších 10 let, mohou získat aspoň 5 titulů.“

Zdroj: Časopis Góóól