31. 3. 2023

Pavol Neruda: Oktagon čeká revoluční krok. Když ho zvládneme, budeme silnou světovou organizací

Organizace Oktagon MMA dosáhla na domácí scéně znamenitých úspěchů. Ignorovaný sport vytáhla z kulturních sálů a malých podniků před vyprodané haly. Z hlediska vizuálního provedení dělá světovou show. Chybí jediné.

Bojovníci světové úrovně Vémola nebo Ivan Buchinger potvrdili v boji s žebříčkovými vyzyvateli (Ďatelinka, Paradeiser), že na domácí scéně ve svých divizích momentálně nemají konkurenci.

Organizace to cítí a je připravena na další revoluční krok. Po vybudování domácí scény má ambici etablovat se na světovém trhu. Postupně chce přivážet nejlepších dostupných bojovníků ze zahraničí a organizovat turnaje i v cizině.

„Když je přivedeme postupně, dobře odpromujeme a předvedou skvělé zápasy, může nám pod nohama na československé půdě vyrůst velká a silná světová organizace,“ avizoval v rozhovoru pro ŠPORT.sk spolumajitel organizace Pavel Neruda.

Vyvrcholení posledního Oktagonu 22 Vémola – Ďatelinka vyvolalo rozporuplné reakce. Do které skupiny patříte?

🗣 S Ondrou Novotným (spolumajitel) patříme k lidem, jež hlavní zápas zklamal. Milan si soubojem s Karlos splnil dílčí cíl, nepřidal však nadstavbu. Do klece nevstoupil bojovník, který jde získat titul. Od přípravy po samotný zápas mu podle mě chyběla dravost a navzdory prvotnímu popírání dolehla něj tíha spojená s obrovským tlakem. Vše se sečetli a výsledek jsme viděli. Milanovi je to líto, nám také. Takto jsme si to nepředstavovali.

Zápas byl kopií Vémolova souboje s Mikuláškem. Obávali jste se takového scénáře?

🗣 Karlos je vynikající bojovník a počítal jsem s tím, že to může být tah na jednu branku. Přece jsem však měl úplně jiné očekávání. Doufal jsem, že uvidíme boj alespoň na dvě kola.

Co přináší pro méně zkušené bojovníky tlak spojený se zápasem proti ikoně domácí scény Karlosovi Vémolovi, který nápor na soupeře rád násobí?

🗣 Běžný bojovník si to neumí představit. Člověk vnímán svou skupinkou fanoušků se najednou stane česko-slovenskou celebritou. Příval pozornosti od příznivců, haterů, médií či sponzorů je obrovský. Milan měl toto v přípravě minimalizovat nebo si najmout někoho, kdo by se mu staral o sociální sítě. Dokonce mě se v potravinách každý ptal na zápas, čemuž pak čelil on?

Attila Végh navzdory úspěšné kariéře před oznámením Zápasu století nikdy nečelil celonárodnímu tlaku a očekáváním. Proč to on zvládl?

🗣 Byl o devět let vyzrálejší než třeba Milan, s mezinárodními zkušenostmi ve velkých titulových zápasech. Důležitou práci odvedli s mentálním koučem. A zatímco my jsme žili Zápasem století, Attila měl vypnutý telefon.

Podcenil Ďatelinka tíhu titulového zápasu s Vémolou?

🗣 Podle mě ano. Neudělal si domácí úkoly tak dobře jako Attila. Je však výborný bojovník a má kariéru před sebou. Ať zkušenost s Vémolou slouží jako memento a motivace.

Váš společník Novotný přiznal, že duel Vémola – Ďatelinka nechtěl. Vstupuje do tvorby soubojů přání fanoušků?

🗣 Rád bych řekl ne, ale po zápase Vémola – Mikulášek byl tento již druhý. Milan se k němu probojoval více než Vašek, ale podle nás bylo pro něj brzy. Tlak fanoušků nás ovlivnil.

Byl tedy duel Vémola – Ďatelinka poslední „fanouškovský“, o kterém jste nebyli stoprocentně přesvědčeni?

🗣 Vynasnažíme se jim vyhnout. Chceme se zlepšovat a budovat si jméno i v zahraničí. K tomu nám pomohou kvalitní a vyrovnané souboje, které lidi baví. Nemá pro nás význam, když Karlos někoho smaže v 1. kole.

Avizovali jste, že pro Vémolu na dlouhou dobu skončily zápasy s domácími bojovníky. Pouze pro potvrzení, znamená to červenou i pro dlouho skloňovaný duel se Samuelem „Pirátům“ Krištofič?

🗣 Přesně tak.

Plánujete pro Karlose zahraniční soupeře jen ve střední váze? V polotěžké totiž jsou dva domácí bojovníci na jeho úrovni Attila Végh a Viktor Pešta…

🗣 Všichni si přejeme Karlosovu odvetu s Attilou. Myslím, že se k ní velmi pomalu blížíme a v horizontu let se dočkáme. Věřím tomu více než před půlrokem. Viktor je bojovník světové úrovně, i jeho duel s Karlosem nám dává smysl. Ani o jednom zápase však momentálně aktivní nejednáme a zbytek jsou dohady.

Avizovali jste příval zkušených bojovníků ze zahraničí do prakticky všech váhových kategorií. Máme to vnímat jako další revoluční krok v historii organizace?

🗣 Ano. Je naším cílem posouvat se a prosadit na mezinárodní úrovni. Chceme přivážet ze zahraničí bojovníky s největší dostupnou kvalitou. Když je přivedeme postupně, dobře odpromujeme a oni předvedou skvělé zápasy, může nám pod nohama na československé půdě vyrůst velká a silná světová organizace.

Když porovnáme dva bojovníky stejné úrovně, je dražší ten domácí nebo zahraniční?

🗣 Zahraniční bojovníci bývají levnější, protože v mnoha zemích dostávají mizerné peníze a jsou vděční za podmínky u nás. MMA zde má kvalitní a stabilní zázemí, popularitu, domácí bojovníci se nebojí říct si o víc.

Co ještě chybí Oktagonu, aby bojovníci neměli motivaci odcházet do zahraničních organizací?

🗣 Pořádání turnajů i v cizině a etablování se na evropské scéně. Podle mého odhadu jsme rok od toho, aby bojovníky ani nenapadlo odjet do nějaké zahraniční organizace a jediný přestup, který by zvažovali by byl ten do UFC.

Netvrdím, že budeme lepší než UFC. Nicméně chceme se stát takovou organizací, kde bojovníci díky dobré propagaci a marketingu budou mít světové podmínky.

Po jednáních o vysílacích právech jste uvedli, že jste přerostly domácí trh. Kde se to ještě projevuje?

🗣 Myslíme ve velkém a v mnoha směrech se už cítíme jako slon v porcelánu. Mimo jiné začínáme pociťovat i kvalitativní omezení ve výběru domácích válečníků. Je to paradox, protože když nepočítám individuality jako Vlhová nebo Sagan, tak MMA je třetí nejpopulárnější sport po fotbale a hokeji. V Evropě je MMA tak vysoko už jen v Polsku. Přesto se juniorská domácí scéna nevyvíjí, je to žalostné.

Zvažujete tedy vytvoření juniorské ligy nebo turnajů?

🗣 Gymy jako SFG nebo OFA o to mají snahu a my je chceme podpořit. Zvláště slovenští bojovníci se pomalu nemají kde vyzápasit a začínají mezi profíky po 3-6 amatérských zápasech, zatímco čeští po třiceti.

Zdroj: Šport.sk

Instagram did not return a 200.