25. 5. 2024

Ondřej Mastný: Z Jihlavy do Manchesteru United? Jak si český golmanský talent plní sen?

Zdá se to skoro neuvěřitelné. Z krajského města Jihlava kdesi na Vysočině přesun rovnou do kabiny jednoho z nejslavnějších klubů světa Manchesteru United! Brankáři Ondřeji Mastnému se takto plní sen už přes dva roky. Jaké se v Anglii adaptoval? Jaké je to potkávat se v jednom týmu s Davidem De Geou a jak skloubit angažmá se školou?

V exkluzivním rozhovoru pro sportovní magazín Fórum Sport vyzpovídal českou golmanskou naději redaktor Radek Sedlmaier.

Od července 2018 nastupujete v mládežnických kategoriích Manchesteru United. Jak jste zatím spokojený s angažmá v Anglii?

Zatím jsem velmi spokojen, nemám si na co stěžovat.

Kde se vidíte jako fotbalový brankář za 5 let?

To je těžké takhle říct, ale rád bych chytal dospělý fotbal někde v top 5 ligách, ideálně Premier League v United. 😉

Jak jste se v 16 letech dozvěděl, že má o vás zájem právě United? Proč si myslíte, že vybrali zrovna vás?

Dozvěděl jsem se to od agenta po jednom turnaji. Nejspíše jsem splňoval požadavky, které na brankáře mají a tak si mě vybrali.

V Anglii nejste jediný brankář, který reprezentuje Česko. Společně s vámi tam ještě jsou další dva čeští gólmani Radek Vítek a Matěj Kovář. Jaký s nimi máte vztah?

Stejný jako se všemi, normálně se bavíme, když se potkáme, nic neobvyklého.

Už zažíváte situace kdy jdete po ulici a zastaví vás někdo s prosbou o fotografii nebo autogram?

Zatím se mi to ještě nestalo.

Samozřejmě se v tréninkovém centru nepotkáváte pouze s hráči U18 nebo U23 ale i A týmem United! Jaké to bylo když jste se poprvé potkal a promluvil s Davidem de Geou?

Tak samozřejmě to bylo skvělý prohodit pár slov s někým, kdo patří mezi jednoho z nejlepších brankářů United v historii.

Roku 2017 jste odehrál první zápas za českou reprezentaci. Za tu dobu jste celkově nastoupil ke 13 zápasům. Co byl pro vás zatím největší zážitek?

Jestli myslíte s reprezentaci tak to bude asi výhra nad Německem ve dvouzápase a pokud myslíte v klubu tak to bude zápas v FA Youth Cupu. Hráli jsme proti Leeds na Old Trafford a tehdy přišlo asi přes 10 000 diváků.

Zahrál jste si proti hráčům, kteří nyní nastupují v Premier League?

Ano, ono jich asi bude více, hodně kluků ze City co odehráli pár zápasu za áčko, z Chelsea i Liverpoolu. Navíc teď, když jsem nastupoval za U23 tak tam už spousta hráčů nastoupila za áčko. Například když jsme hráli proti Arsenalu, tak proti nám hrál Willock, Smith-Rowe, Balogun, Nelson, Soares, takže těch hráčů už je dost co hráli proti mě a mají odehráno pár zápasů v Premier league.

Vaše první fotbalové krůčky byli v Třebíči. Kdo vás ale dovedl k fotbalu?

K fotbalu mě dovedl taťka, vždy když jel na svůj zapas nebo trénink, tak já jel s ním a vždycky jsem si kopal s ostatníma klukama od ostatních hráčů. No a od 5 let jsem začal hrát za Fotbalovou Školu Třebíč.

Ještě z Anglie studujete gymnázium v Jihlavě, zároveň trénujete s týmem a máte několik věci kolem. Jak tohle všechno dokážete skloubit se školou?

Je to složité, někdy se nechce, ale ten záložní plán ve vzdělání je potřeba mít. Prvním krokem je zvládnout maturitu a pak se uvidí, jak to půjde dál. Rád bych měl i nějakou specializaci, ale uvidíme, jak budu zvládat studium s fotbalem. Fotbal je pro mě v tomto životním cyklu jasná priorita. Strašně moc bych chtěl poděkovat Gymnáziu v Jihlavě, že mi vycházejí vstříc a pomáhají mi.