22. 6. 2024

Rozhovor s Jiřím Hoškem: Jak vznikal podcast Angličan? Jak se stát náhodou novinářem i názor na český fotbal!

Uznávaný, nejen sportovní, novinář, který se ke své profesi dostal vlastně náhodou. O této příhodě, své misi v zahraničí, populárnímu podcastu Angličan a mnohém dalším se Jiří Hošek rozpovídal v exkluzivním rozhovoru pro magazín Fórum Sport.

Jak  se náhodou stát novinářem? Proč fandí Tottenhamu a jak vznikal oblíbený fotbalový podcast Angličan? Čtěte dále!

Píše se, že vaše kariéra novináře začala velkou náhodou. Původně kvůli vašim kamarádům, kteří vás roku 1996 bez vašeho svolení přihlásili na konkurz do sportovní redakce Českého rozhlasu. Byl jste na ně tehdy naštvaný nebo byl sport přesně to o čem vás bavilo psát?

🗣 Proč bych měl být naštvaný? Byl jsem naopak rád, Radiožurnál jsem tehdy hltal a byla pro mě pocta s ním začít spolupracovat. Já celkem brzy už v roce 1997 přešel do zahraniční redakce, ale se sporťáky pořád úzce spolupracoval.

Pamatuju si, že jsem svůj první rozhlasový příspěvek udělal o squashovém turnaji. Po fotbalu jsem tehdy ani nepošilhával. Jako začátečník jsem byl rád, že jsem se naučil napsat jednoduchou zprávu. Vlastně jsem teď hrozně rád, že jsem jednotlivé “fáze vývoje” nepřeskočil, začal od píky a postupně šplhal nahoru.

Přes 21 let jste pracoval pro jedno z nejvlivnějších rádií v Česku. Co vás dovedlo k tomu, že po tak dlouhé době hájení barev Českého rozhlasu jste odešel?

🗣 Únava materiálu v kombinaci s výbornou nabídkou. Nějak jsem najednou pocítil strašně intenzivně, že chci zkusit něco jiného, něco nového se naučit. Byl jsem všech těch 21 let v ČRo strašně rád, ale současně jsem teď hrozně rád, že jsem ten krok udělal, byť chápu, že to řadu lidí překvapilo.

Mimo sportu se hlavně věnujete i zahraničnímu zpravodajství. Působil jste v Německu nebo Anglii a vždy předával stručné informace. Máte nějakou vzpomínku, kterou si vždy vybavíte při přemýšlení nad životem v cizině?

🗣 No, já bych zpochybnil to slovo “stručné,” 🙂 vždycky jsem míval potíže se stopážovou kázní. Vzpomínek mám samozřejmě spoustu. Naučil jsem se třeba přemýšlet v němčině a v angličtině, osahal si jiné kultury, zvyky, pohled na život. Moc bych si přál, aby si víc Čechů zkusilo život v cizině nad rámec týdne pod stanem na Makarské. Myslím, že by to dotyčným a celému Česku velmi prospělo.

Do popředí fotbalových fanoušků jste se asi nejvíce dostal díky úspěšnému podcastu Angličan. Jak došlo k jeho vzniku?

🗣 Angličan je takový garážový projekt. Já si vlastně upřímně řečeno na ten prapůvod úplně nepamatuju. Hanka Němečková, šéfka našich podcastů chtěla rozjet první audio projekt a potkalo se to s mojí představou povídat si zasvěceně, ale tak nějak na pohodu o Premier League.

Napřed to byla totální improvizace a 20 minut jsme si povídali o tom, co nás zaujalo v anglickém fotbale. Rok poté tu máme hodinový, velmi strukturovaný pořad, jehož příprava a postprodukce dnes zaberou dva dny.

Mám spoustu dalších nápadů, co zlepšit, hlavně co do komunikace s posluchači a dalšího rozpracování témat z Angličana na našem webu seznamzpravy.cz a na sociálních sítích. Zároveň bych nesměle připomněl, že Angličan je jen jednou z mnoha mých pracovních aktivit.

V Seznam zprávách působí společně s vámi další esa svého oboru. Nebudeme se hádat o tom, že Luděk Mádl nebo Jaromír Bosák jsou dost zvučná jména a osobnosti. Jaký s ním máte vztah? A jak dobrá spolupráce s nimi je?

🗣 Výborná. Oba jsou na slovo vzatí odborníci, pracovití jedinci a současně kamarádi. Velmi dobře spolu vycházíme a navíc máme úctu a respekt k práci toho druhého. Proto nám to, myslím, funguje.

Vaším oblíbeným fotbalovým týmem je Tottenham Hotspur. Kde se vzala láska, kterou ke klubu opěvujete?

🗣 To je jako byste se zeptal libovolného muže či ženy, jak se zamilovali do svého partnera. To se přece nedá říct, kde se to vzalo. Prostě se to stalo. Ale ta “hloubka” toho vztahu ke Spurs se nepochybně vzala až během pobytu v Londýně. Řekl bych, že během ligového zápasu v dubnu 2013 na “starém” White Hart Lane, kdy Spurs během pár minut otočili z 0:1 na 3:1. Když dal Bale gól na 3:1, myslel jsem, že hlavní tribuna spadne.

Jak vidíte současnou situaci Spurs? Myslíte si, že fotbal pod Mauriciem Pochettinem byl lepší než styl, kterým se předvádí Jose Mourinho?

🗣 Po loňské, velmi bolestivé sezóně se situace nepochybně zlepšila. Není to, měřeno krásou, takový rokenrol, jako pod Pochettinem, ale současně teď pod Mourinhem věřím, že každý zápas můžeme vyhrát a to i za situace, kdy budeme opticky horší a budeme mít mnohem menší držení míče.

Máte jeden z nejúspěšnějších podcastů v Česku i na Slovensku. Jaký máte cíl do konce roku nebo si už myslíte, že už tu laťku nejde posunout výš?

🗣 Děkuju. 🙂 Je jeden z nejúspěšnějších sportovních podcastů, celkově asi úplně ne. Laťka se určitě posunout dá, to je bez debat. My si nedáváme cíle v tom smyslu, že chceme dosáhnout na tolik a tolik stažených dílů a přehrání na webu. Chceme zanechávat viditelnou stopu, nesedět “na zadku,” zvát zajímavé hosty a zapojovat posluchače, jejichž názorů si velmi vážím a cením si každého mailu, který mi pošlou.

Vlastně máme velký cíl pro dobu post-covidovou – uspořádat asi někde mimo Prahu velké “Pivo s Angličanem” spojené s živým natáčením podcastu, které by současně bylo setkáním s fanoušky. Už mám tolik pozvání na pivo a panáka, že nejspíš budu úplně namol. 🙂

Když jste žil pracovně v Anglii navštívil jste i dost zápasů. Který vám ale nejvíce utkvěl v paměti?

🗣 Jeden jsem už zmínil. Napadá mě třeba duel z prosince 2017 na Emirates, kdy Arsenal prohrál s Man United. Nikdy jsem neviděl brankáře na vlastní oči zachytat tak, jako tehdy de Geu. Nebo v Newcastlu zápas domácích zase s United (3:3), kdy Magpies uctívali památku zesnulého Pavla Srníčka. To bylo taky silné, ale z jiného důvodu.

Hodně jste aktivní na Twitteru kde máte přes 24 tisíc sledujících. Co vás na něm tak zaujalo a v čem je jiný než Facebook nebo Instagram?

🗣 Nějak mi sedí to, že se tam lidi nemůžou tolik vypindávat. Hodně jsem mu propadl v Británii kvůli čistě novinářským potřebám. Facebook mě nějak přestal bavit a na Instagram si přijdu už starý. Vždycky se musím ptát dcery, jak se co dělá. 🙂 Můžu tady oznámit, že už velmi brzy vzniknou účty Angličana na Twitteru a Instagramu. Fanoušci by tam měli najít plno přesahových informací, nejen o zákulisí podcastu.

Který fotbalový klub je podle vás zaručeně nejoblíbenější v Anglii? Když samozřejmě nepočítáme Tottenham 😀

🗣 Pořád Manchester United.

Už párkrát došlo v Angličanovi k probrání kauzy Romana Berbra. Jaký na to máte názor vy? Jak byste shrnul celý případ a myslíte si, že bude každý potrestán?

🗣 To by vám mnohem lépe shrnul Luděk Mádl. Je to hlavně vynikající ilustrace toho, že Roman Berbr byl v českém fotbale kápo, jehož nikdo relevantní nemohl ignorovat. Vypadá to, že ho buď lidi upláceli, podíleli se s ním na korupci, ujišťovali ho o své loajalitě nebo mu vysílali signály, že proti němu nic nepodnikají.

Pevně věřím, že policie má v této kauze “nabito” a obžaloba bude dostatečně robustní. Rozsudek by byl důležitým pilířem “de-berbrizace” českého fotbalu, ale nikoli jediným.

Fotbal je otiskem toho, jak je česká společnost nastavená. Bují v ní korupce, klientelismus a další nešvary. Nebyl bych přehnaně optimistický, že i když dojde k úspěšnému očištění fotbalu od věrných pana Berbra, že se okamžitě vytratí všechny prasárničky, které se dějí na nejrůznějších úrovních.

V současný době hraje v nejvyšší anglické lize Tomáš Souček a Vladimír Coufal. Oba dva se předvádí ve skvělém světle i v reprezentaci. Jaké vidíte šance národního týmu na Mistrovství Evropy 2021?

🗣 Bude strašně záležet na tom, v jaké formě a zdravotním stavu budou klíčoví hráči našeho národního týmu. Ruku na srdce, národní týmy Anglie a Chorvatska jsou lepší, než český výběr, což neznamená, že při výjimečné konstelaci okolností nemůžeme uspět.

Škoda, že nehrajeme s Anglií úvodní zápas. Se Skotskem zase hrajeme v Glasgowě, takže ani tam to není žádná loženka. Pořád vidím v tomhle národním týmu něco dobrého. Reprezentace potřebuje ustálit své výkony na nějakém vyšším standardu. Poslední dobou tam byly velmi povedené poločasy a současně některé vyloženě mizerné. Na můj vkus moc výkyvů.

Jaký máte názor na českou FORTUNA ligu? Myslíte si, že brzy uvidíme více Čechů v Premiér League?

🗣 Myslím, že se FORTUNA liga pomalu dál zlepšuje. Byl bych rád, kdyby se zlepšovala nejen sportovní úroveň, ale liga jako produkt. Hezčí stadiony, lepší občerstvení, lepší toalety, větší zábava, pestřejší informace. Aby ta konzumace fotbalu byla příjemnější.

Někdy se člověk dívá na pěkný mač, ale to prostředí a prožitek je jako přepálený olej, ve kterém plave karcinogenní klobása. Souček s Coufalem teď fungují jako skvělí ambasadoři pražské Slavie.

Jestli na Ostrovy přestoupí ještě nějaký slávista a bude se mu dařit, ale hlavně, pokud se Čechům povede Euro, mohli by touto vyšlapanou cestičkou proběhnout další jednotlivci. Ale na nějaký masový příliv Čechů do Premier League to teda fakt nevidím.