1. 5. 2024

Olympijským vítězům vypálil rybník Australan Neumann! Jak závod probíhal?

Australan Max Neumann zastínil největší jména mužského triatlonu když ovládl historicky první závod PTO European Open na Ibize.

Velká část příprav se točila kolem všech olympijských vítězů od roku 2008 – Jana Frodena (GER), Alistaira Brownleeho (GBR) a Kristiana Blummenfelta (NOR) – a bylo skvělé vidět toto trio v dobré kondici a náležitě motivované závodit.

A co víc, všichni tři olympijští vítězové byli v popředí po celou dobu závodu, přičemž Brit Alistair Brownlee vedl od začátku běhu a ostatní dva byli jen o minutu zpět na dostřel.

Ale zhruba v polovině 18kilometrového běhu to byl Neumann, který je aktuálně na 7. místě světového žebříčku a loni na mistrovství světa IRONMAN v Koně obsadil pěkné čtvrté místo, kdo se dostal před Brita a už se neohlédl.

Blummenfelt se sice zdánlivě přiblížil a na každé časové kontrole si připsal několik vteřin zpět, ale měl příliš mnoho práce a musel se spokojit s druhým místem se ztrátou 27 vteřin.

Magnus Ditlev (DEN) doplnil stupně vítězů (na kterých byli tři závodníci nejvýše postavení v žebříčku PTO), Frodeno a Brownlee, kteří se vrátili do akce po zranění, byli čtvrtí, resp. šestí. Na pátém místě se mezi ně vklínil Jason West (USA).

Plavání ovládl Royale

Na plážovém startu dvoukilometrového plavání v neoprénu se před vstupem do vody udělalo několik kroků na písku Platja De Ses Figueretas a podmínky byly v podstatě ideální, v tomto místě prakticky bez proudu.

Australan Aaron Royle – druhý, který opustil vodu na PTO Canadian Open, a první na loňském PTO US Open – byl podle mnohých favoritem na vedoucí pozici a náležitě to splnil.

V polovině cesty na výjezdu z vody byl však jen o zlomek před druhým Janem Frodenem (GER) a třetím Alistairem Brownleem (GBR) z Austrálie a tak to zůstalo i na druhé smyčce ve vodě.

Vzadu však došlo k jasnému rozdělení, prvních deset se vešlo do 20 sekund, ale pak už byl odstup od vedoucího závodníka více než minutový.

Další sedmičku s Roylem, Frodenem a Brownleem tvořili Frodenův tréninkový partner Kyle Smith (NZL), Andreas Salvisberg (SUI), Florian Angert (GER), Tom Bishop (GBR), Daniel Baekkegard (DEN), Max Neumann (AUS) a Ben Kanute (USA).

Úřadující olympijský vítěz Kristian Blummenfelt (NOR) byl po plavání dvanáctý se ztrátou něco málo přes minutu, zatímco hrdina loňského ročníku Challenge Roth Magnus Ditlev (DEN) byl jen o několik sekund zpět.

Pomalý přechod Ditleva však způsobil, že na začátku kola měl ztrátu blížící se minutě a půl, zatímco Frederic Funk (GER) měl důvod být vděčný technickému týmu, který si všiml, že mu praskla zadní pneumatika, ještě než vylezl z vody, a dokázal ji vyřešit, aniž by ztratil kus času.

Ditlev na kole dotáhl čelo

Netrvalo dlouho a čelní desetičlenná skupina se ztenčila, přičemž se v čele závodu střídaly velcí hráči.

Salvisberg, Angert a Baekkegard byli těmi, kteří nedokázali akceptovat nastolené tempo.

V polovině závodu se však ke zbývajícím závodníkům v čele připojila dvě velká jména: uberbiker Ditlev se protáhl polem a vzal s sebou Blummenfelta.

Na 80kilometrovém úseku na kole se také poprvé v závodě PTO objevil systém RaceRanger pro detekci průvanu, v provozu byla 20metrová zóna průvanu – naštěstí se do akce nepromítly žádné penalizace.

Na třetím ze čtyř 20km okruhů se to začalo trochu tříštit a Neumann, Smith a Brownlee si vytvořili malý odstup od ostatních.

Opět to byl ale Ditlev, kdo ji překonal, když se ze tří stali čtyři.

Nyní se také vytvořila čtyřčlenná skupina pronásledovatelů ve složení Royle, Bishop, Frodeno a Blummenfelt, protože Kanute se začal vzdalovat.

A tak to většinou zůstalo i při vjezdu do T2, kdy Smith vedl o zlomky, ale ne na dlouho, protože ho předskočil Brownlee.

Druzí olympijští vítězové – Blummenfelt a Frodeno – nastupovali do běhu bok po boku s téměř přesnou minutovou ztrátou. Hra začíná!

Neumannův úprk za slávou

Na začátku 18kilometrového běhu to pro Brownleeho vypadalo dobře, když si vytvořil téměř půlminutový náskok.

V polovině trati se však dotahující Neumann zvedl, proběhl kolem něj a vydal se na sólovou cestu do cíle.

Největší hrozbu pro nej představoval Nor Blummenfelt, který se postupně propracoval na druhé místo a 1,5 km před cílem snížil ztrátu na necelých 20 sekund.

Když se však po závěrečném obratu viděli, Neumann znovu kopl, aby zpečetil vítězství a vlastně norské hvězdě přidal ještě několik vteřin.

Australan si za skvělý výkon na Ibize vysloužil první cenu ve výši 100 000 dolarů a zdá se, že tento výkon v tak silném poli ho jistě posune dále v žebříčku.