14. 7. 2024

TOP 4 největší hrdinové letošního Czechmana!

Přes 600 triatlonistů se postavilo v sobotu 3. června na start závodu CZECHMAN, kterým nedaleko Pardubic odstartoval nový ročník Českého poháru v dlouhém triatlonu.

Jaké přinesl příběhy a hrdiny? Tady jsou čtyři, které mne zaujaly nejvíce.

#4 Stádník aneb nová kometa na obzoru?

Jako uragán vlétl do kategorie elite teprve 20letž závodník z Bižuterie Jablonec.

První vlaštovkou byl už květnový Poděbradský triatlon, kde Jakub vybojoval bronz před celou řadou ostřílených borců.

Jenže na Czechmanovi ho čekala první půlka v kariéře a málokdo čekal, že by se mohl zapojit do boje o medaile.

Ve vodě ztratil Stádník na nejlepší 2 minuty, což bylo asi více než doufal. Jenže na kole zajel třetí nejlepší čas a na závěrečný půlmaraton vyrážel na senzační bronzové příčce.

Do cíle největšího českého triatlonového závodu nakonec dorazil na čtvrté příčce v úžasném čase 3 hodiny 56 minut a 30 vteřin.

Debut jako hrom a ostřílení bardi mají rázem nového vyzyvatele.

#3 Soukup a jeho běžecká stíhačka

Mezi zmíněné ostřílené bardy českého triatlonu bezesporu patří Petr „Souky“ Soukup.

Na Czechmana se vrátil po třech letech s cílem porvat se o nejvyšší příčky jako vždy.

Skvěle mu vyšlo plavání, když přivedl skupinku největších favoritů do první depa. Na kolo naskakoval z nich jako první, jenže vysedal jako poslední.

Cyklistika je dlouhodobě Soukupova nejslabší disciplína a na Czechmanovi mu nejeden konkurent jasně ukázal záda.

Do druhého depa přijel ve dvojičce s Janem Šnebergerem na 6-7.místě s obří ztrátou na čelo. Na Wohla skoro 10 minut na medailové umístění minut pět.

To zní i na střední triatlon jako příliš velké soustu, že? Jenže jak mu soupeři ukazovali záda na kole, Soukup se jim to rozhodl vrátit na běhu.

Hned od prvních metrů se nadechl k famózní stíhací jízdě a postupně udolával jednoho závodníka za druhým až se do dostal k té době druhému Tomáši Řenčovi.

Silou vůle zdolal v závěrečných stovkách metrů i jeho a doběhl si pro stříbro. Toho dne nikdo rychleji neběžel ani omylem.

Souky zvládl závěrečný půlmaraton za 1 hodinu a 11 minut a 42 vteřin čímž si udělal i vlastní osobák. Ani na čistě běžecké akci Pražský půlmaraton neběžel rychleji a to za sebou neměl 2 kiláky plavání a 90 kilometrů v sedle.

Klobouček a těšíme se na další výkony.

#2 Z amatérky je Besperát královnou Czechmana

Přiznám se, že o Barboře Besperát jsem poprvé slyšel až z loňského dokumentu o Češích co se kvalifikovali na Havaj.

Pražská závodnice se triatlonu věnuje od roku 2018 a ještě do letošního jara se trénovala jako hobby závodnice sama.

Ještě po výlezu z písníku Hrádek to nevypadalo, že by se měla zrodit senzace. Vždyť na první Zuzanu Pičmanovou ztratila Besperát ve vodě propastných 8 minut.

Jenže na kole se druhým nejrychlejším časem dostala na dostřel čelu závodu a běžecké boty obouvala jako čtvrtá.

Už ve druhém ze čtyř okruhů se pak 34letá závodnice propracovala na první místo a cílovou branou proběhla v čase 4:27:56.

Z půlmaratonem na 1:22 minut by se neztratila ani mezi muži. Jen dvacet jich bylo rychlejší než Besperát.

#1 Pavel Wohl jako nová česká jednička

Triumf Pavla Wohla není žádnou senzací. Naopak, on sám přijížděl vyhrát a jako favorita číslo jedna jej vnímala většina triatlonové veřejnosti.

Pavel měl za sebou letos už několik hodně dobrých výkonů.

Na skvělý výsledek zadělal pražský závodník už ve vodě, když vylezl bok po boku s nejlepšími.

Právě v plavání na soupeře většinou Pavel ztrácí a na kole pak čelo dojíždí. Tentokrát se žádné dojíždění nekonalo a jakmile vítěz Czechmana z roku 2021 šlápl do pedálů, všem svým soupeřům zmizel.

Cyklistickou tratí proletěl jako vítr v čase 2 hodiny a 5 minut. Druhému Tomáši Řenčovi nadělil pět minut a bylo rozhodnuto.

Škoda, že nestartoval jiný excelentní cyklistika Lukáš Kočař. Oba s Pavlem Wohlem patří i v mezinárodním měřítku mezi nejlepší bikery a jejich souboj na domácí půdě by mohl být v budoucnu ozdobou sezony.

Než se Řenč a spol. přezuli do tenisek, Pavel už měl náskok skoro půl druhého kilometru. Velká rezerva Pavla uklidnila a tím, že nebyl pod stresem, dokázal podat skvělý běžecký výkon.

Cílovou pásku protnul v historicky nejrychlejším čase co kdy kdo na Czechmanovi zajel. Jeho hodnota zní 3 hodiny 49 minut a 24 vteřin.

Závodník z Radotína potvrdil, že se na letošní sezonu připravil z českých eliťáků nejlépe. V sezoně Wohla čeká debut na ironmanských tratích.

„Možná bude někomu připadat, že nemám pokoru, ale v hlavě jsem si nastavil velký milník: chtěl bych dát dlouhý triatlon pod osm hodin,“ prozrazuje.

Takový výkon by Pavlovi mohl otevřít dveře i do startovních listin elitních závodních podniků, kde se závodí už o poznání tučnější prize money.