16. 4. 2024

Na Ibize se schyluje se k souboji 3 olympijských vítězů! Kdo bude favorit?

Zdroj: Depositphotos

Ve světě dlouhého triatlonu si čím dál lepší jméno buduje organizace PTO, která za týden na Ibize pořádá závod European Open a zejména mužská startovka budí respekt.

Ve španělské Ibize to nebude ironmanský závod, ani poloviční vzdálenost. Závodit se bude na 100 km (2 km plavání, 80 km kolo, 18 km běh).

Štědrá finanční dotace pak přilákala nejlepší triatlonisty z celého světa a to včetně tří olympijských vítězů.

Mezi současnou absolutní špičku mezi triatlonisty na dlouhých i krátkých distancích patří Nor Kristian Blummenfelt. Olympijský vítěz z Tokia a bronzový z loňského hawajského ironmanu.

Po 20 měsících závodní pauzy a zdravotních patáliích se vrátí král někdejší král dlouhých tratí Jan Frodeno, trojnásobný šampion z Kony a olympijský vítěz z Pekingu 2008.

Stejně jako Frodeno, i dvojnásobný olympijský šampion z Londýna 2012 a Ria 2016 Alistair Brownlee strávil v posledních měsících více času na rehabilitačním lůžku než na závodních tratích.

Na startovní listině jsou pak další skvělí závodníci jako Dán Magnus Ditliev, Frabcouz Leon Chevalier nebo Američan Ben Kanute.

Pozornost diváků bude jistě přitahovat souboj tří olympijských vítězů, kteří se v tomto složení sejdou na startovní čáře vůbec poprvé.

Půjde o epický souboj, který se zapíše do dějin dlouhého triatlonu? Nejspíše to tak nebude, byť by si to nejeden fanoušek přál.

Důvodem jsou už výše popsané zdravotní patálie Frodena a Brownleeho, kteří nebudou vyzávodění.

Legendární Němec oslaví v srpnu 42. narozeniny a sám připustil, že letos dost možná závodí mezi profesionály naposledy.

Brit Alistair Brownlee je považován za možná nejlepšího triatlonistu na krátkých tratích, jenže v delších závodech to není ono.

Tu a tam se sice blýskne triumfem na některém ze závodů nižší kategorie (Swansey, Švédsko), ale tyto úspěchy přebíjí dlouhý seznam závodů, do kterých nenastoupil nebo je nedokončil.

Frodeno aktuálně ani není v žebříčku a Brownlee je na 40.místě. Oba olympijští šampioni tak museli od pořadatelů dostat divokou kartu.

Právem, jelikož jejich účast zvedne zájem o celý závod, ovšem opravdu budou připraveni bojovat o medailová umístění?

Bude překvapením, pokud ano. Nikdy neodepisujme takové legendy, ale favorité na triumf nejsou.

Norský stroj Kristian Blummenfelt prožívá nejlepší roky své kariéry a pozici jedničky bude chtít na Ibize jednoznačně potvrdit.

O papírově největšího vyzyvatele přišel ještě před startem. Francouz Sam Laidlow, stříbrný z loňské Hawaie, z osobních důvodů odstoupil.

Závod se koná už příští sobotu 6. května od 8:15. Živý přenos lze sledovat na stanici Eurosport 2 nebo na stránkách organizace PTO.