17. 6. 2024

Olympiáda přece bez hráčů NHL? Covid vše komplikuje!

NHL odložila před Vánoci dalších dvanáct zápasů kvůli zvýšenému počtu pozitivních testů na koronavirus. Jedná se o zápasy, kdy by týmy musely cestovat z USA do Kanady a naopak. Vedení ligy rovněž oznámilo, že rozhodnutí o účasti hráčů na zimních olympijských hrách v Pekingu bude přijato v nejbližších dnech.

Počet odložených zápasů se tak zvýšil na 39, přičemž pouze dva z nich byly mezitím odehrány v nových termínech. Liga v noci na neděli oznámila odložení dvanácti zápasů.

NHL již v sobotu přistoupila k přísnějším opatřením, aby zabránila šíření koronaviru. K tomuto kroku přistoupila v reakci na rostoucí počet pozitivních případů mezi hráči a členy týmu v důsledku nové varianty omikronu. Opatření, která zahrnují každodenní testování, potrvají do 1. ledna.

Kromě toho je ve hře také pravidelné testování před jednotlivými zápasy týmů, u nichž virus propukl. Hodnocení jejich účinnosti musí být dokončeno nejpozději do 7. ledna.

Odložení jednotlivých zápasů může způsobit i problémy s uvolněním hráčů na zimní olympijské hry 2022 v Pekingu, které začínají 4. února. Hráči NHL se zúčastnili všech zimních olympijských her v letech 1998 až 2014, ale v Pchjongčchangu 2018 chyběli.

To se má v Pekingu změnit na základě dohody s hráčskou asociací NHLPA. Podle komisaře ligy Garyho Bettmana je hlavním řešením účast na zimních olympijských hrách, ale liga má čas do 10. ledna, aby od dohody odstoupila bez finančního postihu.