15. 6. 2024

Olivier Giroud: Ještě není čas odejít!

Boxer Joe Louis, šampion těžké váhy, při odchodu na odpočinek prohlásil: „Dělal jsem maximum, co jsem dokázal s tím, co jsem měl.“ Postoj, v němž by se našel Olivier Giroud. Nevyniká dokonalostí a má dost chyb, ale polevil někdy? Ne. Chelsea dobře ví, proč s tvrdě pracujícím veteránem prodloužila smlouvu.

Když v roce 2012 dorazil do Arsenalu, šili do něj ze všech stran. Srovnávali ho z elegantními hráči jako Thierry Henry nebo Dennis Bergkamp. Gunners navíc právě opustil 40ti gólový Robin van Persie.

Giroud neuchvacuje. Nemá kouzlo a styl mnohem talentovanějších hráčů. To ovšem neznamená, že si nevyvinul vlastní šarm a že není platný. Kdekoli byl, všude pálil ostrými.

Urostlý válečník si razil cestu odspodu. Kdepak elitní akademie nebo mládežnické reprezentace. Giroud hrál třetí francouzskou ligu (Istres), pak druhou (Tours) a Ligue 1 okusil až ve 24 letech.

Pohádka. Ve druhé sezoně s Montpellierem – týmu neznámých hráčů – dobyl titul! On sám nastřílel 21 branek a byl králem ligových kanonýrů. Do Arsenalu si ho vyhlédl slavný francouzský lodivod Arsené Wenger. V klubu Kanonýrů se pak etabloval na jednoho z respektovaných střelců ostrovní soutěže.

V lednu 2018 přišlo stěhování v rámci Londýna. Giroud vyměnil Gunners za modrý dres Blues a po boku Edena Hazarda zdvihl brzy dvě trefeje – FA Cup a Evropskou ligu. „Pro mě je jedním z nejschopnějších středních útočníků na světě,“ sklonil mu Hazard poklonu.

Statistiky bohužel nezachycují, jak Giroud vylepšuje své spoluhráče. Vyvíjí tlak na obránce, svádí těžké fyzicky náročné souboje. Křídla těží z toho, že jim otevírá prostor.

Francie vyhrála mistrovství světa 2018 s Giroudem na hrotu, přestože jedinkrát skóroval. Jenže zápas co zápas neúnavně bojoval a do posledního dechu podporoval Griezmanna a Mbappého.

Od minulého léta šéfuje v Chelsea Frank Lampard, který rád sází na mladé. Mnozí viděli stárnoucího Girouda (34) už na odchodu. Zájem o jeho služby projevilo hned vícero elitních klubů.

„Byl jsem zklamaný,“ přiznává Giroud. „Poslední přestupový den jsem stále doufal, že odejdu. Volal jsem si s Contem, který mě do Chelsea přivedl, hodně mě chtěl.“ Jenže Chelsea za něj nesehnala adekvátní náhradu do útoku, a tak musel zůstat.

Hořkost záhy přebolela a na jaře se Giroud chytil. Trefil se hned 8x a Chelsea dotáhl do Ligy mistrů. Odměnou mu byla prodloužená smlouva. Gary Linker napsal: „Olivier Giroud je jedním z nejvíce nedoceněných hráčů v Premier League.“

„Mám rád vůdce,“ prohlásil Frank Lampard. Mladí hráči potřebují v šatně borce jako Giroud nebo Azpilicueta. Dny Oliviera na Stamford Birdge tak ještě nejsou sečteny. Týmu má stále co nabídnout. Jeho epochální čtyřgólové představení v Seville mu ještě dodalo evropský kredit.