28. 3. 2024

Jan Blažíček aneb příběh fotbalisty – novináře, který zkouší štěstí v Anglii

Fotbalu a zvláště tomu v Anglii rozumí jako v Čechách málokdo. Jan Blažíček prošel akademiemi předních českých týmů jako je Slavia Praha nebo Mladá Boleslav. Jeho fotbalová cesta bude mít pokračování na prestižní anglické univerzitě v Southamptonu. Znáte jeho příběh?

Fotbal Jan Blažíček nejen hraje, ale také o něm umí přemýšlet, analyzovat a psát. V malém rybníku české fotbalové žurnalistiky už není tak úplně neznámé jméno. Jeho analýzy zejména ostrovního fotbalu si získaly své fanoušky i na renomovaných předních sportovních servrech.

Jaké je anglický univerzitní fotbal? Jak se stát certifikovaným analytikem a zvítězí u Jana žurnalistika nebo fotbal? Čtěte exkluzivní rozhovor, který Jan Blažíček poskytl pro sportovní magazín Fórum Sport.

Je ti teprve 19 let a už jsi mohl psát jako plnohodnotný novinář pro Lidovky, Ruik nebo Žongl. Jak se ti to povedlo a co si pro to musel udělat?

🗣 Můj první krok nebyl vůbec plánovaný. Chtěl jsem jen zjistit, zda by mě bavilo vedle hráčské kariéry také o fotbalu psát, a tak jsem vytvořil krátký článek z jednoho zápasu Wolves a odeslal ho šéfredaktorovi Ruiku, kterému se velice líbil. Následně jsme se už jen domluvili na spolupráci. Momentálně píšu pouze pro Žongl, kde jsem dostal volnou ruku ve tvorbě fotbalových analýz z anglického prostředí.

Co musí udělat cizinec z úplně jiné země pro to, aby se dostal na univerzitu v Anglii? Jsou nějaké aspekty podle čeho vybírají lidi?

🗣 Požadavky jsou na každé univerzitě trochu jiné. Záleží hodně na oboru, kterému se chcete věnovat. Nicméně šanci má každý. O tom, jak velká ta šance je, rozhoduje každý student sám.

Prestižní univerzity hledají top studenty, to je pochopitelné. Kouká se na prospěch ze střední školy, hlavně tedy z maturitního ročníku, nezbytná je velmi dobrá znalost angličtiny, to je úplný základ. Já jsem na fotbalovém oboru, zajímal je i můj vztah ke sportu a předchozí zkušenosti.

Jakým způsobem si vyděláváš při studijním životě v Anglii?

🗣 Hledám si zde práci, která by se dala zkoordinovat se studiem i fotbalem. Jako přivýdělek mám žurnalistiku a doufám, že již brzy podepíšu smlouvu se svým klubem. Ve hře je aktuálně i možnost stipendia, jelikož tu máme univerzitní tým, kterému bohužel zatím nezačala soutěž.

Je velký rozdíl mezi Meteorem, kde jsi hrával před přestupem, a AFC Stoneham nebo jsou to kvalitně podobné týmy?

🗣 Nechci se nijak dotknout Meteoru, ale pro mě to byl určitě krok kupředu, za tím si stojím. Je těžké srovnávat ten systém soutěží u nás a v Anglii. Tady je i tým z 10. ligy velmi silný, stačí se podívat na některé utkání FA Cupu.

Akademie Slavie, Mladá Boleslav nebo Meteor Praha? V jakém klubu ses cítil nejlépe?

🗣 Jednoznačně ve Slavii! Jsem a vždy také budu vděčný za těch deset let, které jsem tam strávil. Pro ten klub bych vždy odevzdal maximum, ať už na hřišti nebo mimo něj. Na angažmá v Bolce i v Meteoru vzpomínám jen a jen v dobrém, také jsem zde prožil nezapomenutelné momenty a poznal spoustu super lidí!

Za Meteor jsi měl ty a tvůj tým možnost hrát v prvním kole MOL CUPU. Bohužel jste prohráli 1:0. Tehdy jsi odehrál celý zápas. Jaké byly tvoje pocity?

🗣 Prohráli jsme, takže hlavně zklamání. Cítili jsme, že jsme z toho utkání mohli vytěžit více. Osobně mám hodně rád pohárové zápasy, bohužel tenhle pro nás nedopadl nejlépe.

Kde se vidíš za 5 let? Očekáváš, že budeš směřovat spíše k fotbalové žurnalistice než k aktivnímu hraní?

🗣 Vidím se ve fotbalovém prostředí, kde se cítím jako ryba ve vodě. Chtěl bych aktivně hrát co nejdéle to jen půjde a vedle toho si zkusit i nějakou další roli. Analytik, skaut, možná i trenér, kdo ví.

Vidáme tě hrát na postu záložníka nebo obránce. Která role je ti bližší?

🗣 Spíše střední záložník, ale je mi to asi jedno. Beru to jako výhodu, že můžu zahrát na více postech a trenér ví nejlépe, kde týmu pomůžu nejvíce!

Jaké jsou tvé plány do budoucna?

🗣 Mám v plánu se postupně přibližovat svým cílům, tedy dokončit univerzitu, vypracovat se jako hráč v anglickém fotbale a najít si uplatnění v nějakém TOP evropském klubu na pozicích, které jsem již zmínil.

Povedlo se ti udělat certifikát fotbalové analytiky pod univerzitou FC Barcelony a také licenci C fotbalového trenéra. Koho jsi musel kontaktovat, abys tohle mohl zařídit?

🗣 Stačí se jen registrovat. Opět je to něco, co je dostupné každému, kdo má zájem. Samozřejmě to něco stojí. Peníze, čas, tvrdou práci. Stačí tedy rozkliknout webovky, tam se dá vše snadno najít. Pak už vás čeká kurz, kde se snažíte získat certifikát.

Co tě nadchlo za tu dobu, co jsi na univerzitě?

🗣 Nejvíce asi to, že necítím takový tlak a nechuť k učení jako na střední škole a to především proto, že se věnuju tomu, co mě nejvíce baví, fotbalu. Nadchl mě neuvěřitelný přístup všech lektorů a zázemí, kterým univerzita disponuje.

Už sis všimnul nějakých rozdílů mezi Anglii a Českem?

🗣 Těch rozdílů je spoustu ve všech směrech. Tréninkové jednotky jsou lépe organizované a intenzivnější. Lidé mi zde přijdou otevřenější a vstřícnější. Nikdo si tu nikomu nic nezávidí, nikdo si na nic nehraje. Počasí je samozřejmě více deštivé. Cenově je to tu vše také hodně posunuté.

Mohl si už trénovat s novým týmem nebo ti pandemie zatrhla plány?

🗣 Ano, s týmem už nějakou dobu trénuji, bohužel stále čekám až se vyřeší pár nejasností s mým přestupem. V roce 2021 už bych měl být právoplatným hráčem Stonehamu a zúčastnit se i nějakých zápasů, nemůžu se dočkat!