3. 12. 2024

Oktagon MMA? Od televizní reality show přes vyprodanou O2 arénu až do Evropy!

Bitky a adrenalin táhnou. V posledních letech patří mezi nejsledovanější sportovní organizace OKTAGON MMA, která pořádá turnaje smíšených bojových umění.

Není to zase tak dávno, co nebylo MMA jako sportovní odvětví bráno příliš vážně. Veřejnost považovala bojovníky za agresory a těm chyběla podpora, aby dokázali změnit globální vnímání tohoto sportu ve svůj prospěch.

Avšak v myslích dvou mužů s naprosto odlišnými povahami se odehrávalo něco zcela jiného.

I když si o sobě Ondřej Novotný a Pavol Neruda věděli delší dobu, pravděpodobně tehdy netušili, že jejich myšlenky směřují stejným směrem a osud je spojí dohromady.

Jejich příběhy a osobnostní rysy jsou tak odlišné, že právě tyto složky položily základy úspěšného fungování MMA organizace.

Důležitým spojovacím prvkem, který dal v roce 2016 vzniknout pilotnímu projektu Oktagon Výzva, bylo sdílené pojetí světa smíšeného bojového umění.

To, co jiní viděli jako neustálou agresi a primitivní chování, Pavol Neruda a Ondřej Novotný vnímali jako skvělou příležitost ukázat jedinečný charakter a umění vyjadřovat respekt k soupeři v jakékoli situaci.

„OKTAGON vznikl tak, že mě Palo Neruda oslovil s nápadem udělat televizní show ze světa MMA, dnes známou jako OKTAGON Výzva. Začali jsme to řešit a nakonec v Žilině u piva jsme se rozhodli, že on do toho dá své umělecké vlohy a já zase ty z televizního moderování a hlavně – v té době – více než 15 leté zkušenosti s moderováním, pořádáním a komentováním bojových sportů,“ vzpomíná Ondřej Novotný na zásadní milník.

Reality Show, kterou v Česku přenášela O2 TV Sport, se zúčastnilo 8 mladých zápasníků. Čtyři z Česka a čtyři ze Slovenska.

Výzva vyvrcholila 10. prosince 2016 na historicky prvním turnaji Oktagon 1, který se konal v pražské Sportovní hale Královce, kde ve finále první série Oktagon Výzvy zvítězil slovenský bojovník Gábor Boráros, který porazil Jakuba Běleho na škrcení a stal se první československou MMA superstar.

V dalším roce už organizace uspořádala tři galavečery a pod jejímu křídly se začali objevovat už zkušení zápasníci jako například Attila Végh.

Organizace pomohla k tomu, že zápasníci v České republice si dnes mohou přijít na slušné peníze. Na přelomu tisíciletí si vydělali 20 tisíc Kč za zápas, dnes elita kasíruje stovky tisíc za duel.

„S námi začal ten boom. Díky našemu vzniku se kluci, kteří na začátku brali za zápas několik stovek eur, stali hvězdami,“ zdůraznil Novotný.

Organizaci se povedlo oživit už téměř nevyužívanou, ale stále legendární pražskou Štvanici. Na konci července 2018 se zde také poprvé předával pás šampiona.

V duelu dvou těžkých vah zde Michal Martínek porazil ve 3.kole Michala Dittricha a stal se historicky prvním šampionem této organizace.

První vrchol Oktagonu přišel na podzim roku 2019.

Říkalo se mu „Zápas století“. Bývalý UFC zápasník Karlos Vémola se v listopadu 2019 utkal v O2 areně před dvaceti tisíci lidmi s Attilou Véghem. A přestože „Terminátor“ byl jasným favoritem, slovenský bijec ho knokautoval hned v prvním kole.

Beznadějně vyprodaná O2 aréna bouřila.

V letech 2020 a 2021, kdy celý svět zužovala koronavirová krize, se šéfové Oktagonu rozhodli přejít na PPV, tedy placené přenosy.

UŽ žádné smlouvy s televizemi, pokud se chtěl divák podívat na turnaj, musel zaplatit jako na vstupném. I díky tomuto přijmu byla organizace schopna pořádat turnaje v zavřených halách a přežít špatné roky.

Za sedm let existence, kdy organizace vyprodávala sportovní haly v Česku i na Slovensku, přišla expanze do zahraničí. Nejdříve Německo, pak Velká Británie.

A co dál? „Do budoucna chceme určitě Španělsko, potom asi ještě Francii, Belgii, Nizozemsko a severské země. V nich je podle mě velký potenciál. Jsou tam bojovníci. Vikingové to mají v krvi,“ má jasno promotér Oktagonu.