Česká bitva o wimbledonské finále? Jak se utkaly kamarádky Šafářová s Kvitovou!

Zdroj: Freepik

Psal se začátek července roku 2014, když na sebe na travnatých dvorcích All England Clubu narazily dvě reprezentační kolegyně a kamarádky Lucie Šafářová a Petra Kvitová. Nešlo o žádný přátelák, ale o životní bitvu…

Tehdy 24letá Petra Kvitová toužila podruhé v kariéře opanovat Wimbledon.

O 3 roky starší Lucie Šafářová ještě žádné finále grandslamu nehrála.

Historicky první české semifinále grandslamového turnaje zvládla lépe nasazená Kvitová. V duelu dvou kamarádek z jedné země zvítězila nad Lucií Šafářovou 7:6 (8:6), 6:1.

„Bylo to psychicky těžké. Jsme dobré kamarádky, Lucie hrála výborně,“ pochválila vítězka poraženou krajanku, kterou ten rok porazila i pošesté.

Šafářová i přes semifinálovou porážku ve 27 letech prožila životní turnaj. Hrála celou dobu výborně, ovšem Kvitová ji „sestřelila“ 24 vítěznými míči. Po vyrovnaném prvním setu česká jednička kurt zcela ovládla.

V úvodu Šafářová potvrdila, že wimbledonský centrkurt má opravdu zlváštní genius loci. Není jednoduché tam vstoupit poprvé, a ještě do prvního semifinále v kariéře. Možná proto Šafářové ze začátku vůbec nefungoval první servis. Kvitová si naopak pomáhala esy a díky tomu se dostala do vedení 2:0.

Šafářová se však postupně rozherála, vypořádala se s nepříjemnými returny české jedničky. Útočila z bekhendové strany, dobře se bránila, častěji chodila na síť.

První set byl nakonec vzácně vyrovnaný, soupeřky si pak držely podání až do konce. Přetahovaná dvou levaček dospěla až do zkrácené hry a opravdu rozhodl jediný míč.

V dramatickém tie-breaku za stavu 6:6 napálila Šafářová síť. Kvitová si pak dobrým servisem připravila forhendový útok do protipohybu. Za 51 minut udělala první krok k postupu, zakřičela si a se zaťatou pěstí se obrátila do své lóže, kde mimo jiných seděl i bývalý vynikající fotbalista Marek Jankulovski.

Kvitová znovu uspěla proti Šafářové v tie-breaku, v takových momentech se větší zkušenosti hodí. Šafářová na turnaji vůbec poprvé ztratila set.

Zajímavé bylo, že v prvním setu ani jedna Češka nevyužila jestřábí oko, které by prozkoumalo sporné dopady míčků.

Na techniku zřejmě Kvitová se Šafářovou zapomněly i ve druhé sadě.

Kvitová využila psychické výhody, vezla se na pozitivní vlně. „Snažila jsem se být soustředěná hned od začátku. Hned se mi povedl brejk. Pak už jsem dobře podávala,“ uvedla.

Šafářová se mohla vrátit do zápasu za stavu 1:3, ale při brejkbolu těžký bekhend nezvedla přes pásku. Další příležitost už nedostala, byla pod tlakem a i přes statečnou obranu padla.