19. 6. 2024

Oceněný Rashford dokazuje, že má velké srdce: Dát dětem to, co jsem jako malý neměl

Anglický fotbalista Marcus Rashford dostal od prince Williama medaili člena Řádu britského impéria za pomoc dětem ze znevýhodněných poměrů.

Čtyřiadvacetiletému útočníkovi Manchesteru United se podařilo v loňském roce přesvědčit britskou vládu, aby v období letních prázdnin hradila obědy dětem ze sociálně slabších rodin a angažoval se při koronavirové pandemii v množství charitativních organizací. Oceněný Rashford ujistil, že bude v činnosti pokračovat.

Dává dětem příležitost

„Snažím se dětem dát jen to, co jsem jako malý neměl,“ řekl Rashford a přislíbil, že medaili předá své matce Melanii, která ho vychovávala se čtyřmi sourozenci. 

„Jen dávám dětem příležitost. Vždyť jaké dítě si ji nezaslouží? Pro mě je třeba hrozné vidět, že si některé děti nemohou dovolit ani jídlo nebo knihy. Jsou to drobnosti, ale mohou mít velký dopad. Generaci, která přijde po mně, vnímám jako velmi speciální. Potřebují jen někoho, aby jim ukázal správný směr. A to je to, co teď dělám,“ dodal.

Vyznamenán již byl

Rashford už před rokem obdržel za své zásluhy a pomoc dětem čestný doktorát univerzity v Manchesteru. Stejná univerzita v minulosti udělila čestné doktoráty i legendám United Alexu Fergusonovi a Bobbymu Charltonovi.