15. 6. 2024

Giorgio Chiellini to vidí jasně: Toto je budoucnost fotbalu, ne národní soutěže!

Kapitán Juventusu a italské fotbalové reprezentace Giorgio Chiellini veřejně podpořil myšlenku na vznik Superligy, o jejímž založení se v dubnu pokusila dvanáctka evropských velkoklubů.

Podle sedmatřicetiletého mistra Evropy by se mělo na klubové úrovni hrát více pohárových zápasů mezi nejlepšími týmy, naopak národní ligy by měly ustoupit do pozadí. „Špičkoví hráči i fanoušci chtějí více zápasů na evropské úrovni. Toto je budoucnost fotbalu, nikoli národní soutěže,“ řekl Chiellini v rozhovoru pro internetovou televizi DAZN.

Fotbal se potřebuje posouvat

Podle zkušeného stopera se fotbal potřebuje stále posouvat dopředu a za vzor dává Spojené státy. „V USA mají superligu v každém sportu, ani my nesmíme usnout. Momentálně ale neexistuje napříč fotbalovým prostředím žádný pořádný dialog,“ podotkl kapitán mistrů Evropy z letošního roku.

Termíny pro novou soutěž by vytvořil utlumením národních lig. „Například italskou ligu by mělo namísto současných 20 týmů hrát 18, možná jen 16 týmů. Pomohlo by to sportovní úrovni a ubylo by zápasů. Fotbal je stále nejkrásnější hra na světě, ale stále ho můžeme vylepšovat,“ dodal Chiellini, který kvůli zranění bude Itálii chybět v závěrečných dvou zápasech kvalifikace o mistrovství světa proti Švýcarsku a Severnímu Irsku.

Superliga dlouho nepřežila

Založení samostatné Superligy v dubnu oznámilo 12 evropských velkoklubů. Projekt nevydržel od ohlášení ani 48 hodin, poté co od něj pod tlakem vlastních fanoušků i vlády odstoupila anglická šestice Arsenal, Chelsea, Liverpool, Tottenham, Manchester United a Manchester City. Brzy je následovaly další tři zakládající kluby AC Milán, Inter Milán a Atlético Madrid.

Jako poslední se od projektu nedistancovali Real Madrid, Barcelona a právě Juventus. Evropská fotbalová unie UEFA stále usiluje o potrestání rebelujících klubů, naposledy ale vyhověla požadavku obchodního soudu v Madridu a zastavila disciplinární řízení. Zároveň však podala odvolání k vyššímu španělskému soudu.