21. 11. 2024

Největší bitka v dějinách hokeje? Rvačku mladých Sovětů s Kanaďany nestoplo ani zhasnutí světel!

Zdroj: Freepik

Pro spoustu fanoušků v zámoří bude nejznámější slovenské město Piešťany. Kvůli legendární bitce, kterou na juniorském MS 1987 předvedli hokejisté Kanady a Sovětského svazu.

Mela z 4. ledna 1987 se stala známou jako nejkontroverznější událost v historii hokeje. A zdá se, že to byla jediná potyčka, o níž byla napsána kniha.

Ale co se vlastně stalo? Poslední den turnaje se střetli rivalové, kteří měli odlišnou motivaci. Sověti byli již vyřazeni z boje o medaile, zatímco Kanaďané měli stále šanci vrátit se domů s titulem. Výhra by jim zajistila stříbro, s pětigólovým rozdílem dokonce zlato.

Napětí začalo stoupat už v 5. minutě. Kanadský útočník Theo Fleury vstřelil první gól, a při oslavě si hokejku vzal do ruky jako samopal, předstíraje střelbu směrem k sovětské střídačce. Respekt k soupeři a sportovní chování byly v tomto gestu opomíjeny. Tak to prostě byl Fleury.

Bitka dosáhla vrcholu ve druhé třetině při stavu 4:2 pro Kanadu. Po vhazování se Šesterikov a Sanipass vrhli jeden na druhého, následoval Kostičkin, který hokejkou zasáhl Fleuryho. Jiskra byla zapálena.

Všichni hráči shodili rukavice a pak na ledě vyletěl Davydov ze střídačky. Kanaďané dokonce tvrdili, že trenér Vasiljev otevřel brány a povzbuzoval hráče, aby se také zapojili do rvačky.

Záznam z bitky 👇

V tu chvíli bylo jasné, že zápas je ztracený. Skoro všichni hráči na ledě (s výjimkou útočníka Turgeona a brankáře Waitea z týmu Kanady) se do sebe pustili. Chaos. Doslova. Konstantinov zasáhl Hawgooda tak tvrdě hlavou, že mu zlomil nos. Deset dvojic se rvalo po ledě. Helmy, rukavice a hokejky létaly vzduchem.

Nezkušený norský rozhodčí Ronning se marně snažil ukončit masovou potyčku. Její průběh sledoval bezmocně zpoza mantinelu. Organizátoři se nakonec rozhodli vypnout světla. Ale vzteklí soupeři pokračovali v rvačce i v temnotě. Diváci je vypískali a skandovali „Chceme hokej!“

Po dvaceti minutách se bitva konečně uklidnila, a vedení IIHF zrušilo zápas. To však nebyl konec příběhu. Šéfové mezinárodní federace se dlouho radili v hale a nakonec vynesli tresty.

Oba týmy byly vyloučeny z turnaje, jejich hráči byli vyřazeni ze sestavy All Star a jejich statistiky byly vynulovány. Bylo to, jako by na mistrovství světa vůbec nenastoupili.

Kanaďané vyjádřili svůj nesouhlas s rozhodnutím, které je postihlo víc než Sověty, přišli totiž o jistou medaili. Odmítli účast na závěrečném banketu a v důsledku toho bylo nařízeno, že musí ihned opustit halu. Nasedli do autobusu a opustili území Československa pod policejním dohledem.

Zápas vyvolal v Kanadě silné emoce, přestože se do té doby o juniorská šampionáty málo zajímala. Sovětům byla připisována jednoznačná vina.

Z obrazovky hřměl komentátor Don Cherry: „Blame the Russians!“, čímž si vysloužil popularitu, kterou si udržuje dodnes. Harold Ballard, kontroverzní majitel Toronta Maple Leafs, nechal pro mladíky vyrobit náhradní zlaté medaile. „Ti kluci si to zaslouží. Rusové všechno zinscenovali, protože měli slabý tým a báli se přivézt domů šesté místo,“ prohlásil.

Nicméně se objevily i názory, že kanadští mladíci zápas nedokázali zvládnout a touha po zlatých medailích měla být pro ně důležitější než vyrovnání účtů se soupeřem. IIHF původně uvažovala o tom, že SSSR a Kanadu zařadí do skupiny B mistrovství světa, ale nakonec se rozhodla pro mírnější postihy. Účastníci rvačky dostali zákaz startu na mezinárodní scéně na 18 měsíců, trenéři na tři roky. Po čase byl trest zmírněn na půl roku.

V další sezóně se oba týmy setkaly na šampionátu v Moskvě, a i když na soupiskách byli pamětníci piešťanské potyčky, vše proběhlo bez incidentů. Kanada získala zlato, Sověti skončili druzí. Zatímco v roce 1987 byl na Slovensku akreditován pouze jeden zámořský novinář, do Moskvy vyslala své reportéry všechna velká média. Dnes patří juniorský šampionát v Kanadě k hokejovým událostem roku, i díky událostem v Piešťanech.

Řada účastníků slavné potyčky se později setkala v NHL. Vedle Fleuryho se nejvíce prosadili Shanahan s Keanem z kanadského týmu, z druhé strany v nejlepší lize světa zazářili Mogilnyj, Fjodorov či Malachov. A všichni jmenovaní si také odnesli Stanley Cup.