25. 5. 2024

Jak nenasazená Vondroušová dobyla Wimbledon? Tenisová senzace roku 2023!

Zdroj: Freepik

Poprvé v historii otevřené éry Wimbledonu se stalo, aby triumfovala nenasazená hráčka. V červenci roku 2023 to dokázala změnit Češka Markéta Vondroušová. Jaká byla její cesta?

Česká blondýnka pochází ze Sokolova a dala o sobě vědět v pouhých devatenácti letech, kdy zazářila na Roland Garros, kde si připsala své první velké vítězství.

Tenisu se však věnuje již od 4 let a do roku 2015 byla juniorskou světovou jedničkou.

Pozornost diváků na sebe strhává například kvůli tetování, kterých má mnoho. „No rain, no flowers,“ stojí nad jejím pravým loktem. Je to tenistky oblíbený citát.

Poprvé ohromila celý sportovní svět na olympiádě v Tokiu 2021, a ačkoliv nebyla příliš favorizovaná, dovezla stříbrnou medaili.

Senzační cesta za titulem

Před létem roku 2023 vyhrála Vondroušová na travnatém povrchu Wimbledonem v posledních čtyřech účastech jediný zápas.

I proto nebyla nasazená a neměla před nejznámějším tenisovým turnajem velká očekávání.

Už po postupu do 3. kola byla spokojená. Tam ale pro ni turnaj ani zdaleka neskončil.

Cestou do finále mimo jiné zdolala v osmifinále krajanku Marii Bouzkovou, ve čtvrtfinále světovou čtyřku Jessicu Pegulaovou a v semifinále Elinu Svitolinovou, díky čemuž postoupila do svého druhého grandslamového finále v kariéře.

V něm na ní čekala Tunisanka Uns Džabúrová, která v All England Clubu neúspěšně bojovala o titul už rok předtím. A zásluhou rodačky ze Sokolova nebyla úspěšná ani tentokrát.

Vondroušová totiž i přes čtyři ztráty podání ovládla finále dvakrát 6:4 a získala svůj první grandslamový titul.

Sestřih 👇

Stala se tak první Češkou od Petry Kvitové v roce 2014, která na britském Grand Slamu triumfovala. Navíc se zapsala do historie jako první nenasazená hráčka v open éře, která vyhrála Wimbledon.

Vondroušová se stala čtvrtou grandslamovou šampionkou v historii samostatného Česka, navázala na rovněž wimbledonské tituly Jany Novotné (1998) a Petry Kvitové (2011 a 2014), naposledy slavila Barbora Krejčíková na Roland Garros 2021.

„Vůbec nevím, co se právě děje. Je to neuvěřitelné,“ radovala se Vondroušová po zápase. „Minulý rok jsem touto dobou léčila zranění, je skvělé, že letos tady stojím, tenis je šílený.“

Po porážkách ve finále Roland Garros 2019 a olympijských her v Tokiu tak v ostře sledovaném finálovém duelu na třetí pokus uspěla a ve 24 letech dosáhla na dosud nejvýraznější úspěch v kariéře.