25. 5. 2024

Nejlepší golmani světa? Tohle jsou 3 králové

Tohle jsou nejbravurnější golmani současnosti. Opravdoví mistři brankářského řemesla. Znáte jejich příběhy?

Marc-André Ter Stegen

Odchovanec Mönchengladbachu. Když v létě 2014 odcházel, mezi fanoušky tamní Borussie se zvýšila potřeba papírových kapesníčků. Bylo mu 22 let a na kontě měl 127 odchytaných zápasů.

Katalánskou jedničkou je čtvrtý rok. Úctyhodným způsobem se vyrovnal s tlakem a zdokonalil se po všech stránkách. Blaugranas se modlí, aby prodloužil smlouvu. Nabízí mu kontrakt do roku 2024 a královský plat.

Jedinou kaňkou na jeho skvostné kariéře je zatím fakt, že se mu z pozice jedničky německé reprezentace nepovedlo vytlačit Manuela Neuera, kterému se po zisku titulu mistra světa 2014 stále věří o něco víc.

Ještě lze dodat, že ti dva se v lásce vůbec nemají. Ter Stegen totiž zažívá o něco málo povedenější sezony než jeho protějšek v bráně Bayernu Mnichov, a tak cítí, že by měl mezi tyčemi Die Manschaft stát právě on.

Jan Oblak

Jedničkou Atlétika Madrid je pátou sezonu. „Říkal jsem to několikrát – znamená pro nás totéž co Messi pro Barcelonu,“ složil mu nejvyšší pocty trenér Diego Simeone. „Leo rozhoduje zápasy v ofenzivě, Jan nám zaručuje úspěchy brilantními zákroky.“

Vosy z Anfieldu na něj v osmifinále Ligy mistrů 35 střel. Slovinec byl jako zeď. K liverpoolské smůle pohyblivá. Byl vyhlášen mužem zápasu. „Máme nejlepšího brankáře na světě, naprostá extratřída. Dokazuje to rok co rok,“ řekl o něm dále argentinský kouč.

Alisson Becker

Rozhodoval se mezi Liverpoolem a Realem. Ten ho v létě 2018 nepřesvědčil, že bude jedničkou místo Navase. Zohlednil i nepřehlednou situaci po odchodech Zidana s Ronaldem. Bílý balet následně dotáhl přestup Courtoise.

Naopak Klopp na Brazilce udělal dojem. Anfiled vychvalovali i reprezentační parťáci Coutinho s Firminem. Alissonovi přednosti? Vyniká ve vzduchu, sbírá míče, boxuje. Nebojí se přihrávek, dlouhých ani krátkých. Skvěle si rozumí s Van Dijkem. Reds dotáhl k titulu v Lize mistrů i anglické lize.